Branża mody: Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?
Ah te rozmowy o pracę – to jeden z trudniejszych elementów w całym procesie poszukiwań nowego miejsca zatrudnienia. Są bardzo, bardzo ważne, a w dodatku czasem nie wiadomo, jak do nich podejść. Różnią się od siebie nie tylko w obrębie poszczególnych gałęzi przemysłu, ale każda z firm przeprowadza je w inny sposób. Jednak w niektórych branżach ich kwestia jest bardziej lub mniej klarowna – w środowisku modowym nie powstał jeszcze żaden instruktarz do tego, jak przekonać do siebie przyszłego szefa, dlatego, opierając się na doświadczeniach profesjonalistów, chcemy udzielić Wam kilku istotnych rad – być może pomogą Wam one w zdobyciu wymarzonej pracy. Do dzieła!
Ubierz się profesjonalnie i dostosuj swój strój do miejsca, w którym odbędzie się rozmowa
Twój strój powinien wyglądać na schludny, czysty i dopracowany, mówi Jane Keltner de Valle, która przez 10 lat pracowała w magazynie Teen Vogue. Lubię, kiedy styl danej osoby wyraża odrobinę jej osobowości, ale wciąż wygląda bardzo profesjonalnie, dodaje.
Ważne jest, aby wziąć pod uwagę miejsce, w którym odbędzie się rozmowa, a także dress code, który może tam panować. Aby się do niego dostosować, wystarczy zrobić niewielki research – w dzisiejszych czasach można to zwyczajnie wygooglować. Sprawdź, jak wyglądają ludzie, którzy tam pracują, przyjrzyj się, co sobą reprezentują. To pomoże wybrać Ci odpowiedni strój – ale uwaga – nie staraj się nikogo zbyt mocno naśladować. Jeśli je dobrze wykorzystasz, ubrania mogą być silnym narzędziem Twojej kandydatury – zaprezentuj sobą markę, która pokaże z dobrej strony zarówno Ciebie, jak i firmę, w której chcesz się znaleźć, wyjaśnia Keltner de Valle.
POLECAMY: DRESS CODE – BŁĘDY POPEŁNIANE W PRACY
Na miłość boską, nie spóźnij się!
Wiemy, że nie musimy Ci tego mówić, ale…na wszelki wypadek powtórzymy: bez względy na okoliczności nie możesz spóźnić się na rozmowę o pracę! Zaplanuj więcej, a nawet dużo więcej, czasu na dojazd – Jeśli dotrzesz godzinę wcześniej, spędź ją w spokojnej, okolicznej kawiarni, a na miejsce spotkania przyjdź 5 – 10 minut przed zaplanowaną godziną. Pojawiając się tam 30 minut za wcześnie, możesz wzbudzić w potencjalnym pracodawcy nerwowość i poczucie, że przetrzymuje Cię w poczekalni. Co więcej, weź ze sobą kilka kopii CV – nie polegaj na przyszłym przełożonym, że zrobi to za Ciebie. Nie muszą być wydrukowane na różowym, czerpanym papierze – na rozmowie wystarczy prosty Życiorys.
Przekaż swoją historię w spójny, płynny sposób
To czerwona flaga dla pracodawców, kiedy na pytanie o cele zawodowe kandydatów nie uzyskują spójnej odpowiedzi. To w najlepszym wypadku znak, że po prostu szukają oni pracy (jakiejkolwiek pracy), a w najgorszym, że nie mają jasnych aspiracji i oczekiwań względem procesu rekrutacyjnego, przez który właśnie przechodzą. Dlaczego więc zatrudnić kogoś, komu brakuje pasji i celu?
Rozmowa kwalifikacyjna: porady
Julee Wilson, dyrektor działu mody i urody magazynu Essence, często słyszy podczas rozmów kwalifikacyjnych: Po prostu chciałabym być redaktorką modową! Myślę, że byłoby fajnie! Nie róbcie tego. Uwielbiam, kiedy ludzie przychodzą z dobrze przemyślanym planem na siebie i wiedzą, w którą stronę ma zmierzać ich kariera zawodowa, mówi. Jednym z pytań, jakie zadaje na początku jest: Opowiedz mi trochę o swojej drodze – jak do tego doszło, że siedzisz naprzeciwko mnie i ubiegasz się o tą pracę? To pozwala kandydatom na krótkie zaprezentowanie swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych bez mojego udziału, dodaje Wilson. Ten element rozmowy nie tylko poinformuje pracodawcę o tym, czy jesteś wystarczająco dojrzały, aby stworzyć dla swojej historii odpowiednią perspektywę, ale także czy potrafisz zainteresować i zaangażować osobę siedzącą po drugiej stronie stołu.
Nigdy nie zatrudniam kogoś tylko dlatego, że wydaje się zdolnym asystentem – wolę, jeśli jest to osoba, po której widzę szybkie możliwości awansu, wyjaśnia Keltner de Valle. Nie myśl jedynie o stanowisku, na które aplikujesz. Myśl również o pracy, do której będziesz w stanie w przyszłości dorosnąć.
ZOBACZ TEŻ: ŻAKIET – JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI KRÓJ DO PRACY?
Zrób research, ale pamiętaj, że nie ukryjesz rzeczywistego braku zainteresowania
To może być kolejna czerwona flaga dla tego, kto przeprowadza z Tobą rozmowę – kandydatowi brakuje wizji, a co gorsze, nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego ubiega się o konkretną pozycję. Zazwyczaj pytam: Z którym z ostatnich artykułów (na łamach naszego magazynu) się utożsamiasz? Wielokrotnie spotkałam się z odpowiedziami: tym, o tej dziewczynie…która mówiła o pozytywnym podejściu do swojego ciała.. . Na to proste pytanie powinniście mieć naprawdę dobrą odpowiedź, mówi Rory Satran z magazynu i-D. Jeśli jesteś obojętny wobec pracy, którą masz w swojej perspektywie, to wyjdzie podczas rozmowy i najprawdopodobniej nie zostaniesz zatrudniony. Na spotkanie przyjdź z jasnym pomysłem na swoje miejsce w danej organizacji. Chcemy ludzi, którzy przede wszystkim chcą tu być, dodaje Satran.
Jak zdobyć pracę w branży modowej?
Są również inne sposoby na pokazanie swojego zaangażowaniu. Keltner de Valle opisuje swoje doświadczenie z jedną z przyszłych pracownic: kandydatka weszła na spotkanie trzymając w ręku torebkę Mansur Garviel, co, samo w sobie, nie było niczym rewolucyjnym. Ale w poprzednim numerze Teen Vogue ukazał się artykuł Keltner de Valle o tym, jak znaleźć swoją „forever bag”. Zaczęła rozmowę od wyjaśnienia mi, dlaczego to właśnie ten model jest dla niej na tyle wyjątkowy i jak trafił do jej szafy. Pokazała mi w ten sposób, że: a) czyta nasz magazyn i b) potrafi silnie identyfikować się z daną marką, podsumowuje.
POLECAMY: RAPORT – NAJLEPSI PRACODAWCY NA ŚWIECIE
Poczytaj również o osobie, która przeprowadzi z Tobą rozmowę
Kiedy się przedstawiam, na ogół w kilku słowach zawieram swój życiorys i lubię, kiedy dana osoba potrafi od razu połączyć ze sobą poszczególne punkty, mówi Keltner de Valle. Widzę wtedy, że odrobiła pracę domową. Sama googluje i sprawdzam wszystkie konta społecznościowe swoich kandydatów i oczekuję, że zrobią to samo ze mną. Taki research pozwala lepiej zrozumieć osobę, z którą być może będziesz pracować i tworzyć zespół. Dla wielu z nas, którzy odpowiadają za kontent magazynu, jest niezwykle miłym usłyszeć: Bardzo podobał mi się Pani ostatni artykuł o.. To brzmi narcystycznie, ale popychani deadline’ami i natłokiem pracy, szybko zapominamy nawet o dużym, nowatorskim materiale. Takie słowa uznania pokazują, że to, co robimy, jest rzeczywiście konsumowane i co więcej, doceniane, konstatuje.
Podaj przykładowy typ osoby, z którą chciałbyś pracować
Innymi słowy: z konstruktywną, pogodną, spokojną, zorganizowaną, etc. Czy dobrym pomysłem jest przywoływanie dla przykładu kolegów z poprzedniego miejsca pracy? Prawdopodobnie nie, ale zdarza się i tak. Udana rozmowa to taka, która pozostawi w obojgu rozmówcach pozytywne uczucia i zainspiruje ich do wspólnej pracy, a nie negatywne przypuszczenia: A jakie złe rzeczy powiedziałby o mnie po odejściu z tej firmy?
Zadaj kilka przemyślanych pytań, które zapadną pracodawcy w pamięć
To ważne, aby zadawać pytania, ale trzeba uważać, aby potencjalny pracodawca nie poczuł się jak na gorącym krześle. Ogranicz je do dwóch, ale niech będą one naprawdę istotne i ciekawe. Nie jestem pod wrażeniem, kiedy ktoś wykorzystuje ten czas na tak podstawowe rzeczy, jak godziny pracy, etc., których może dowiedzieć się w dziale HR, mówi Satran. Rozmowa o pracę daje możliwość rozpoczęcia interesującej konwersacji np. o danym obszarze rynku z kimś, z kim chciałbyś tworzyć zespół. Nawet jeżeli nie dostaniesz tej pracy, powinieneś wyjść ze spotkania z poszerzoną wiedzą o tym, co chcesz robić i pozostawić rozmówce z miłym wrażeniem własnej osoby.
Rozmowa kwalifikacyjna w magazynie modowym
Jako że lubię pracować z ludźmi, którzy są jak maszyny do produkcji pomysłów, szukam kandydatów pełnych entuzjazmu i kreatywności. Jeśli pokażesz, że masz w zanadrzu sposoby na to, jak uczynić nasze publikacje lepszymi, witaj w naszym zespole!, podsumowuje Satran.
POLECAMY: 5 RAD DLA STUDENTÓW PROJEKTOWANIA MODY W 2017 ROKU
Wyślij podziękowanie za rozmowę
To niesamowite, jak niewiele osób wysyła podziękowania, mówi Keltner de Valle. A 80% z nich robi to mailowo. OK. Nikogo to nie dyskwalifikuje ani też nie zapewni mu zatrudnienia, ale dodatkowy, ręcznie napisany telegram, z pewnością zostanie doceniony.
Jeśli nie przejdziesz dalej, nie pal za sobą mostów
To, że nie dostałeś tej pracy nie oznacza, że nie powinieneś pozostać w kontakcie ze swoim rozmówcą, mówi Satran. Istnieje wiele powodów nie związanych z Twoimi kwalifikacjami, dla których nie przeszedłeś dalej. Od czasu do czasu możesz ponowić swoją kandydaturę lub wysłać notkę uaktualniającą Twoje zawodowe poczynania. Zawsze pamiętam dobrych kandydatów i czasem okazuje się, że zostają zatrudnieni kilka miesięcy, a nawet lat później – w mojej lub w innej firmie, podsumowuje.
ZOBACZ TEŻ: POKOLENIE MILLENIUM – INFLUENCERZY W ZŁOTYCH SIDŁACH MAREK LUKSUSOWYCH