PL / EN
DLACZEGO EDWARD ENNINFUL JEST DOBRYM WYBOREM DLA VOGUE'A?

DLACZEGO EDWARD ENNINFUL JEST DOBRYM WYBOREM DLA VOGUE'A?

Pozornie zaskakujący wybór Enninful'a na redaktora naczelnego Vogue'a może wprowadzić magazyn na nowe, odważne tory. Przeczytajcie!

Wczoraj, kiedy media obiegł news o powołaniu nowego redaktora naczelnego brytyjskiego Vogue’a, Edwarda Enninful’a, większość z nich uznała jego wybór za zaskakujący. Ale co w zasadzie zaskoczyło środowisko w wyborze tego weterana mody?

Edward Enninful nowym naczelnym Vogue UK

Echem odbiła się lista komentarzy dotyczących Enninful’a: jest czarnoskórym, zdeklarowanym homoseksualistą, którego rodzice, imigranci z Ghany, osadzili się w robotniczej dzielnicy Londynu, Ladbroke Grove, gdzie Edward dorastał z piątką rodzeństwa. Z demograficznego punktu widzenia, nie mógł uplasować się dalej od trzech poprzednich naczelnych magazynu: Alexandry Shulman, Elizabeth Tilberis i Anny Wintour, a także od Emily Sheffield i Jo Ellison, którzy byli głównymi kandydatami do objęcia posady. W kategoriach różnorodności, wybór Enninful’a jest mile proszoną niespodzianką. W zasadzie nie ma wątpliwości, że wniesie powiew świeżego powietrza na wielu poziomach - do środowiska magazynu zdominowanego przez białe przedstawicielki klasy średniej. Ale odkładając demografię na bok, jak wybór Enninful’a wpłynie na przyszłość brytyjskiego Vogue’a?

EDWARD ENNINFULEdward Enninful (fot. @edward_enninful/Instagram) 

Edward Enninful: stylista z W Magazine

Faktem jest, że Edward Enninful jest stylistą i został zatrudniony z W Magazine, gdzie pełnił rolę dyrektora kreatywnego (był także związany z włoską i amerykańską edycją Vogue’a). Co więcej, jego estetyka uznawana jest w zasadzie za przesadnie błyszczącą i prowokacyjną. Wystarczy sobie przypomnieć: Lindę Evangelistę na stole chirurgicznym, Rihannę jako post-apokaliptyczną Josephine Baker, czy Barbarę Streisand jako pikantną Marlene Dietrich.

Enninful jest także aktywny w mediach społecznościowych: często podpisuje posty kultowym xoxo, mówi głośno o rasizmie i udostępnia swoje selfie. Łączy go również bliska przyjaźń z kilkoma supermodelkami i gwiazdami, które regularnie stylizuje na potrzebę edytoriali, takimi jak Madonna, Noami Campbell, Kate Moss i Gigi Hadid.

EDWARD ENNINFULEdward Enninful z przyjacielem, Marc'em Jacobs'em (fot. @edward_enninful/Instagram)

Najmłodszy dyrektor mody i laureat nagród

W zasadzie, ze swoim podejściem do gwiazd i mediów społecznościowych, Edward wydaje się rodzajem pomostu pomiędzy tradycyjnym środowiskiem w branży i nową generacją. Był najmłodszym w historii dyrektorem mody (obejmując stanowisko w magazynie i-D miał 18 lat) i laureatem nagrody Isabella Blow Award dla najlepszego kreatora mody z ramienia British Fashion Awards w 2014 roku. Jest rozpoznawalny wśród szerokiej publiczności, pojawiając się m.in. w „The September Issue”. Dla porównania, jego poprzedniczka, Alexandra Shulman, unikała świateł reflektorów – jej konto na Instagramie zawiera głównie zdjęcia krajobrazów, książek i wnętrz czy okazjonalnie, reportażowe z pokazów mody.

Enninful kontra Shulman

Enninful i Shulman nie mogliby się bardziej od siebie różnić. Nie tylko dlatego ze jest twórcą świetnych obrazków, a ona raczej pisarką. Kadencja Shulman mogłaby zostać określona mianem awersji do celebryckich okładek, którym ewentualnie ulegała i silnej orientacji na kwestie kultury i merytorykę artykułów (wśród pamiętnych współpracowników znaleźli się reporterka wojenna Marie Colvin i Nigella Lawson pisząca o jedzeniu).

EDWARD ENNINFULOkładka marcowego W Magazine (fot. @edward_enninful/Instagram)

Za jej przewodnictwa, ton magazynu był definiowany stylem modnych dzielnic zachodniego Londynu, które są jego ojczyzną – Notting Hill, Portobello, butiki przy Knightsbridge, czy wiejskie domy wakacyjne w Mustique. Chociaż, tak samo jak Londyn zmieniał się i rozrastał, wraz z nim robił to brytyjski Vogue, zwracając się coraz silniej w stronę jego południowych i wschodnich stref – i nie trzeba być mistrzem przewidywań żeby założyć, że taki właśnie kierunek obierze Enninful, odnosząc się tym do kulturowej różnorodności miasta.

Edward Enninful: rzadka kombinacja doświadczeń

Edward jest także redaktorem, który łączy w sobie rzadką kombinację doświadczeń zebranych w niezależnych magazynach, ale i amerykańskich perełkach, takich jak W i Vogue. Jego najbliższymi współpracownikami są wieloletni członkowie vogue’owego firmamentu, tacy jako Mario Testino, Mert Alas, Craig McDean czy Tim Walker i Steven Meisel, którzy pracowali i byli widoczni w magazynie od 1990 roku. Oraz Steven Klein, którego praca nigdy nie ujrzała światła brytyjskiej edycji, a co już wkrótce, raczej ulegnie zmianie.

POLECAMY: NOWE MARKI OPIERAJĄ STRATEGIĘ WOKÓŁ INNOWACYJNYCH MATERIAŁÓW

EDWARD ENNINFULRihanna w edytorialu Edwarda Enninful'a dla W Magazine (fot. @edward_enninful/Instagram)

W swojej nowej roli, Enninful będzie dowodził dużym team’em, do którego należą weterani tacy jak: Lucinda Chambers, Kate Phelan i Joe McKenna i działami, których wcześniej najprawdopodobniej nie doświadczył: prasowym, urodowym i reklamowym. Za Enninfull’em niewątpliwie stoją umiejętności kreowania silnych i zapadających w pamięć obrazów, które dają duże możliwości w kwestii rewitalizacji całej marki Vogue’a. To może być ukłon w stronę nowego pokolenia czytelników – i followersów.

EDWARD ENNINFULEdward Enninful ze swoim psem (fot. @edward_enninful/Instagram)

ZOBACZ TEŻ: MAGDA BUTRYM BESTSELLEREM WSRÓD NISZOWYCH MAREK LUKSUSOWYCH NA ŚWIECIE!

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: NEWS | BIZNES | VOGUE | EDWARD ENNINFUL |

podobne artykuły