PL / EN
Z ZAWODU: BLOGER MODOWY

Z ZAWODU: BLOGER MODOWY

Blogi modowe to fenomen dzisiejszych czasów, który doczekał się szkoły dla aspirujących fashionistów. Zobaczcie sami!

Fenomen modowego bloga

Blogi modowe to dziś prawdziwy fenomen, który obok wielu kontrowersji, spowodował jedną, ważną rzecz – zdemokratyzował ją. Teraz uczestniczyć może w niej każdy – a na pewno pokazywać ją i o niej pisać. Portale Fashionista.com, czy WWD co roku przygotowują ranking najbardziej wpływowych blogerów na świecie (Maffashion stanęła w tym roku na czele drugiego z rankingów pod względem ekwiwalentu reklamowego (tzw. Tribe Dynamics), który ocenia zyski dla marek komercyjnych ze współpracy z influencerami). Najpopularniejsze strony oceniane są także pod względem liczby followersów, zaangażowania na kanałach społecznościowych, prowadzenia własnych marek, czy kontaktów z brandami należącymi do segmentu premium. Ważne jest też to, jak dany blog i jego założyciel pozycjonuje się w Google; liczba wyszukań danego nazwiska bądź nazwy domeny określa jego zasięg i skalę wpływów na całą modową machinę.


SONGAimee Song, założycielka bloga Song of Style ma 4.5 mln obserwujących na Instagramie i uplasowała się na 2. miejscu wsród najbardziej wpływowych blogerek na świecie w 2016 r. według portalu WWD (fot. Songofstyle/Instagram)

Nauka blogowania

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii, czy USA pojawiło się wiele firm oferujących szkolenia (dość kosztowne) z zakresu prowadzenia bloga o dowolnej tematyce, szkoły dla osób chcących przekuć swoje zainteresowanie modą w blogowy biznes, to wciąż rzadkość. Mimo, że brakuje jasnych danych dotyczących zarobków w blogosferze, to nie ma wątpliwości, że jest na nią zapotrzebowanie – szacuje się, że w ubiegłym roku marki zarobiły blisko 700 mln dolarów na tego typu współpracy.

ZOBACZ TEŻ: FARFETCH OTWIERA SKLEP PRZYSZŁOŚCI, KTÓRY POŁĄCZY TRADYCYJNE ZAKUPY Z TYMI, KTÓRE ROBIMY W SIECI


maffJulia Kuczyńska, znanan jako Maffashion, została uznana za najbardziej wpływową fashionistkę pod względem ekwiwalentu reklamowego przez portal WWD W 2016 roku (fot. Maffashion/Instagram)


W Indiach, zasięg blogerów, generowany przez różnego rodzaju platformy społecznościowe, waha się w okolicach 200 mln obserwatorów na świecie. Generuje to ogromną siłę i możliwość wpływania na kształt mody w ogóle i stylu życia innych konsumentów. W czasach kiedy platformy takie jak: Facebook, Instagram, czy Pinterest odgrywają kluczową rolę w komunikacji pomiędzy markami a klientami, blogerzy stali się dodatkowym (a może nie tylko) pomostem scalającym te dwa światy.


kaytureKristina Bazan, założycielka Kayture jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych influencerek na świecie. Jej konto śledzi prawie 2.5 mln obserwatorów. (fot. Kristinabazan/Instagram)

POLECAMY: MODNE T-SHIRTY OD PROJEKTANTÓW WIOSNA-LATO 2017

Akademia dla fashionistów

Piszemy o Indiach, bo właśnie powstaje tam wirtualna akademia dla modowych blogerów, Blogger Academy, założona przez branżowy portal Roposo. Kurs zapewnia szereg wideo tutorialowych, zajęcia pokazowe, materiały źródłowe, które mogą okazać się cenne w tworzenie jakościowego kontentu. Akademia uczy aspirujących influencerów tego, jakimi narzędziami zwiększać zasięgi swoich stron i fanpage’y, jak prowadzić współpracę z markami i, najważniejsze, zarabiać na tym pieniądze. Kandydaci mają szansę uczyć się od 5 topowych osobowości należących do indyjskiej blogosfery, którzy uznawani są za pionierów ekosystemu w kraju.


blaireBlair Eadie, założycielka Atlantic-Pacific posiada już ponad 1 mln followersów na Instagramie, a jej stylizacje są inspiracją dla wielu podmiotów świata mody (fot. blaireadiebee/Instagram)

gala

Gala Gonzalez prowadzi platformę Amlul.com, którą obserwuje ok. 750 tys. użytkowników (fot. Galagonzalez/Instagram)

Kto wie, może wkrótce podobny projekt pojawi się w Polsce?

 

 

video

MMC - POKAZ JESIEŃ 2021

tagi: BIZNES | NEWS | BLOGGER ACADEMY |

podobne artykuły