PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
ZARA

ZARA

POCHODZENIE

Hiszpania

ROK ZAŁOŻENIA

1975

PRODUKTY

Odzież, obuwie i dodatki

Spis treści

1. ZARA

2. ZARA – NAJBARDZIEJ DOCHODOWE DZIECKO INDITEXU

3. ZARA – NAJPOTĘZNIEJSZY GRACZ NA RYNKU SKLEPÓW SIECIOWYCH

4. ZARA – HISTORIA

5. ZARA – OFERTA

6. ZARA – PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA

7. ZARA - SEKRET RENTOWNOŚCI

8. POLITYKA NON-TOXIC

9. ZARA – KONTROWERSJE

ZARA

Hiszpańska sieć sklepów założona w 1975 przez Amancio Ortegę, dziś najzamożniejszego Hiszpana i jednego z najbogatszych ludzi na świecie wg magazynu Forbes, będąca flagową marką należącą do grupy Inditex.

ZARA – NAJBARDZIEJ DOCHODOWE DZIECKO INDITEXU

Obok Zary do grupy Inditex należą takie marki jak Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home i najmłodsza – Uterqüe.

ZARA – NAJPOTĘZNIEJSZY GRACZ NA RYNKU SKLEPÓW SIECIOWYCH

Za sukcesem marki dysponującej ponad 650 sklepami w ponad 50 krajach na całym świecie stoi pomysł jej założyciela polegający na skróceniu terminów realizacji zamówień z kilkumiesięcznych na 2-tygodniowe zgonie z ideą instant fashion.  Firma jako sprzedażowy gigant, może pochwalić się największą rentownością w branży - jej obroty sięgają 5 miliardów dolarów rocznie. Każdego roku na sklepowych półkach pojawia się ok. 10 000 nowych projektów w 20 kolekcjach.

ZARA – HISTORIA

1988 r. to moment ekspansji marki za granicę – do Porto w Portugalii. Kolejne sklepy otwierały się jak grzyby po deszczu: 1989 w Stanach Zjednoczonych, w 1990 r. we Francji, 1992 r. w Meksyku, następnie Grecji, Belgii, Szwecji, Japonii, Singapurze, Rosji, Malezji, Chinach, Maroko, Estonii, na Węgrzech, w Rumunii, na Filipinach, Kostaryce, Indonezji, Południowej Korei, Południowej Afryce i Australii.

Momentem przełomowym, kilkakrotnie zwiększającym dochody brandu było uruchomienie sklepu online w 2010 r. - najpierw w Hiszpanii, a następnie Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoszech, Niemczech, Francji, Austrii, Irlandii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, USA, Rosji, Kanady, Meksyku, Rumunii i Południowej Korei.

Nowością wprowadzoną przez markę, zapobiegającą pladze kradzieży, a także będącą pomocą w lokalizacji konkretnych produktów na terenie sklepu, było wprowadzenie w 2014 r. technologii RFID polegającej na zastosowaniu czipów wpiętych w metkę ubrań, ściąganych podczas zakupu.

ZARA – OFERTA

W swojej ofercie marka posiada linie ubrań i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Zgodnie ze swą polityką o charakterze responsywnym względem konsumenckich potrzeb, oferta każdego ze sklepów uzupełniana jest o nowe dostawy dwa razy w tygodniu. Rocznie jest to około 540 milionów egzemplarzy ubrań i dodatków.

ZARA – PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA

Z zasady marka nie inwestuje w reklamę, lecz przeznacza budżet w 100% na otwieranie kolejnych sklepów. Proces produkcyjny w całości – od stworzenia projektu do dostarczenia odszytych rzeczy na sklepowe półki - zajmuje tydzień, w opozycji do branżowych mechanizmów, zgodnie którymi ten cykl trwa średnio ok. 6 miesięcy.

Większość projektów marki odszywanych jest w szwalniach na terenie Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Maroko. Choć produkcja w Azji jest tańsza (tam powstają bestsellery takie jak klasyczny t-shirt), lokalne działania umożliwiają szybsze wprowadzanie zmian i dostarczenie najmodniejszych, stworzonych w zgodzie z najświeższymi trendami ubrań, by szybciej reagować na potrzeby konsumentów.

Zgodnie z polityką sprzedażową, jeśli konkretny projekt nie sprzeda się w przeciągu tygodnia, zostaje wycofany z oferty, a dalsza jego produkcja zostaje wstrzymana izastępuje się go innym. W ofercie marki pojawiają się projekty, które jeśli spotkały się z dobrym odbiorem, pojawiają się w kolejnym sezonie oraz takie, które nie pojawiają się  się ponownie, mimo srzedażowego sukcesu – ma to na celu zachęcenie klientów do regularnych wizyt w sklepie i nie odkładania zakupów w czasie.

ZARA - SEKRET RENTOWNOŚCI

O marce mówi się, że dysponuje siatką pracowników, których zadaniem jest wejście w posiadanie najświeższych projektów najpotężniejszych luksusowych domów mody, zanim te pojawią się na wybiegach, co w połączeniu z przystępną ceną miałoby zapewnić Zarze pierwsze miejsce w dotarciu do klienta z  nowymi trendami.

POLITYKA NON-TOXIC

Po raporcie Greenpeace z 2011 r., w którym upomniano markę w związku z toksynami oddawanymi do środowiska w procesie produkcyjnym, Zara zobowiązała się do 2020 roku całkowicie wyeliminować zagrożenie dla środowiska na każdym z etapów produkcji jednocześnie przyczyniając się do szerzenia świadomości w kwestiach proekologicznych w przemyśle mody.    

ZARA – KONTROWERSJE

Z działalnością marki wiążą się liczne kontrowersje; regularnie co jakiś czas zalicza wizerunkowy kryzys. W 2017 roku Zara okryła się złą sławą w związku z wprowadzeniem do sprzedaży torebki ze znakiem swastyki. Rzeczniczka marki Susan Suett tłumaczyła, że w trakcie realizacji zamówienia u zewnętrznych dostawców znak ten był niewidzialny;  produkt natychmiast wycofano ze sprzedaży.

W 2011 r. w jednym z brazylijskich talk-show zarzucono marce, jakoby współpracowała z fabrykami, w których nie przestrzega się podstawowych praw człowieka, wskutek czego rządowe działania doprowadziły do zamknięcia jednej z nich. Rzecznik Zary wskazywał na nieprzestrzeganie regulaminu Inditexu przez władze fabryki i to je obciążył odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację.

W 2014  r. marce zarzucono dopuszczenie do sprzedaży t-shirtu dla niemowlęcia, które z powodu pasiastego wzoru i żółtej gwiazdy przypominającej Gwiazdę Dawida miałoby nawiązywać do odzieży używanej w obozach koncentracyjnych. Marka tłumaczyła wykorzystanie wzoru gwiazdy jako symbolu związanego z odznaką szeryfa i odcięła się od jakichkolwiek negatywnych konotacji i powiązań z estetyką związaną z wojną, a t-shirt najpierw przeceniono, a następnie wycofano ze sprzedaży.

podobne artykuły