PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
Stylistka. Czy warto zainwestować w taką usługę i jak ją wybrać?

Stylistka. Czy warto zainwestować w taką usługę i jak ją wybrać?

Sprawdź, czy warto skorzystać z usługi stylisty.

 

Współcześnie pomoc stylistki osobistej nie jest już usługą premium, dedykowaną wyłącznie dla celebrytów, gwiazd i osób majętnych.

Dziś każdy może skorzystać z pomocy doradcy stylu, a nawet jednorazowa konsultacja może okazać się zbawienna w odkrywaniu modowej tożsamości oraz w lepszym zrozumieniu swojej sylwetki i urody.

Czy warto więc skorzystać z usługi stylisty i jak się do tego zabrać?

Usługa stylisty: od wspólnych zakupów, do analizy szafy

Na początku warto wyjaśnić jakie właściwie usługi świadczą styliści osobiści. Jedną z popularniejszych opcji są zakupy stacjonarne ze stylistą, które odbywają się w wybranej galerii handlowej. Tam wspólnie przeglądacie ofertę sklepów, a następnie stylistka rekomenduje konkretne ubrania w oparciu o Twoją sylwetkę, styl życia i typ kolorystyczny. Jednym z kryteriów może być również narzucony przez klientkę budżet – nie ma powodu, by na ubrania wydawać więcej niż pozwala na to sytuacja domowa. Wspólne zakupy poprzedza oczywiście konsultacja dotycząca wyglądu. Wtedy stylistka modowa dokonuje analizy kolorystycznej oraz analizy sylwetki, która stanowią punkt wyjścia do jakichkolwiek rekomendacji odzieżowych.

Coraz większa liczba stylistów osobistych oferuje również zakupy online. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub zwyczajnie nie lubią chodzić po galeriach handlowych. W takim wypadku specjalista sporządza po konsultacji listę linków do konkretnych produktów w sklepach internetowych.

Styliści zapraszają również na jednorazowe akcje, tj. stylizację okazjonalną. To świetna opcja dla osób, które nie szukają pomocy na dłuższą metę lub potrzebują wsparcia w ubraniu się tylko na konkretną, ważną okazję, np. na wesele, rozmowę o pracę, obronę tytułu, spotkanie biznesowe czy odbiór nagrody.

Kolejna kluczowa i popularna usługa to analiza całej szafy. Wizyta odbywa się w domu klienta, gdzie gruntownemu przeglądowi poddawana jest cała zawartość garderoby. Rzeczy niepasujące – nieatrakcyjne, niekorzystne, za małe lub za duże czy też zniszczone zostają zutylizowane, a z reszty stylistka pomaga stworzyć spójne i szykowne zestawy. Taka usługa może zostać dodatkowo rozbudowana o wspólne zakupy i zaopatrywanie się w zupełnie nowe ubrania – spodoba się to osobom potrzebującym kompleksowej odmiany w szafie.

Stylistka osobista – czy warto?

Stylistka to osoba, która jest w stanie obiektywnie spojrzeć na Twój wygląd: bez żadnych wyobrażeń czy schematów poddaje analizie sylwetkę i typ urody. To sprawia, że jest ona w stanie doradzić właściwą paletę kolorów i odpowiednie fasony, który nic nie odbierają z atrakcyjności, a wręcz przeciwnie – sprytnie eksponują atuty i maskują ewentualne niedoskonałości.

Profesjonalistka może doradzić jak rozumieć i dobrze wykorzystywać własne proporcje ciała: jakie kroje są wskazane, a jakie odradzane. Spojrzenie na samą siebie w tak obiektywny sposób może być bardzo trudne dla większości osób, dlatego wprawne i szczere oko stylistki stanowi prawdziwe zbawienie dla osób zmagających się z niezadowoleniem na punkcie swojego wyglądu i poszukujących swojego stylu.

Stylistki wykonują także analizy kolorystyczne z użyciem specjalnych chust – przykładając do twarzy klientki kawałki materiałów w najróżniejszych odcieniach mogą bezbłędnie wskazać korzystną i niekorzystną paletę barw, a także określić typ kolorystyczny. Oprócz klasycznego podziału na cztery pory roku: wiosna, lato, jesień, zima, współczesne analizy zostały rozbudowane o temperatury danego typu: chłodny, ciepły, stonowany, głęboki czy czysty.

Znajomość swojego typu kolorystycznego to niezwykle cenna wiedza i podstawa do zbudowania swojego indywidualnego stylu. Dzięki temu wiesz, jakie kolory do Ciebie pasują oraz jaka paleta tonów podkreśla i wydobywa Twoją oryginalną urodę, a jaka niepotrzebnie Cię przygasza.

Efekt? Więcej udanych zakupów i znacznie mniej pomyłek, a także spójna, dopracowana szafa. Typ kolorystyczny ma także dodatkowe zastosowanie – jest to przydatna informacja także przy doborze kosmetyków do makijażu, gdyż obowiązują Cię te same kolory, jak w przypadku ubrań.

Jak wybrać dobrego stylistę? Krok po kroku

Wybranie właściwego stylisty nie należy do najprostszych czynności – obecnie na rynku działa tak duża liczba najróżniejszych doradców stylu, że zdecydowanie może to onieśmielać. Proces ten można jednak możliwie zawęzić i zoptymalizować. Jak to zrobić?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie: jakiej usługi potrzebujesz – porady online czy spotkania twarzą w twarz? Już sam ten warunek pozwala na wstępne okrojenie oferty stylistów. Jeśli szukasz specjalisty, który przeprowadzi kompletną wizerunkową metamorfozę, przeanalizuje Twoją szafę lub zabierze Cię na zakupy to skup się wyłącznie na stylistkach działających w Twoim mieście – to nie tylko znacząco uprości wybór, ale też obniży koszty za ewentualny dojazd. W przypadku chęci skorzystania z analizy kolorystycznej online (np. na podstawie rozmowy wideo lub nadesłanych zdjęć) lub doboru stylizacji okazjonalnej, lokalizacja stylisty nie ma takiego znaczenia.

Kolejna wskazówka to wybranie stylisty, który ma zbliżony gust. To zrozumiałe, że doradcy stylu również mają swoje osobiste preferencje: ulubione kroje, chętnie wybierane kolory czy rekomendowane marki – ogólną estetykę, która odróżnia od innych. Pamiętaj, że odkrywanie i budowanie stylu nie musi oznaczać zupełnego porzucania swojego charakteru i indywidualnego sznytu, a nadawanie na podobnych falach ze stylistką sprawi, że po przemianie nadal będziesz czuła się „sobą”.

Ostatni, choć także istotny czynnik to doświadczenie specjalisty i jego obecność w mediach społecznościowych. W dzisiejszych czasach własny profil na Instagramie czy Facebooku to konieczność, a nic tak nie zachęca do skorzystania z usługi niż aspirujące sesje „przed i po” oraz grono zadowolonych klientek.

Usługa stylisty. Ile to kosztuje?

Nie można omówić usługi stylisty osobistego bez przyjrzenia się cenom takiej pomocy. Sama analiza kolorystyczna to wydatek rzędu 200 zł. Przy rozbudowaniu o analizę sylwetki kwota ta wzrasta do około 400-700 zł.

Za zakupy ze stylistką trzeba zapłacić od 500 zł do nawet 1500 zł (jest to kwota bez kosztów zakupu ubrań) – w zależności od wielkości miasta oraz długości spotkania, a także dodatkowych usług. Przegląd szafy przez specjalistę to około 600-700 zł.

Warto również dodać, że zakupy ze stylistami mogą zapewnić drobne oszczędności na ubraniach. Zdarza się, że prowadzą oni współpracę z konkretnymi markami czy sklepami. Dzięki temu mogą zaoferować sekretne promocje i kody zniżkowe na produkty. Same stylistki chętnie dodają również drobne upominki i bonusy dla swoich klientów.

 

fot. Junior REIS / Unsplash

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: praca | stylistka |

podobne artykuły