PL / EN
NOWA ERA BRANDINGU: IDENTYFIKACJA POPRZEZ MATERIAŁ

NOWA ERA BRANDINGU: IDENTYFIKACJA POPRZEZ MATERIAŁ

Historia, jakość i innowacyjność materiału, którego marka używa do produkcji, to często punkt zaczepienia całej strategii marketingowej. Przeczytajcie!

W ostatnich latach sposób, w jaki dokonujemy zakupów, zmienił się pod wieloma względami. Podczas gdy preferencje klientów ulegają transformacji, marki stoją na baczności - jednym z najbardziej znaczących trendów w budowaniu strategii jest obecnie fokus na transparentność – w kwestii kosztów, produkcji i stosowanych materiałów. Niemal każda marka, zorientowana na bezpośrednią identyfikację z klientem, regularnie rozbudowuje zakładkę ‘o nas’, dumnie opowiadając o szczegółach procesu powstawania produktów.

Identyfikacja wokół tekstyliów

Ten fokus na transparentność doprowadził do szczegółowej dyskusji na temat materiałów: jak marka dokonuje ich wyboru, skąd je pozyskuje i dlaczego to właśnie one są najlepsze. W rezultacie, mniejsze brandy zaczęły w całości komunikować się i budować strategię wokół wykorzystywanych do produkcji tekstyliów.

ADAYBiały top z innowacyjnej, oddychającej mieszanki nylonu i elastanu, którą można prać w pralce, a w dotyku do złudzenia przypomina jedwab, Aday (fot. thisisaday/Instagram)

Historia materiałów – dlaczego zostały wybrane i gdzie zostały pozyskane – to niezwykle mocna i pewna strategia marketingowa. Jedyną dużą sieciówką, która konsekwentnie buduje swoją identyfikację wokół bielizny zatrzymującej ciepło i dostępnego cenowo kaszmiru, jest Uniqlo, mówi Chaya Cooper, analityk sprzedaży w Cooper Consulting. Ale w przestrzeni online’u jest wciąż dużo miejsca dla nowych marek, gdzie mogą opowiedzieć swoją własną historię. Osadzona w Hong Kongu marka Grana, stosowanym przez siebie tekstyliom poświęca całą osobną stronę: pisze o peruwiańskiej bawełnie, zaletach chińskiego jedwabiu, japońskiego denimu i francuskiej popeliny. Inspirowana sportem nowojorska marka Aday chce natomiast tworzyć garderobę przyszłości - poszukuje i tworzy technologicznie zaawansowane materiały, idąc śladem klasycznych, takich jak m.in. jedwab. Ich ideologia opiera się na ponad sezonowych propozycjach i produkcji opartej o praktykę zrównoważonej mody. Tekstylia do tej pory używane do produkcji sportowych leginsów znajdują zastosowanie w liniach ubrań do pracy. Dwa inne amerykańskie brandy, Allbirds i PlayKnits rozwijają kolejno plany tworzenia wełnianych adidasów lub stosują tajski jedwab, szwajcarską bawełnę czy przędzę z tasmańskich merynosów.

allbirdsWełniane adidasy, reklamowane jako najwygodniejsze buty na świecie, Allbirds (fot. allbirds/Instagram)

Polski krok w transparentność

W Polsce też zauważamy znaczące kroki w tym kierunku. Na pierwszym miejscu plasuje się platforma Transparent Shopping Collective, skupiająca marki, które zdecydowały się na pionierskie rozwiązania dotyczące przejrzystości ceny, produkcji i kapitału społecznego. Należące do kolektywu marki Elementy i Balagan wszystkie projekty odszywają w polskich szwalniach, wspierając lokalne manufaktury i wykonawców. Ujawniają nie tylko całkowite koszta produkcji, ale także dokładne wydatki związane z materiałem i pracownikami oraz przeznaczają od 3 do 5% zysku na działania prospołeczne. Młoda marka z nowoczesną, mocno osadzoną w trendach bielizną, Undress Code, pozyskuje najlepsze materiały na targach w Paryżu i we Włoszech. Kolektyw projektancki Weave – Labour of Love tworzy unikatową garderobę dzięki ręcznie wykańczanym projektom, precyzyjnie dobranym pod zabiegi formujące (np. plisy) tkaninom oraz oryginalnym haftom. Polska projektantka, Berenika Czarnota, od momentu swojego debiutu w 2008 roku produkcję oparła na wysokiej jakości tekstyliach i przędzy – w tym wełnie z merynosa, z której wytwarza ręcznie plecione swetry.

ZOBACZ TEŻ: [EXCLUSIVE] ŁUKASZ MAZOLEWSKI: ŚWIATOWEJ KLASY FRYZJER Z PRZYPADKU

elementyWorkshop w studiu marki Elementy, należącej do Transparent Shopping Collective (fot. elementywear/Instagram)

Powrót do jakości

Pytanie oczywiście brzmi: czy klienci są tym zainteresowani? Mona Bijoor, założycielka wielobrandowego sklepu internetowego Joor, odpowiada twierdząco. Coraz młodsi odbiorcy kupują rzeczy, które będą służyć im lepiej i na dłużej. Obserwujemy rosnący nacisk na styl, a nie na trend, który owocuje uwagą skupioną wokół materiałów, mówi portalowi Racked. Od zwiększającego się zainteresowania oddychającymi dzianinami, technologiami anti-crisp, czy anti-dirt (przeciw gnieceniu i brudzeniu się), po odporny na pranie jedwab, obserwujemy bezprecedensowy powrót do wysokiej jakości materiałów – klasycznych i wzbogaconych o nowe technologie.

balaganBalagan Studio: produkcja butów (fot. balaganstudio/Instagram)

POLECAMY: MAGDA BUTRYM BEST-SELLER'EM WŚRÓD NISZOWYCH MAREK LUKSUSOWYCH NA ŚWIECIE!

 

video

MACIEJ ZIEŃ – BACKSTAGE POKAZU „SWEET DREAMS”

tagi: MARKETING | BRANDING | BIZNES |

podobne artykuły