Logotyp serwisu lamode.info
MODELE BIZNESOWE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

MODELE BIZNESOWE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

Modele biznesowe oparte na idei zero waste i ochrony środowiska.

Spis treści

1. NOWY SPOSÓB NA RECYKLING

2. ZBIOROWOŚĆ I ŁĄCZNOŚĆ

W ramach promocji bardziej zrównoważonych form konsumpcji powstaje wiele modeli biznesowych, które rzucają wyzwanie rozpowszechnionemu modelowi ready-to-wear (określany także ready-to-waste – z ang. gotowy do zniszczenia). Niektóre z nich noszą nazwę „mody cyrkularnej” (ang. circular fashion), inspirowanej gospodarką o obiegu zamkniętym. Chociaż opracowywanych jest wiele modeli, tylko niektóre zyskują na popularności. Wiele prac nad modą cyrkularną opiera się na pomysłach i inicjatywach badanych w latach 90. przez takich naukowców, jak Lynda Grose, Kate Fletcher, Rebecca Earley, Mathilda Tham i Timo Rissanen. Dotyczy to zwłaszcza koncepcji „metabolizmu” odzieży i szafy, produkcji „zero waste” i skupieniu się na całym cyklu życia odzieży.

ZRÓWNOWAŻONA MODA INSPIROWANA NATURALNYMI CYKLAMI I PROCESAMI

Ten model sugeruje perspektywę podkreślenia „siły natury”, która polega na tym, że przemysł przygląda się materiałom, które zawsze były uważane za odpady, jako bardziej zrównoważoną formę wytwarzania nowych ubrań. Materiały, które złagodzą negatywne skutki przemysłu, obejmują wegańskie materiały, które da się wyhodować lub odzyskać z ziemi, a także recykling starych tkanin w nowych projektach.

WYNAJEM ODZIEŻY

Innym modelem jest tzw. „Rent a Closet”. Ten trend ostatecznie obniża ilość kupowanej odzieży, a co za tym idzie, jej utylizację, oznacza to zatem mniej produkowanych odpadów. Marka Rent the Runway to przykład modelu biznesowego opartego na „Rent a Closet”. Założeniem firmy jest oferowanie luksusowych marek, takich jak Hervé Leger, Vera Wang czy Etro, osobom, których może nie stać na te ubrania w normalnej cenie detalicznej. Przykładem polskiej marki działającej w taki sposób jest We Are Dearly, wypożyczalnia i butik znajdujący się w Warszawie.

Wypożyczanie i udostępnianie odzieży jest również znane jako CFC (wspólna konsumpcja mody – ang. collaborative fashion consumption) - trend w modzie zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, w który zaangażowani się również konsumenci, biorący czynny udział.

 

We Are Dearly

POLECAMY: PRZEWODNIK PO EKOLOGICZNYCH TKANINACH

NOWY SPOSÓB NA RECYKLING

Megatrendem o bardziej technicznym charakterze jest „innowacyjny recykling” (ang. innovative recycling), w którym odpady traktuje się jako wartościowe rzeczy. Branża mody zaczyna zachęcać swoich konsumentów do udziału w recyklingu odzieży. Jednak recykling nie może być zadaniem tylko jednej strony, wszyscy powinni zaangażować się w to równomiernie. Sieci odzieżowe mogą zacząć wymyślać nowe, zrównoważone sposoby właściwego utylizowania pudeł i plastikowych toreb. Znajdujemy się w ciężkiej sytuacji, ponieważ w niektórych centrach handlowych brakuje nawet odpowiednich pojemników do recyklingu, a sklepy nie segregują wtedy odpowiednio wytwarzanych przez siebie śmieci. Jest to ogromny i bardzo powszechny problem branży „fast fashion”. Innym tego przykładem są opakowania, w których ubrania przychodzą do naszych domów lub są wysyłane z fabryk. Podjęcie działań w zakresie innowacyjnego recyklingu w modzie może znacząco wpłynąć na ilość odpadów wytwarzanych przez globalny przemysł.

VINTAGE I ODSPRZEDAŻ ODZIEŻY

Innym trendem jest „Long Live Fashion”, czyli odrodzenie i ponowne wprowadzenie na rynek odzieży vintage. Ubrania z drugiej ręki to sposób na zmniejszenie ilości rzeczy, która jest wyrzucana i trafia na wysypiska śmieci. Firmy takie jak RE / DONE, Vintage Twin i Frankie Collective sprzedają przerobioną odzież vintage. Naprawianie i odsprzedawanie odzieży ma mniej negatywny wpływ na środowisko niż tworzenie nowej odzieży.

W Polsce rynek vintage rozwija się w szybkim tempie. Powstają nowe platformy do sprzedaży i kupowania ubrań z drugiej ręki np. Vinted, Ree Fashion czy Keep The Label i Pyskaty Zamsz, gdzie kupimy odzież marek luksusowych.

 

Keep The Label 

POLECAMY: MODA ETYCZNA, CZYLI JAKA?

ZBIOROWOŚĆ I ŁĄCZNOŚĆ

Korzystanie z najnowszych technologii cyfrowych może być formą promocji tzw. „Connected Clothes”, co dałoby więcej możliwości digitalizacji odzieży w celu personalizacji, poznania jej wcześniejszego życia i możliwości zidentyfikowania jej pochodzenia.

RENESANS SZYCIA NA MIARĘ

Uważa się, że ubrania szyte na miarę w przyszłości mogą stać się bazą dla bardziej ekologicznego przemysłu modowego. Może to potencjalnie prowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, a zwiększenia liczby miejsc pracy, mających pozytywny wpływ na gospodarkę.

Rozpowszechnienie centrów handlowych i sklepów sieciowych sprawił, że ubrania szyte na miarę przestały być pożądane. Szycie na miarę nie może równać się z wygodą i dostępnością, jaką oferuje fast fashion. Jednak ceną tej wygody jest zguby wpływ na środowisko naturalne. Ideą jest, że odzież szyta na miarę pozwoli zmniejszyć masową produkcję, podczas gdy ponowne wykorzystanie i przeprojektowanie starych ubrań w celu ponownego dopasowania czy naprawy, pomoże zmniejszyć ilość wyrzucanych lub oddawanych ubrań.

POLECAMY: ZRÓWNOWAŻONE POLSKIE MARKI

tagi: biznes | Zrównoważona moda | |

podobne artykuły