PL / EN
ŻAKIETY DO PRACY

ŻAKIETY DO PRACY

Jak wybrać odpowiedni krój do pracy i do swojej sylwetki?

Marynarki – trendy wiosna lato 2017

Na obecny sezon projektanci i popularne marki lansują w obrębie klasyki proste modele w czerni, szarości i granacie, często inspirowane męską garderobą i nawiązujące do smokingu. Warto sięgnąć po gładkie materiały, ale też wybrać kratę, paski czy lampasy wzdłuż klap lub kieszeni. W 2017 roku w modzie są dekonstrukcje linii ramion i rękawów, ale też oversizowe kroje i paski podkreślające talie.

Dolce&Gabbana, Bottega Veneta, Gucci, Balenciaga (fot. East News)

Żakiet – dress code

Żakiet będzie doskonałym uzupełnieniem stylizacji do pracy, szczególnie w stroju business (professional). Sprawdzi się zarówno w duecie marynarka + spodnie (damska wersja garnituru) lub marynarka + spódnica (garsonka). Co o tej części garderoby mówią zasady biznesowej etykiety? Odpowiedź znalazłyśmy w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agata Tanter:

„Żakiet może być całkowicie zabudowany, ze stójką, może mieć klapy, nadające styl męskiej marynarki, może być jedno- lub dwurzędowy. Liczba guzików nie jest również ściśle określona. Żakiet może być zapinany na jeden guzik, na dwa, trzy i więcej. Przy rękawach mogą być cztery guziki – jak w marynarce męskiej, ale też może wcale ich nie być. Kobieta ma także duże możliwości manewrowania długością żakietu, tak aby idealnie dopasować garsonkę do swojego wzrostu i sylwetki”.

Jak dobrać marynarkę do typu sylwetki?

Najważniejsze zasady również podaje książka „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”:

Przy niskim wzroście korzystne są żakiety krótsze. Górna część garsonki może sięgać nawet do pasa, zakrywając jedynie górną krawędź spódnicy. Jednocześnie spódnica przy tak krótkim żakiecie powinna być w dłuższej wersji, to znaczy powinna zakrywać kolana.

Również osoby o dłuższym stanie będą się lepiej prezentowały w nieco krótszych żakietach. I ważne tu jest, aby zapinały się nieco wyżej niż w talii wyznaczonej przez naturę.

Wyższa kobieta może wybrać dłuższy żakiet, pamiętając jednak o tym, żeby spódnica w krótszej wersji (czyli nieco ponad kolano) wystawała spod żakietu. Jeśli żakiet jest na tyle długi, że zakrywa

spódniczkę, lepiej wtedy z niej zrezygnować, zastępując ją spodniami. Uniknie się ciężkiego, wręcz przytłaczającego wizerunku.

Osoby niskie powinny unikać dużej liczby guzików w żakiecie. Jeden–dwa wystarczą.

Osoby niskie powinny unikać dwurzędówek.

Dwurzędówki, styl militarny, styl safari to dobre kroje na chłopięcą sylwetkę oraz dla kobiet o wąskich ramionach.

Kobiety o wąskich ramionach dobrze wyglądają w klasycznych garsonkach Chanel.

Rękawy wąskie, wysoko wszyte – wyszczuplają sylwetkę, jednak nie przy bardzo dużej nadwadze.

Klapy zaokrąglone – podkreślają krągłość rysów twarzy.

Klapy o ostrych krawędziach – pasują zarówno do osób z nadwagą, jak i szczupłych.

Wielkość klap powinna być dostosowana do typu sylwetki. Nieco szersze klapy będą odpowiednie dla kobiet tęższych, wąskie – dla szczupłych (szczupła osoba w szerokich klapach ginie). Bardzo szerokie klapy, niedopasowane do sylwetki, będą jednak niewłaściwe zarówno u kobiet drobnych, jak i tęższych, ponieważ jeszcze poszerzą optycznie sylwetkę. Nie jest więc łatwo dobrać ich szerokość.

Klapy ostro ścięte, skierowane do góry – poszerzają optycznie ramiona.

Pagony również poszerzają optycznie ramiona.

Trójkątny dekolt oraz zapięcie pod biustem to korzystny krój przy obfitych kobiecych kształtach.

Jeżeli już wiecie, jaki krój żakietu jest dla Was odpowiedni, sprawdźcie, gdzie kupić najbardziej stylowe propozycje, które będą Wam służyć w biznesowej garderobie! 

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: shopping | Agata Tanter | DRESS CODE | Dr Irena Kamińska-Radomska |

podobne artykuły