PL / EN
LIDERZY RYNKU: 5 NAJWIĘKSZYCH SIECI ODZIEŻOWYCH NA ŚWIECIE

LIDERZY RYNKU: 5 NAJWIĘKSZYCH SIECI ODZIEŻOWYCH NA ŚWIECIE

Te firmy zrewolucjonizowały rynek, a za ich sukcesem stoją nieiwelkie rodzinne biznesy!

REWOLUCJA NA RYNKU MODY

Przemysł modowy na przestrzeni ostatnich lat przetrwał wiele turbulencji, a fale nowych trendów biznesowych agresywnie dezorganizowały jego krajobraz. Fast fashion (szybkie tempo, w którym najnowsze projekty są przetwarzane na potrzeby masowego klienta) stanęło na czele prowokatorów tego całego zamieszania, które obserwujemy w XXI wieku.

Jednak co najbardziej zaskakuje, to nie to, że dostawcy mody fast fashion  zdominowali całą gałąź przemysłu, ale to, że za ich sukcesem najczęściej stoją małe, rodzinne biznesy. W zasadzie, są one obecnie fundamentem wszystkich największych sieci odzieżowych na świecie, rzucając światło na to, jak szybki proces podejmowania decyzji, tak charakterystyczny dla rodzinnych firm, był w stanie zrewolucjonizować cały sektor mody.

Zobaczmy, kto znalazł się w top 5 największych dostawców mody na świecie!


5. Cheil industries

Siedziba: Korea Południowa

Przychód (2016): 11.9 mld dolarów

Właściciel: rodzina Lee

bMarka Beanpole należy do przedsiębiorstwa Cheil Industries (fot. @beanpole/Instagram)

Cheil Industries, południowo-koreańska marka fast fashion, została założona w 1954 roku jako firma produkująca tekstylia, jednak później, w roku 1989 została przekształcona w przedsiębiorstwo odzieżowe. Pomimo, że Cheil na przestrzeni lat rozszerzał swoją działalność o niepowiązane z modą działy, takie jak chemiczny i elektroniczny, dziś znajduje się wśród liderów odzieżowych na świecie. Firma jako pierwsza przyjęła innowacyjny system JIT (Just-in-Time), redukujący w praktyce niezbędny do wytworzenia produktów czas.  Obecnie Cheil zarządza kilkoma dużymi markami na rynku azjatyckim: Bean Pole International, 10 Corso Como, czy 8seconds.

POLECAMY: KTO NALEŻY DO KOGO? NAJWIĘKSZE KONGLOMERATY MODOWE NA ŚWIECIE

W 2015 doszło do fuzji Cheil Industries z Samsungiem, co okazało się dźwignią finansową dla firmy – obecnie zatrudnia ona ponad 3700 pracowników, a w roku ubiegłym osiągnęła rekordowy przychód rzędu 12 mld dolarów.

 

 

4. The Gap

Siedziba: USA

Przychody (2016): 15.8 mld dolarów

Właściciel: rodzina Fisher’ów

GAPThe Gap (fot. @gap/Instagram)

The Gap został założony w 1969 roku przez Doris i Donalda Fishera w San Francisco. Para zainwestowała 63 tysiące dolarów w firmę, która już dwa lata później odnotowała niespotykane zyski, opiewające na sumę 2 milionów dolarów. Sieć szybko rozpoczęła ekspansję na lokalnym rynku, w 1973 roku zarządzając już 25 salonami. Przez kolejną dekadę obserwować można było rozrost rodzinnego biznesu na rynkach zagranicznych, a Gap ugruntował swoją pozycję w przemyśle modowym.

Dziś The Gap kontroluje 5 międzynarodowych marek: Gap, Banana Republic, Old Navy, Athleta oraz Intermix i zarządza ponad 3300 sklepami na terenie 90 krajów. Chociaż rodzina Fisher’ów nie bierze już aktywnego udziału w prowadzeniu firmy, wciąż posiada 43% udziałów.

 


3. Fast Retailing Co.

Siedziba: Japonia

Przychody (2016): 17.3 mld dolarów

Właściciel: rodzina Yania

uniqloUniqlo należy do przedsiębiorstwa Fast Reatiling Co. (fot. @uniqlo_official/Instagram)

Fast retailing Co. to japońskie przedsiębiorstwo odzieżowe, znane przede wszystkim ze swojej głównej filii, Uniqlo. Firma sięga korzeniami do 1949 roku, kiedy krawiec o imieniu Hitoshi Yania założył na rogu pewnej ulicy sklep z ubraniami dla mężczyzn, Ogori Shoji. Jego syn, Tadashi, karierę rozpoczął sprzedając urządzenia kuchenne i odzież w supermarkecie Jusco, ale szybko dołączył do rodzinnego biznesu. W 1991 roku firma trafiał na giełdę papierów wartościowych (Hiroshima Stock Exchange) jako jedna z najszybciej rozwijających się sieci sklepów w kraju, czyniąc z jej założyciela najbogatszego wśród Japończyków.

POLECAMY: J.W. ANDERSON ZAPROJEKTUJE KOLEKCJĘ DLA UNIQLO

Dziś Fast Retailing Co. jest trzecim największym dostawcą mody na świecie, generując przychody rzędu 17.3 mld dolarów (2016). Znalazła się również na 41. miejscu wśród Najbardziej Innowacyjnych Firm na Świecie według magazynu Forbes.

 


2. H&M

Siedziba: Szwecja

Przychody (2016): 21.7 mld dolarów

Właściciel: rodzina Persson’ów

 HMSalon marki H&M w Barcelonie (fot. materiały prasowe)

H&M to drugi największy dostawca mody na świecie. Założony w 1947 roku przez Erlinga Persson’a w Västerås (miejscowość oddalona ok 70 km od Sztokholmu), sklep (oryginalnie noszący nazwę Hennes) sprzedawał odzież damską. Nieco później rozszerzył swój asortyment również o ubrania dla panów - po przejęciu innej marki odzieżowej, Mauritz Widforss. Zaowocowało to zmianą nazwy na Hennes&Mauritz, która z biegiem czasu przekształciła się w H&M, ze względu na łatwość wymowy na rynkach zagranicznych.

ZOBACZ TEŻ: NOWA KOLABORACJA ERDEM X H&M

Dziś H&M kontroluje światowe marki, takie jak: H&M, COS, Weekday, Cheap Monday, Monki i najnowszą, Arket, operując ponad 4300 sklepami na terenie 64 państw świata. Firma wciąż jest aktywnie zarządzana przez rodzinę Persson’ów (syn Erlinga Perssona jest Prezesem Zarządu, a wnuk, Karl-Johan, CEO szwedzkiego przedsiębiorstwa). W sumie, posiadają oni 30% udziałów i 60% głosów w Zarządzie.

 

 

 

1. Inditex

Siedziba: Hiszpania

Przychody (2016): 23.2 mld dolarów

Właściciel: rodzina Ortega’ów

ZARAZdjęcie z kampanii Zara jesień zima 2017 (fot. @zara/Instagram)

Inditex, znany przede wszystkim za sprawą Zary, to obecnie największa grupa modowa na świecie, z przychodami sięgającymi 23 mld dolarów rocznie. Rodzinny biznes, który swoje początki datuje na rok 1975, kiedy Amancio Ortega wraz z żoną Rosalią Mera założyli mały sklep odzieżowy w mieście Coruna w Hiszpanii. Ochrzczono go imieniem Zorba, jednak kiedy zorientowano się, że w sąsiedztwie istnieje inny biznes o tej samej nazwie, zmieniono ją na Zara. W latach 80’ firma wprowadziła nowe metody projektowania i dystrybucji, drastycznie redukując czas pomiędzy tworzeniem produktu i wprowadzeniem go do sprzedaży, wspierając się o wchodzące do obiegu technologie komputerowe.

POLECAMY: MARTA ORTEGA - NIEZWYKLE WPŁYWOWE NAZWISKO, O KTÓRYM NIKT NIE SŁYSZAŁ

Już wtedy Zara zaczęła przewodzić rewolucji fast fashion, operując wysoce efektywną siecią dostawców oraz innowacyjnym systemem, pozwalającym na szybką interpretację (tylko 15 dni!) najnowszych trendów z wybiegów w Nowym Jorku, Paryżu i Mediolanie, i zaoferowanie ich w przystępnych cenach masowemu klientowi. Dziś Inditex zarządza licznymi markami, takimi jak: Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull and Bear, Stradivarius i Uterqüe, czego efektem jest liczba ponad 7 000 sklepów na terenie 91 państw świata.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: RYNEK | BIZNES | FIRMY ODZIEŻOWE | GAP | UNIQLO | CHEIL | ZARA | H&M |

podobne artykuły