Stylistka modowa to idealny zawód dla osób o zmyśle artystycznym, pasjonatów mody i każdego, kto chce pomóc innym w odszukaniu oraz dopracowaniu swojego stylu.
Praca stylisty wymaga dobrego wyczucia stylu i znajomości trendów ze światy mody, jak również kreatywności, życzliwego usposobienia i komunikatywności – wszak to nieustanna praca z ludźmi.
Czego można się spodziewać po pracy jako stylistka modowa? Ile można zarobić i gdzie szukać zatrudnienia?
Ile zarabia stylistka modowa?
Praca stylisty to zawód kreatywny i zatrudnienie dające sporo możliwości: można pracować w jednym, konkretnym miejscu, działać elastycznie i podejmować się zleceń jako freelancer lub też posiadać własną działalność gospodarczą i współpracować z różnymi firmami. Z tego też powodu zarobki stylistki modowej mogą się znacząco różnić od siebie.
Jednakże mediana miesięcznej pensji dla osób zatrudnionych w prywatnych firmach sięga 4490 zł brutto. Na wysokość zarobków ma oczywiście wpływ staż pracy, ale także wielkość przedsiębiorstwa, w którym zatrudniona jest stylistka i województwo, w którym pracuje.
Warto dodać, że zarobki w wysokości co najmniej 5410 zł brutto i więcej dotyczą mniejszej grupy specjalistów – około 25% stylistów modowych w Polsce. Najczęściej mowa tu o osobach pracujących na planach popularnych programów telewizyjnych, wydających autorskie poradniki dotyczące stylu lub zajmujących się osobistym doradztwem dla aktorów, muzyków i innych znanych osobistości.
Natomiast w przypadku działalności na własny rachunek finalna suma zależy od rodzaju obowiązków i liczby zleceń – może się to więc bardzo różnić w zależności od osoby, a także wahać w zależności od miesiąca.
Stylistka. Gdzie znajdzie pracę?
Gdzie może pracować stylistka modowa? Możliwości jest naprawdę wiele. Taka specjalistka może znaleźć zatrudnienie np. w redakcjach magazynów modowych i lifestyle’owych oraz na planach programów telewizyjnych. W takim wypadku zajmuje się stylizowaniem osób pojawiających w sesjach umieszczanych na stronach publikacji lub też dziennikarzy i prezenterów występujących w tv oraz ich rozmówców – osób zaproszonych do programów telewizyjnych.
Do obowiązków stylisty może także należeć przygotowywanie selekcji polecanych przez redakcję ubrań i akcesoriów, wybranych na różne konkretne okazje czy pory roku.
Stylistka może również dostać pracę w galerii handlowej – największe miasta w Polsce, jak Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań oferują możliwość skorzystania z usługi zakupów ze stylistą. Na czym to polega?
Usługa Personal Shopper to sesja zakupowo-doradcza na żywo. Stylistka najpierw omawia z klientką jej oczekiwania – co chce zmienić w swoim wyglądzie, jaki styl życia prowadzi, czy chce wyeksponować lub ukryć jakieś elementy swojego wyglądu. Następnie wspólnie odwiedzają sklepy zlokalizowane w galerii handlowej, a specjalistka wskazuje konkretne kroje i kolory ubrań do zmierzenia przez klientkę, a docelowo także do kupienia.
Na stylistów modowych czeka również praca w markach odzieżowych lub u małych i dużych projektantów. Mogą oni w takim wypadku oferować swoją fachową wiedzę i pomoc w butikach lub online jako doradca klienta lub też przygotowywać kampanie zdjęciowe najnowszych kolekcji.
Stylistka osobista. Co warto wiedzieć?
Stylista może również skupić się na pracy jako doradca osobisty. Taka osoba zajmuje się pomocą każdemu, kto potrzebuje wsparcia w budowaniu swojego stylu. Dziś taka opcja kierowana jest nie tylko do gwiazd i osób zamożnych, ale dla każdego, kto potrzebuje odświeżenia swojego wizerunku lub nie wie, w jaki sposób się ubierać, by zawsze wyglądać dobrze.
Usługa ta może być jednorazowa i związana z konkretną okazją, np. klient wybiera się na wesele i nie wie co na siebie włożyć – w tym wypadku stylistka skupia się na dobraniu stroju pasującego sylwetki klientki oraz narzuconego dress code’u całego wydarzenia.
Jednak może być to również seria spotkań mających na celu kompleksowe zmiany w szafie. Stylistka modowa pomoże w gruntownym przemodelowaniu garderoby, wskazując na to, jakich ubrań należy się pozbyć, a jakie indywidualnie korzystne kroje i fasony wprowadzić na ich miejsce, a w efekcie zapewniając całkowitą metamorfozę wizerunkową.
Jedną z najpopularniejszych, a przy tym ekspresowych usług stylistki jest także analiza kolorystyczna. Podczas takiego, zwykle jednorazowego spotkania specjalistka pomaga określić typu urody klienta, a następnie przedstawia całą paletę kolorów korzystnych do noszenia oraz barw, których należy unikać w swoich ubraniach, dodatkach i biżuterii.
Praca stylistki. Czy potrzebne jest wykształcenie?
Warto dodać, że w przypadku pracy jako stylistka modowa wykształcenie kierunkowe nie jest niezbędne. Wprawdzie istnieją uczelnie prywatne i szkoły wyższe przygotowujące do tego zawodu, ale znacznie większe znaczenie przy zatrudneniu ma doświadczenie oraz talent.
Swoje portfolio stylistka może budować stopniowo, np. pracą asystentki u boku głównej stylistki w redakcji lub też na zasadzie barteru – wymiany umiejętności. Przykładowo może być to bezpłatna współpraca z początkującym fotografem na planie sesji, za którą żadna ze stron nie otrzymuje wynagrodzenia, ale mogą one wpisać ją do swojego CV.
Do niektórych usług oferowanych przez stylistki zdecydowanie przyda się jednak konkretna wiedza, zdobyta podczas specjalistycznych kursów, szkoleń i webinarów. Warto podszkolić się m. in. w analizie kolorystycznej oraz rozpoznawaniu typów sylwetki, co jest kluczowe przy poddawaniu klientów metamorfozom wizerunkowym.
Mile widzianą częścią portfolio stylistki modowej są również vlogi i blogi tematyczne. Ze względu na kreatywny i medialny charakter tej profesji, prowadzenie swojego kanału na YouTube, profilu na Instagramie, fanpjedża na Facebooku czy bloga w tematyce mody i stylu jest zasadną częścią budowanego doświadczenia.
Po latach pracy nad autorską stroną, specjalistka może również pomyśleć nad wydaniem autorskiego poradnika w formie książkowej, w którym podzieli się swoimi poradami na temat poszukiwania i budowania stylu.
Zdjęcie tytułowe: Backstage pokazu Emanuel Ungaro (fot. East News)