Magda Butrym podbija świat luksusowej mody
Podczas gdy na rynku rośnie zapotrzebowanie na oryginalność i unikatowość, niszowe marki, takie jak polska Magda Butrym, włoska Attico i duńska Saks Potts są na wznoszącej, stając się best-seller’ami w najbardziej wpływowych sklepach internetowych z luksusową modą. Konkurencyjne ceny, wysoka jakość i praktyczność oferowanych produktów, które dają poczucie wyjątkowości, zdają się stać na straży ich sukcesu.
W ostatnim czasie przemysł modowy dramatycznie transformował, a my obserwujemy rosnący entuzjazm związany z tym, co nowe i świeże, mówi Lisa Aiken, dyrektor sprzedaży grupy Net-a-Porter. Te nowo powstałe marki luksusowe oferują punkt widzenia, jakiego nikt na świecie do tej pory nie zaproponował. Mają czyste konto.
POLECAMY [EXCLUSIVE]: ŁUKASZ MAZOLEWSKI – ŚWIATOWEJ KLASY FRYZJERZ PRZYPADKU. WYWIAD
Magda Butrym SS17 (fot. Magda Butrym/Instagram)
Instagram kluczem do sukcesu niszowych marek
W porównaniu do ubiegłego roku, Net-a-Porter podwoił sprzedaż marek Attico i Magda Butrym. Rozkwit mediów społecznościowych takich jak Instagram – jednocześnie intymnych i o szerokim zasięgu – odegrał kluczową rolę w tej zmianie. Dawno temu, jako klient, krążyłbyś od showroomu do showroomu. Teraz marki znalazły platformę do bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi kupcami, dodaje Aiken.
Podobny zwrot w stronę niszowych marek luksusowych zauważa vice dyrektor projektów kreatywnych serwisu Nordstrom, Olivia Kim. Myślę, że w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, kiedy ludzie są nadmiernie eksponowani na wszystko, co ich otacza, znalezienie małej, niezależnej marki jest jak klejnot. To uczucie odkrycia czegoś, o czym nie wszyscy wiedzą, jest niemal święte, mówi Kim, która jesienią 2015 roku w obrębie Nordstromu założyła konceptualną przestrzeń poświęconą nowym, dobrze zapowiadającym się designerom.
Anja Rubik w sukience projektu Magdy Butrym (fot. Magda Butrym/Instagram)
Sukces na Net-a-Porter
Magda Butrym w ostatnim sezonie okazała się najlepiej sprzedającą się nową marką w multibrandowym serwisie Net-a-Porter, ze skutecznością sięgającą 90%. Wzrost jest bardzo szybki, z sezonu na sezon zwiększamy sprzedaż ponad dwukrotnie, mówi Jakub Czarnota, dyrektor zarządzający marki.
Marka założona w 2014 roku przez tytułową Magdalenę Butrym, dzięki swojej boho, rock[&]roll’owej estetyce oraz wysokiej jakości ręcznie robionych produktów, szybko nabrała rozpędu na Instagramie. Kombinacja kobiecych printów, romantycznych falban, użycia jedwabnych tkanin oraz technik zaczerpniętych z męskiego krawiectwa i ciężkich skór, okazała się ulubioną wśród wpływowych osobistości, takich jak Kim Kardashian, czy Nicole Warne, która pomogła wzmocnić świadomości marki szerszemu gronu odbiorców.
Magda Butrym SS17 (fot. Magda Butrym/Instagram)
Magda Butrym: międzynarodowy sukces
Osadzona na stałe w Warszawie, z dala od światowych stolic mody, mimo ciężkich początków marka potrafiła obrócić warunki (niskie koszty ogólne i dostęp do jakościowej produkcji) na swoją korzyść. W ostatnim roku, po przez sieć 85 dystrybutorów firma wygenerowała zysk ze sprzedaży rzędu 1.5 mln euro, a do końca 2017 roku, marka zakłada obrót bliski 5mln euro. Kolekcja jesień zima 2017 będzie sprzedawana w ponad 110 miejscach, w tym w serwisie MyTheresa, prestiżowym domu towarowym Selfridges oraz Bergdorf Goodman.
POLECAMY: MAGDA BUTRYM LOOKBOOK WIOSNA LATO 2017
Kolekcja SS17 pojawi się w prestiżowym Selfridges (fot. Magda Butrym/Instagram)
Jesteśmy głodni sukcesu i rozwoju, mówi Czarnota. Będąc młodą marką, musisz być wytrwałym i stale skupiać na sobie uwagę. W przeszłości, mogłeś rosnąć powoli i odnieść sukces dopiero po 15 latach. Dziś, kiedy wyrasta tak wiele nowych marek, zainteresowanie konsumenta musi być bardzo silne, inaczej brand szybko zostanie zapomniany i zastąpiony innym. Teraz albo rośniesz szybko, albo nie urośniesz wcale.