Logotyp serwisu lamode.info
ODPOWIEDZIALNY INFLUENCER - CZY TO MOŻLIWE?

ODPOWIEDZIALNY INFLUENCER - CZY TO MOŻLIWE?

Nowa era influencerów?

Sustainable fashion to hasło które słyszy się co raz częściej. Zmiana klimatu jest faktem, którego nie można podważyć. Dzięki aktywistkom takim jak Greta Thunberg czy Anja Rubik największe koncerny dóbr luksusowych, również zaczęły podejmować działania w kierunku ekologii. To już pewne - moda na slow fashion, nie jest sezonowym trendem a przyszłością. Domy mody, projektanci, sieciówki... a teraz także influencerzy, podkreślają istotę zagrożeń dla planety i zapowiadają zmiany!

ZMIANY W BRANŻY: EKOLOGIA JEST W MODZIE

Rok 2019 stał pod znakiem zrównoważonej mody. To właśnie wtedy na wybiegach, zobaczyliśmy największą liczbę kolekcji stworzonych w sposób odpowiedzialny. Wśród pionierów znajdują się takie nazwiska jak Stella McCartney, Vivienne Westwood, Gabriela Hearst, Maria Grazia Chiuri, Rag & Bone, Eileen Fisher czy Alexander McQueen.

armaniig

Ubrania oraz akcesoria wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu - Giorgio Armani, pokaz jesień-zima 2020/21 (fot. Instagram @armani)

Nie tylko domy mody mówią ,,dość". ,,Musimy zacząć myśleć o środowisku" - zakomunikował Emanuele Farneti, redaktor naczelny Vogue Italia. W styczniowym numerze magazynu zamiast zdjęć, pojawiły się ilustracje. Jak powiedział Emanuele Farneti, produkcja sesji to nie tylko zatrudnienie kilkunastu osób, ale ogromne zużycie energii, marnowanie jedzenia i wzrastająca emisja CO2. Zatrudnienie artystów, którzy będą odpowiedzialni za narysowanie sesji zdjęciowych jest pierwszym posunięciem magazynu w kierunku zmiany na lepsze.

igvogueitalia

Styczniowe wydanie Vogue Italia z ilustracją Vanessy Beecroft (fot. Instagram @vogueitalia)

Balenciaga udowadnia, że nie są to jedynie słowa. W związku z kataklizmem, jaki dotknął Australię dołączyła do grona niosących pomoc. W odpowiedzi na trwający kryzys pożarowy, dom mody zdecydował się wydać koszulki i bluzy z wizerunkiem koali. Całość środków ze sprzedaży zostanie przekazana odpowiedniej australijskiej organizacji, wybranej przez ekspertów grupy Kering oraz oddziału Balenciagi ds. zrównoważonego rozwoju. Koncern do którego należą także Gucci czy Saint Laurent, ogłosił także przekazanie darowizny w wysokości miliona dolarów na wsparcie w walce z pożarami.

igbalenciaga

T-shirt z wizerunkiem koali, Balenciaga (fot. Instagram @balenciaga)

POLECAMY: STELLA MCCARTNEY X LVMH – ZRÓWNOWAŻONA MODA

ZAWÓD: INFLUENCER

Influencerem z definicji jest osoba mająca możliwość wpływu na decyzję czy też opinię innych. Najpopularniejszą platformą jest Instagram. Promując stale to nowe marki, gromadzą produkty i wyznaczają standardy dla konsumentów. Co z tymi którzy sprzeciwili się machinie konsumpcjonizmu? Edukują swoje społeczności, podejmują problemy ekologii, nierówności, odpowiedzialnego podejścia do mody (jak np. stworzenie szafy kapsułowej) i prezentują na swoich kanałach marki, które wyznają wartości podobne do nich. Popularnością cieszą się mikroinfluencerzy, którzy w przeciwieństwie do makroinfluencerów, przenoszą działanie na wyższy poziom, angażują followersów na głębszym poziomie, są autentyczni oraz zrzeszają mniejsze jednak zaangażowane grono odbiorców. To właśnie oni mają moc!

igpaugorska

(fot. Instagram @eco.paulinagorska)

METAMORFOZA INFLUENCERÓW: W KIERUNKU ZRÓWNOWAŻONEJ MODY

To oni, jako wpływowi twórcy oddziaływują na konsumentów oraz inspirują. Coraz częściej możemy zaobserwować wykorzystywanie kanałów social media do edukowania. Obecnie, mamy do czynienia z nową generacją wpływowych instagramerów, którzy szerzą wiedzę, opowiadają się za vintage oraz markami które działają w sposób transparentny. Jednak czy możliwe jest, aby stać się w 100% sustainable influencerem

jglogaza

(fot. Instagram @joannaglogaza)

Platforma Zalando od kilku lat w swojej strategii uwzględnia zrównoważony rozwój. W ubiegłym roku zrealizowała kampanię zatytułowaną ,,Małe kroki. Duża zmiana". To jedna z pierwszych akcji, tak dużej platformy zakupowej, która zwraca uwagę na kwestię konsumpcjonizmu. Do udziału w kampanii zaproszono trójkę influencerów: Sissi Pohle, Pernille Rosenkilde oraz Wilson Oryema. Łączy ich nie tylko oryginalny styl i zamiłowanie do mody, ale przede wszystkim zainteresowanie kwestiami przyszłości planety, etycznej mody oraz recyklingu.

zalalngoigg

(fot. Instagram @zalando)

Przykład Zalando, obrazuje realnie szerzącą się zmianę. Influencerzy zmieniają swoje podejście i poglądy a przy pomocy social media - zachęcają do tego innych. Zamiast ślepej konsumpcji, promują ekologiczne podejście. Co sprawia, że chcesz kupić dany produkt? Czy został wykonany z materiałów pozyskanych w sposób etyczny? Czy jest fair-trade? Stawianie pytań i udzielanie (często niełatwych) odpowiedzi jest konieczne. To właśnie oni mają możliwość wprowadzenia zmian w branży na lepsze.

igszafasztywniary

(fot. Instagram @szafasztywniary)


Może to odpowiedni czas na nową definicję ,,osoby wpływowej”?

ZOBACZ TEŻ: ARETA SZPURA – EKOAKTYWISTKA APELUJE DO INFLUENCERÓW

W galerii prezentujemy najciekawsze konta propagujące zrównoważony styl życia. Zobaczcie!

tagi: biznes | Zrównoważona moda | TRENDY | INSTAGRAM |

podobne artykuły