Nieco zepchnięty na bok, ale nadal aktualny styl white tie uznawany jest za najbardziej formalny typ stroju. Brzmi poważnie? Owszem, stylizacja white tie ma zadanie podkreślić rangę wydarzenia. Jest szansa, że być może zostaniesz poproszona o taki look i należy mu się podporządkować. Jak się wtedy ubrać? Co to za styl i skąd pochodzi? Wyjaśniamy.
White tie – co to znaczy?
Na świecie powszechnie znany jako white tie, ale w Polsce można znaleźć go również pod nazwą „pełny strój wieczorowy” lub „strój formalny wieczorowy”. Ekspertka od etykiety towarzyskiej i biznesowej z Instytutu Etykiety, Aleksandra Pakuła, wskazuje, że white tie kryje się również pod określeniem „strój ceremonialny”.
Już same nazwy wskazują, czym jest white tie. To rodzaj dress code’u przeznaczony na wytworne okazje typu bale, gale, oficjalne bankiety. Obowiązuje m.in. na przyjęciach z głowami państwa, rodzinami królewskimi, ceremoniach wręczenia Nagród Nobla. Definicja stroju white tie wskazuje także, że zakładany jest wieczorem, czyli po godzinie 18:00.
Skąd masz wiedzieć, kiedy włożyć strój white tie? Rzadko pojawia się ku temu okazja, ale powinnaś mieć go na uwadze, gdy czeka cię przyjęcie w pałacu, zamku. Być może wybierasz się na wytworne wesele ważnej osobistości? Zazwyczaj jednak taka informacja pojawia się w treści zaproszenia.
Przeczytaj także: Dress code cocktail – jak ubierać się na formalne wyjścia latem 2024?
Geneza stylu white tie – jak powstał?
Korzenie stylu white tie sięgają XIX wieku w Wielkiej Brytanii i Francji. Pierwsze wzmianki datowane są na rok 1940, czyli początek epoki wiktoriańskiej słynącej z bogato zdobionych strojów damskich i męskich. To wtedy dominowały koronki, falbany i inne zdobienia.Skąd w tym wszystkim white tie? Powstał jako przeciwieństwo bogatego stylu brytyjskiej i francuskiej socjety. Zamiast koszul z kokardą i żabotem, wybierano proste elementy i skupiano na biało-czarnej kolorystyce. Z początkiem 1970 roku white tie został sformalizowany i uznany za strój przeznaczony dla wyższych sfer. Noszono go w operze, podczas balów debiutantek i na balach.
W wyniku wybuchu I wojny światowej white tie odszedł w zapomnienie. Wytworne przyjęcia i stroje nie były na miejscu. Po tym okresie, gdy świat stawał na nogi, gospodarka ruszyła do przodu. Branża modowa rozwijała się w zawrotnym tempie, projektowano nowe modele strojów wieczorowych, które wypierały frak. White tie został nieco wyparty przez black tie (strój ze smokingiem), czyli w praktyce: panowie woleli nosić smoking zamiast fraka.
Dziś strój white tie nosi się niezwykle rzadko, ale nie zniknął całkowicie. Możesz obserwować go wśród członków rodzin królewskich i polityków.
Strój white tie u kobiet – jak się ubrać?
W przypadku pań dress code white tie obejmuje suknie wieczorowe sięgające ziemi. Mile widziane są kreacje zdobione koronkami, haftami, falbankami i innymi elementami dekoracyjnymi. Istotną rolę grają również dodatki, takie jak rękawiczki (zwykle długie, do łokci), a także efektowna, masywna biżuteria ozdobiona kryształami, perłami, diamentami i kamieniami szlachetnymi. Dozwolone są nakrycia głowy – tiary, pióra.
Sprawdź, by uniknąć gafy: 5 najczęstszych błędów stylizacyjnych. Stylistka radzi, jak ich unikać
White tie u mężczyzn – elementy stroju
Jak to wygląda u panów? White tie u mężczyzn jest bardziej rygorystyczny niż w przypadku kobiet, ponieważ składa się z kilku stałych elementów o określonym charakterze. Podstawą jest czarny frak z krótszym przodem i długim tyłem z rozciętym połami. Następnie jest koszula z wysokim kołnierzem oraz biała kamizelka, idealnie dopasowana do sylwetki, zakrywająca pas spodni. Do tego obowiązkowo biała muszka. Jako dodatki dobierane są czarne lakierowane półbuty oraz czarne skarpetki. Panowie mogą sobie pozwolić również na kieszonkowe zegarki i białe rękawiczki, które dopełnią całość.
Zdjęcie główne: IG @ariviere