Jak opracować listę zakupów, na które wzory i kolory postawić, jakie akcesoria dobrać oraz w jaki sposób dbać o garderobę? Odpowiedzi na te pytania i więcej zasad tworzenia szafy poznacie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” (Wyd. Świat Książki), autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej oraz Agaty Tanter.
POLECAMY: SZKOLENIA Z DRESS CODE`U
Fragmenty książki:
Tworzenie garderoby – zasady
Zacznij od porządków
• Zacznij od uporządkowania swojej szafy lub garderoby w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Odłóż rzeczy, których nie miałaś na sobie ani razu przez ostatnie dwanaście miesięcy.
• Pozbądź się ubrań, które kiedyś należały do twoich ulubionych lub były bardzo drogie, ale teraz są na ciebie za małe lub wyszły z mody.
• Znajdź w Internecie adresy komisów stacjonarnych, sklepów internetowych, na których możesz je wystawić do sprzedaży lub oddaj je potrzebującym. Dzięki temu zwolnisz przestrzeń w swojej szafie, a rzeczy, które w niej pozostaną, będą bardziej widoczne i zadbane, unikniesz również tego, że będą pogniecione.
Zainwestuj w dobre wieszaki
• Zainwestuj w dobre wieszaki, najlepiej grube i drewniane. Dzięki temu ubrania będą powieszone w odpowiedniej odległości od siebie i pozostaną pięknie uprasowane.
Poukładaj rzeczy według klucza
• Zrób porządek według pewnego klucza – intuicja podpowie ci, jak chciałabyś poukładać poszczególne części garderoby w sposób najbardziej przejrzysty i wygodny dla ciebie. Pamiętaj o kilku zasadach.
– Ubrania sezonowe (zimowe i letnie) umieszczaj w zasięgu ręki na przemian odpowiednio do aktualnej pory roku. Kiedy kończy się zima, usuń z najbardziej dostępnych wieszaków ciężkie płaszcze i grube wełniane żakiety. W tym miejscu powieś letnie sukienki, jasne spodnie, spódnice i T-shirty.
– Ponadczasowe ubiory posegreguj tak, aby poszczególne części garderoby, na przykład spodnie, spódnice, sukienki, były pogrupowane razem.
– W ramach jednej części garderoby możesz poukładać stroje kolorami, mając najlepszy dostęp do tych barw, które najchętniej nosisz, na przykład najbliżej białe bluzki, potem błękitne, granatowe… To ładnie wygląda, a jednocześnie ułatwia szukanie.
– Zadbaj o regał z wieszakami na paski i półkę na torebki. Torebki zawsze trzymaj we flanelowych workach.
Opracuj listę zakupów
Opracuj listę brakujących rzeczy, które będą stanowiły bazę twojej garderoby. Należą do nich klasyczne ponadczasowe ubrania stworzone z wysokiej jakości tkanin. Jeżeli dana rzecz znajduje się na liście twoich zakupów, kupuj ją od razu, jak tylko zobaczysz tę idealną dla siebie. Nie szkodzi, że w tej chwili nie potrzebujesz jakiegoś płaszcza czy sukienki. Kiedy będą potrzebne, może nie trafić się już taka okazja, żeby były uszyte jakby z myślą o tobie. Potraktuj ten zakup jako oszczędność czasu i kłopotu, który z pewnością cię czeka, kiedy trzeba będzie je kupić.
fot. East News
Zrób sobie analizę kolorystyczną
Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze, zrób sobie analizę kolorystyczną urody (mimo różnych opinii na ten temat). Kierując się względami ekonomicznymi warto również zadbać o to, żeby kupować takie rzeczy, które faktycznie będą ci służyć. Chyba że doskonale wiesz, jaki typ reprezentujesz bez zatrudniania stylistów. Są osoby o tak modelowym typie kolorystycznym, że nie ma potrzeby dokonywać profesjonalnej analizy. Jeśli na przykład masz czarne włosy i ciemną oliwkową karnację, to nie ma wątpliwości, że twój typ urody to zima.
Tworząc garderobę, a raczej – wypełniając ją swoimi strojami – pomyśl o zasobności swojego portfela.
Przy braku budżetu na bogatą pod względem liczby rzeczy szafę albo przy braku dostatecznego w niej miejsca, zdecydowanie lepiej kupować ubrania w stonowanych kolorach. Dotyczy to przede wszystkim głównych elementów stroju, czyli płaszczy, sukienek, garsonek.
Czerwony żakiet ze złotymi guzikami w stylu militarnym pozostaje na długo w pamięci, więc trudno byłoby go włożyć kilka dni z rzędu, ale granatowy, szary czy beżowy niekoniecznie zostanie zapamiętany. Dlatego będzie mógł służyć wielokrotnie w tym samym gronie osób, jeśli tylko umiejętnie będzie zestawiany z innymi dodatkami.
Ostrożnie ze wzorkami
Ostrożnie ze wzorkami przy tworzeniu bazy! Budując swoją garderobę, powstrzymaj się przed kupowaniem rzeczy z wzorzystych tkanin. Przynajmniej w takich ubiorach jak płaszcze, żakiety, garsonki, sukienki – nie pożałujesz decyzji. Wzory mają siłę przyciągania uwagi, podobnie jak mocne żywe kolory. Trudno taką rzecz nosić dzień po dniu. Nie musisz ćwiczyć silnej woli jeśli chodzi o dodatki – topy, bluzki, apaszki i gawroszki, których jest w garderobie zdecydowanie więcej i mogą sobie czekać na wieszaku do kolejnego wyjścia.
Kiedy już decydujesz się na wzory, to tylko takie, które będą odpowiednie do urody: większe dla osób tęższych, drobniejsze – dla szczuplejszych. Ważny jest też kontrast we wzorze: osoby o urodzie ciepłej niekontrastowej powinny unikać białych groszków na granatowym lub czarnym tle albo czarno-białej pepitki.
Są też pewne wzorki, które mogą korzystnie wpłynąć na image. Prążki w poprzek na koszulce sprawią wrażenie większego biustu, ale koszulka nie może być ciasna ani nawet przylegająca. Pionowy prążek wzdłuż sukienki lub spódnicy może optycznie wyszczuplić sylwetkę, ale pod warunkiem, że linie są w niewielkich odstępach.
W innym wypadku – dają efekt przeciwny.
Unikaj przeciętności (wyróżnij się)
Jeśli spotykając czy mijając jakąś kobietę, robisz automatycznie porównanie z własną urodą, nie jesteś w tym odosobniona. Jeśli porównanie wypada na twoją niekorzyść, to przywołaj słowa Chanel:
„Nie ma kobiet brzydkich. Są tylko kobiety zaniedbane”.
Dla własnej satysfakcji w wolnej chwili przeprowadź takie minidoświadczenie: Przejdź się po ulicy, usiądź na ruchliwym skwerku (dobrym miejscem do obserwacji jest również lotnisko) i przyjrzyj się przechodzącym kobietom. I mężczyznom. Zobacz, kto najbardziej skupi twoją uwagę, kto twoim zdaniem jest atrakcyjny. Najprawdopodobniej nawet nie zauważysz ładnej osoby (według ogólnie pojętych kanonów piękna), jeśli będzie niekorzystnie ubrana czy zaniedbana. Twój wzrok zatrzyma się raczej na kimś, kogo ocenisz najwyżej jako interesującego, ale za to w świetnym stroju. Niektóre osoby tak potrafią się ubrać, że wyglądają wyjątkowo pięknie, i bez względu na naturalną urodę tworzą nieprzeciętny wizerunek. I o to chodzi. O harmonię i zadowolenie, którym emanują ludzie czujący się dobrze we własnej skórze i w tym, co mają na sobie. Inwestuj więc w rzeczy, które są najwyższej jakości. A jakość to naturalne tkaniny, jedwabne podszewki, dobre kroje, precyzyjne wykończenie krawieckie. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy po kilku praniach dana rzecz straci swój fason lub zniszczy się.
Postaw na przeróbki
Czasami wystarczy odrobinę skrócić daną rzecz, przedłużyć rękaw bluzki, dodać jakąś warstwę, aby spódnica czy sukienka rozchodziła się dołem – aby uzyskać zupełnie inny, lepszy efekt. Rób doświadczenia z krawcem. Szukaj takiego, z którym będziesz miała doskonałe porozumienie. Nie akceptuj krawca, który skomentuje bezsens skracania spodni o cztery milimetry. W wizerunku istotne są niuanse. To one decydują o tym, czy ktoś wygląda dobrze czy nie. Pół centymetra może mieć niebagatelny wpływ na efekt końcowy. Słynna Coco Chanel, tworząc jeden żakiet, potrafiła własnoręcznie kilkadziesiąt razy wszywać i wypruwać rękaw, żeby uzyskać to, co zrodziło się w jej głowie*. I dlatego właśnie to ona na wieki zapisała się w historii.
Pamiętaj!
Liczą się pomysły i niekonwencjonalne podejście do stroju, które pozwoli wydobyć twój indywidualny styl, co wcale nie musi prowadzić do ekstrawagancji. Jeśli masz na przykład suknię balową, której na pewno już nie włożysz, ale nie chcesz się jej pozbywać, zetnij dół spódnicy. Ta część materiału może stworzyć etolę do uzyskanej krótszej sukienki, która stanie się automatycznie strojem usytuowanym na niższym szczeblu dress code’u. Cała przeróbka nie będzie kosztowna, a być może zyskasz wyjątkową sukienkę, którą możesz włożyć zdecydowanie częściej niż balową.
Jeśli natomiast zobaczysz suknię, która ma rewelacyjną spódnicę, o jakiej marzyłaś od lat, ale za to nieszczególnie atrakcyjną część górną, też nie wahaj się przed jej zakupem. Odetnij górę i noś tylko spódnicę. Zobaczysz, że warto było próbować – uzyskasz rzecz niepowtarzalną i mnóstwo satysfakcji.
Wybierz właściwe detale
Detale ubioru, takie jak duże kontrastowe guziki, paski, kieszenie, żaboty, pagony – przyciągają uwagę do tych miejsc, w których się znajdują. W jakimś sensie dodają też „wagi” całej postaci, ale przede wszystkim w tych konkretnych miejscach. Przy małym biuście żaboty i falbany pod kołnierzem są jak znalazł. Ale jeśli nie lubisz falbanek, to tę samą rolę spełnią kieszenie i żakiety w stylu safari. Detale to też kołnierzyki, klapy w szmizjerkach, żakietach, które powinny być dopasowane wielkością do rozmiaru i sylwetki. Drobniutka osoba zdecydowanie lepiej będzie wyglądała w niewielkich kołnierzach i w wąskich klapach i odwrotnie – korzystniejsze dla tęższych osób będą większe kołnierze, szersze klapy i odpowiednio większe dekolty. Jedynie pasek opiera się tej zasadzie. Dla osób z nadwagą lepszy będzie ten cieniutki, natomiast szczupła kobieta dobrze wygląda nosząc szeroki pas.
fot. East News
Zapytaj o politykę zwrotów
Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na zakup określonej rzeczy, zawsze zapytaj o politykę zwrotów. Są sklepy, w których możesz oddać zakupy nawet do 30 dni, ale również są takie, w których ubrania można jedynie wymieniać na inne, co często prowadzi do nienajlepszych wyborów. Najlepiej kupować w miejscach, w których możesz dokonać zwrotu. Taka sytuacja pozwoli ci na ponowne przymiarki danego ubrania w domu przy naturalnym świetle i co ważne, już bez emocji.
Dbaj o swoje ubrania
Dbaj o swoje ubrania. Przy czyszczeniu obuwia, praniu garderoby czytaj instrukcje i metki. Dostosuj się do wskazówek w nich zawartych. Dzięki temu twoje ubrania na długo pozostaną w bardzo dobrym stanie.
Czyszczenie
Częste czyszczenie niszczy ubrania, korzystaj więc z tej usługi tylko w ostateczności. Przy właściwej dbałości o swoje rzeczy możesz oddawać je do prania chemicznego raz w roku. Żeby jednak twoje garsonki i sukienki były świeże i czyste, po każdym włożeniu wyszczotkuj je odpowiednio miękką szczotką (miękką, żeby nie zniszczyć materiału). Nie zamieniaj szczotki na rolkę z samoprzylepnym papierem, ponieważ takie zabiegi jedynie usuwają przyklejone na zewnątrz ubrania włoski i inne paproszki, ale nie usuwają kurzu z wnętrza materiału. Po tym zabiegu zdezynfekuj jeszcze garsonkę przez parowanie. Ono pozwala też usunąć zagniecenia. Taka konserwacja dotyczy przede wszystkim kostiumów i sukienek z wełny, które pozwalają skórze oddychać. Mimo że bawełniane ubiory są lżejsze, ten materiał nie ma tych samych właściwości i niestety pot na ubraniu już w bardzo krótkim czasie może pozostawić nieprzyjemny zapach. Jeśli to możliwe, to nie oddawaj jednak do czyszczenia ubrań z bawełny, ponieważ stracą więcej koloru, niż przez zwykłe delikatne pranie.
Nie wybieraj przypadkowych pralni! Odciśnięte w materiale guziki, brak guzików albo skurczony materiał sukienki, spod której wystaje podszewka to błędy, do których znawca swego fachu nie dopuści.
Pranie
Kaszmirowe, z szetlandu i inne wełniane sweterki najlepiej zostaw w swoich rękach. Nie tylko ważne jest, aby prać je ręcznie i w niskiej temperaturze wody, ale również istotne jest to, żeby przy płukaniu woda miała tę samą temperaturę. Po wypraniu nie wykręcaj, lecz lekko wyciśnij wodę, a do suszenia rozłóż ubranie na ręczniku, żeby sweter czy sukienka nie straciły fasonu.
Rajstopy również pierz ręcznie. Nie wkładaj ich jednak ponownie, jeśli są pozaciągane. W takiej sytuacji możesz je ewentualnie włożyć zimą pod spodnie. Natomiast do sukienki lub spódnicy – muszą być w idealnym stanie i wyglądać tak, jakby były właśnie wyjęte z opakowania.
Prasowanie
Prasowanie głównych elementów stroju, czyli żakietów i sukienek najlepiej zostawić fachowcom, i to nie tylko ze względu na ich umiejętności i doświadczenie, ale również profesjonalny sprzęt, którym dysponują. Zwykłe żelazko i deska do prasowania nie pozwolą dotrzeć do wszystkich fragmentów ubrania. Do prasowania w domu zostaw jedynie dodatki, ewentualnie sportowe spódnice lub spodnie.
Reperacja
Jeśli zauważysz, że rozwarstwia ci się skórzany pasek albo element torebki, to nie czekaj, tylko zwróć się do dobrego kaletnika, który usunie defekt.
Dbaj o buty
• Dla ochrony obcasów daj do podbicia nowe buty.
• Buty potrzebują odpoczynku – nie wkłada się tych samych butów
dwa dni z rzędu.
• Irchowe buty wymagają szczotkowania oraz impregnacji,
do której służy silikonowy spray.
• Do butów z miękkiej skóry lepiej stosować kremy, twardej – pastę do butów.
• Każdy defekt powinien być natychmiast usunięty.