PL / EN
Moda etyczna, czyli jaka? 5 faktów o slow fashion

Moda etyczna, czyli jaka? 5 faktów o slow fashion

Od ekologii, przez uczciwą produkcję, po minimalizm i inwestycję na lata.

Chyba już każdy słyszał określenie “slow fashion”. Jednak czy wiemy, skąd właściwie się wzięło i co tak naprawdę oznacza? Na czym polega moda etyczna i jak zgodnie z nią dobrać garderobę? Przedstawiamy kilka najważniejszych faktów i podpowiadamy, co zrobić, by świat high fashion stał się bardziej eko.

1.   Początki slow fashion

Ten angielski termin można dosłownie przetłumaczyć na język polski jako “powolna moda”. Po raz pierwszy został on użyty w 2007 roku przez panią profesor Kate Fletcher z londyńskiego Centrum Zrównoważonej Mody. Ideą stojącą za tym pojęciem jest zmiana podejścia do nabywania i użytkowania ubrań. Nie powinien być to zatem chwilowy trend, ale całkowita rewolucja w świecie mody i zakupów.

Po latach slow fashion faktycznie na dobre zagościło w słowniku projektantów, stylistów, producentów ubrań, sklepów i klientów. Nie tylko świat mody stawia na zrównoważony rozwój. Tendencje proekologiczne (np. moda wegańska), zainteresowanie ochroną środowiska, ale również walka o równe prawa dla wszystkich sprawiają, że etyczna moda wydaje się być naszą przyszłością. Widać to przede wszystkim w światopoglądzie ludzi młodych.

2.   Ekologiczne rozwiązania

Slow fashion kładzie nacisk przede wszystkim na ekologiczne rozwiązania. Firmy produkujące ubrania starają się znaleźć rozwiązania, które pozwolą na jak najmniej szkodliwe dla środowiska metody wytwarzania, np. stawiają na recykling materiałów. Należą do nich m.in. Levi’s czy Acne Studios. Projektanci, tacy jak Ganni, Cloe, Samsoe Samsoe albo Jaquemus chętnie sięgają też po naturalne materiały, takie jak wełna, kaszmir czy len, co również sprzyja środowisku.

 

3.   Uczciwość i etyka w produkcji

Etyczna moda wspiera nie tylko środowisko naturalne. Istotną ideą jest również wspieranie lokalnej produkcji i ochrona wszystkich pracowników. Wykorzystywanie taniej siły roboczej to praktyka, która absolutnie nie powinna mieć miejsca. Zamiast tego, znane marki inwestują w ludzi, zapewniają godne warunki pracy i pomagają przy tym biednym regionom rozwijać się w prawidłowy sposób.

 

4. Minimalizm w garderobie

– Wybór marek działających etycznie i ekologicznie to nie wszystko. Wielkie zmiany warto zaczynać od małych kroków, dlatego każdy z nas powinien przyjrzeć się własnym zachowaniom. Najlepiej zacząć od przeglądu szafy. Czy są w niej ubrania, których nigdy nie nosiliśmy lub założyliśmy je tylko raz, by za moment kupić następne? Aby tak się nie działo, warto postawić na jakość, jaką oferują choćby marki znanych i cenionych projektantów – mówi Karolina Pietrasik - Książek, ekspert marki Vitkac.

Bezmyślna konsumpcja nakręca produkcję tanich przedmiotów o niskiej jakości. Możemy jednak przerwać błędne koło stawiając na umiar i minimalizm. Warto wypracować sobie ulubiony styl, wybrać pasujące nam kolory oraz fasony i według tego schematu planować kolejne zakupy. Zapobiegnie to impulsywnym, zwykle nietrafionym zakupom i pomoże ograniczyć liczbę nabywanych ubrań. Dobrą praktyką będzie także trzymanie porządku w szafie. W ten sposób będziemy wiedzieć, co już mamy i nie kupimy kolejnej takiej samej koszulki.

5.   Inwestycja na przyszłość

Tanie produkty z sieciówek zwykle nie są zbyt wytrzymałe i szybko się zużywają, a my znowu potrzebujemy nowych butów czy spodni. Idąc z duchem slow fashion warto postawić na droższe, za to lepszej jakości ubrania i dodatki. Długo wyczekiwany zakup sukienki od Gucci albo torebki Saint Laurent czy Dolce & Gabbana, sprawi nam jeszcze większą przyjemność. Rzadsze, ale za to bardziej wartościowe prezenty dla samego siebie na pewno okażą się fantastyczną nagrodą za cierpliwość.

 

Produkty od najlepszych marek stanowią też rozwiązanie problemu złej jakości. Ubrania od Alexander McQueen, Versace czy Burberry nie tylko będą wygodniejsze i lepiej dopasowane, ale pozostaną w szafie na dłużej. Zapobiegniemy w ten sposób powstawaniu nowych odpadów i sami będziemy dłużej czerpać satysfakcję z ulubionej spódnicy czy bluzki. Jest to inwestycja nie tylko w naszą garderobę, ale również przyszłość całego środowiska.

 

 

Wszystkie wymienione w artykule marki i prezentowane ubrania kupisz w sklepie internetowym Vitkac.com.

 

fot. materiały prasowe

Artykuł Partnera

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: Vitkac | Zrównoważona moda |

podobne artykuły