Fenomen modowego bloga
Blogi modowe to dziś prawdziwy fenomen, który obok wielu kontrowersji, spowodował jedną, ważną rzecz – zdemokratyzował ją. Teraz uczestniczyć może w niej każdy – a na pewno pokazywać ją i o niej pisać. Portale Fashionista.com, czy WWD co roku przygotowują ranking najbardziej wpływowych blogerów na świecie (Maffashion stanęła w tym roku na czele drugiego z rankingów pod względem ekwiwalentu reklamowego (tzw. Tribe Dynamics), który ocenia zyski dla marek komercyjnych ze współpracy z influencerami). Najpopularniejsze strony oceniane są także pod względem liczby followersów, zaangażowania na kanałach społecznościowych, prowadzenia własnych marek, czy kontaktów z brandami należącymi do segmentu premium. Ważne jest też to, jak dany blog i jego założyciel pozycjonuje się w Google; liczba wyszukań danego nazwiska bądź nazwy domeny określa jego zasięg i skalę wpływów na całą modową machinę.
Aimee Song, założycielka bloga Song of Style ma 4.5 mln obserwujących na Instagramie i uplasowała się na 2. miejscu wsród najbardziej wpływowych blogerek na świecie w 2016 r. według portalu WWD (fot. Songofstyle/Instagram)
Nauka blogowania
Podczas gdy w Wielkiej Brytanii, czy USA pojawiło się wiele firm oferujących szkolenia (dość kosztowne) z zakresu prowadzenia bloga o dowolnej tematyce, szkoły dla osób chcących przekuć swoje zainteresowanie modą w blogowy biznes, to wciąż rzadkość. Mimo, że brakuje jasnych danych dotyczących zarobków w blogosferze, to nie ma wątpliwości, że jest na nią zapotrzebowanie – szacuje się, że w ubiegłym roku marki zarobiły blisko 700 mln dolarów na tego typu współpracy.
ZOBACZ TEŻ: FARFETCH OTWIERA SKLEP PRZYSZŁOŚCI, KTÓRY POŁĄCZY TRADYCYJNE ZAKUPY Z TYMI, KTÓRE ROBIMY W SIECI
Julia Kuczyńska, znanan jako Maffashion, została uznana za najbardziej wpływową fashionistkę pod względem ekwiwalentu reklamowego przez portal WWD W 2016 roku (fot. Maffashion/Instagram)
W Indiach, zasięg blogerów, generowany przez różnego rodzaju platformy społecznościowe, waha się w okolicach 200 mln obserwatorów na świecie. Generuje to ogromną siłę i możliwość wpływania na kształt mody w ogóle i stylu życia innych konsumentów. W czasach kiedy platformy takie jak: Facebook, Instagram, czy Pinterest odgrywają kluczową rolę w komunikacji pomiędzy markami a klientami, blogerzy stali się dodatkowym (a może nie tylko) pomostem scalającym te dwa światy.
Kristina Bazan, założycielka Kayture jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych influencerek na świecie. Jej konto śledzi prawie 2.5 mln obserwatorów. (fot. Kristinabazan/Instagram)
POLECAMY: MODNE T-SHIRTY OD PROJEKTANTÓW WIOSNA-LATO 2017
Akademia dla fashionistów
Piszemy o Indiach, bo właśnie powstaje tam wirtualna akademia dla modowych blogerów, Blogger Academy, założona przez branżowy portal Roposo. Kurs zapewnia szereg wideo tutorialowych, zajęcia pokazowe, materiały źródłowe, które mogą okazać się cenne w tworzenie jakościowego kontentu. Akademia uczy aspirujących influencerów tego, jakimi narzędziami zwiększać zasięgi swoich stron i fanpage’y, jak prowadzić współpracę z markami i, najważniejsze, zarabiać na tym pieniądze. Kandydaci mają szansę uczyć się od 5 topowych osobowości należących do indyjskiej blogosfery, którzy uznawani są za pionierów ekosystemu w kraju.
Blair Eadie, założycielka Atlantic-Pacific posiada już ponad 1 mln followersów na Instagramie, a jej stylizacje są inspiracją dla wielu podmiotów świata mody (fot. blaireadiebee/Instagram)
Gala Gonzalez prowadzi platformę Amlul.com, którą obserwuje ok. 750 tys. użytkowników (fot. Galagonzalez/Instagram)
Kto wie, może wkrótce podobny projekt pojawi się w Polsce?