Czym charakteryzuje się typ urody wiosna? Jakie kolory mu służą, a jakie lepiej unikać? Jaki makijaż wybierać, a jaką biżuterię? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
Typ urody wiosna
Jest zdecydowanie ciepłym typem kolorystycznym. Jeśli masz jasne włosy ze złotymi refleksami albo jasnorudawe, oczy zielone, szare lub niebieskie i opalasz się na kolor truskawkowy, a potem ewentuanie uzyskujesz złocistą barwę skóry, jeśli na twoim ciele wyraźnie widać zielonkawe naczynia krwionośne, a pod wpływem działania słońca na twojej twarzy pojawiają się piegi, najprawdopodobniej jesteś wiosną. Przy analizie naturalnych blondynek i jasnych szatynek czasami rodzi się wątpliwość, czy reprezentują wiosnę, czy lato. Wtedy na ogół konieczna jest próba blasku i koloru dokonana przez stylistkę. Charakterystycznym przykładem wiosny jest Nicole Kidman, która nie zawsze nosi kolory korzystne dla swojej urody, ponieważ sięga na przykład po czerń, która dla wiosny jest problematyczna. Aktorka wygląda zdecydowanie korzystniej w pastelach.
Wiosny dobrze wyglądają w jasnych i ciepłych barwach: kremowych, łososiowych, écru i beżach. Wszystkie z kroplą żółtego. Jeśli jesteś wiosną, w czystej bieli możesz robić wrażenie niezdrowej i zmęczonej. Czerń natomiast, która dominuje w wielu garderobach, spowoduje, że to ubiór przyciągnie do siebie uwagę. Cały ciężar postaci przenosi się wtedy na strój. Twarz jakby znika. Elegancką alternatywą dla czerni będzie jasny granat, szarości lub brąz. W wypadku brązu, wybierającz pełnej gamy odcieni, sięgaj po te od jasnych po średnie. Ciemny brąz może być również przytłaczający i odbierać uwagę od interesującej, jeśli nie pięknej twarzy. Jeżeli wybierasz kolor szary, to również jasny. Ciemny grafit może być dla wiosny zbyt przytłaczający.
Nicole Kidman (fot. Instagram.com/nicole.kidmanofficial)
Dodatkowe kolory dla wiosny
Niebieski jest chłodnym kolorem, czyli z definicji nie powinien pasować do urody wiosny, ale nie rezygnuj z niego. Wśród szerokiej gamy błękitów z całą pewnością odnajdziesz dla siebie te cieplejsze odcienie z nutą żółtego. Jeśli lubisz jakiś kolor, który nie należy do palety wiosny, to chociaż unikaj go w intensywnej wersji. Na przykład w czerwieni wystrzegaj się krwistych, zdecydowanych odcieni. Najlepszym wyborem będą ciepłe, jasne, „sprane” czerwienie na pograniczu pomarańczu i różu. Korzystnym kolorem dla wiosny jest również różowy, pod warunkiem że też jest jasny, z kroplą żółtego. Możesz też śmiało nosić i sam żółty, unikaj jednak chłodnej cytryny. Lepszy będzie żywy i czysty odcień żółtego. Zielony jest też stworzony dla wiosen, szczególnie dla tych o zielonych lub turkusowych tęczówkach. Jeśli jesteś wiosną, sięgaj po czyste i żywe barwy zieleni. Odcień świeżej wiosennej trawy podkreśli twoją niepowtarzalną urodę i doda jej energii. Omijaj jednak ciemną, butelkową zieleń.
Biżuteria dla wiosny
Najlepszym wyborem dla ciebie jest jasne, żółte złoto. Rozpromieni twoją twarz. Jeśli lubisz perły, zakładaj wyłącznie te w ciepłych odcieniach i złotej oprawie. Twojekamienie szlachetne to szmaragdy i turkusy.
Zdecydowanie unikaj
• Czerni. Ten jeden z najukochańszych kolorów wielu kobiet, niestety nie jest dla ciebie. Zamiast małej czarnej lepiej sprawdzi się mała brązowa lub granatowa. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez czerni, wybieraj te „sprane” na pograniczu z grafitem. A jeżeli w twojej szafie znajduje się wiele par czarnych skórzanych kozaków czy torebek, zapamiętaj tę zasadę: im mniej korzystny dla ciebie kolor, tym dalej od twarzy.Idąc tym tropem uratujesz czarne obuwie i dodatki, nosząc je na przykład do brązowego płaszcza. Jeśli jeszcze dodatkowo otulisz szyję jasnym brązowym lub beżowym szalem, na pewno będziesz wyglądała perfekcyjnie. Również przy czarnym płaszczu czy bluzce odwróć ostatnią wskazówkę i ożywswój wizerunek dodatkami w naturalnym odcieniu skóry i podobnym szalem.
• Bieli. Z łatwością zastąpisz ją écru lub jasnymi beżami.
• Kontrastowych połączeń. Te najbardziej kontrastowe to czerń i biel. Wiosny pięknie prezentują się w monochromatycznych zestawach garderoby. Nawet jeśli będziesz poruszać się w obrębie swoich mocnych kolorów, to wkładając niebieską sukienkę, zieloną apaszkę i łososiowe baleriny, zgubisz w tym zestawie własną urodę. Podoba ci się wzorzysta bluzka? Zanim ją kupisz, zastanów się, czy same wzory ze sobą zbytnio nie kontrastują. Wybieraj raczej gładkie, jednokolorowe tkaniny.
• Srebra i białego złota. Nada twojej twarzy niekorzystny chłodny blask. Zrezygnuj też z rubinów, ponieważ są zbyt ciemne i w swej kolorystyce „ciężkie”, oraz brylantów – są zbyt chłodne.
Pamiętaj!
Wiosna to zdecydowanie ciepły typ kolorystyczny. Może być jasną blondynką o ledwie widocznych brwiach. Może jednak być również bardziej nasycona kolorystycznie. Jej włosy będą ciemniejsze. Pojawi się przez to więcej kontrastu. Szukając dla siebie odpowiednich kolorów, jasne wiosny powinny sięgać po jaśniejsze barwy. Écru, beże, jasne szarości, jasne brązy, ciepłe pastele. Natomiast ciemniejsze i bardziej kontrastowe lepiej prezentują się w czystych barwach: zielonej trawie, łososiowym różu, żółtym (o odcieniu kurzego żółtka) i ciepłym fiolecie. W ich szafie mogą pojawić się nieco ciemniejsze brązy i odcienie popielatego.
Jak dobrać kolory do poszczególnych części garderoby
Twoja baza
Dobierając główne części garderoby uszyte z dużej ilości materiału (płaszcze, kurtki, sukienki, garsonki) wybieraj te w klasycznych i przez to bezpiecznych odcieniach. Idealne będą brązy, granaty i szarości. Jeżeli skusisz się na pomarańczową garsonkę, na pewno będzie ci w niej do twarzy, jednak intensywne kolory mają to do siebie, że szybko się nudzą i jeszcze szybciej wychodzą z mody, jednak na długo pozostają w pamięci. Trzeba odczekać sporo czasu, żeby ponownie włożyć tę samąpomarańczową garsonkę lub sukienkę.
Dodatki dla wiosny
Ponieważ łososiowy i jasny delikatny pomarańczowy są jakby stworzone z myślą o wiośnie, te kolory mogą stanowić nie tylko bazę, ale dominować też w dodatkach. Szczególnie wtedy, kiedy charakter pracy nie pozwala nosić strojów w twoich kolorach. Zastosuj je chociaż w dodatkach, które są najbliżej twarzy, żeby łagodziły przejście między jasną i lekką naturą urody oraz ciemnym cięższym ubiorem. Wiosna najlepiej prezentuje się w jednokolorowych zestawach. Bardzo eleganckim kolorem dla bluzek i koszul jest écru. Dobry jest również jaśniutki beż. Aby nieco urozmaicić i ożywić wizerunek, sięgnij po niebieski, ciepły fioletowy oraz łososiowy.
Makijaż wiosny
Makijaż wiosny to tak zwany no make up, czyli bardzo naturalny. Ponieważ jesteś ciepłym typem kolorystycznym, to nie musi oznaczać, że twoja cera ma ciepły odcień (ciepłe refleksy cery wiosny to pigment piegów). Podkład i puder powinny więc mieć w sobie kroplę żółtego, co złagodzi różowe przebarwienia skóry i inne niedoskonałości. Podkład jest najważniejszym kosmetykiem dla często trudnej cery wiosny i musi być doskonale dobrany, żeby idealnie pokrywał widoczne naczynka i jednocześnie żeby sam nie był widoczny. Róż do policzków nie może być zbyt różowy. Wybieraj ciepłe, brzoskwiniowe tonacje.
W makijażu oczu unikaj ostrych czarnych kresek. Dzienny powinien być bardzo dyskretny. Jeśli lubisz cienie, wybieraj jasne brązy, beże lub delikatne popielate. Brązowa maskara też będzie lepsza od czarnej, chociaż na pierwszy rzut oka prawie się nie różni. Usta – lepiej gdy są naturalne. Zamiast pomadki, stosuj błyszczyki. Mogą być transparentne, w jasnych ciepłych brązach (naturalne) lub ewentualnie delikatnie pomarańczowe.
Włosy wiosny
Jeśli jesteś wiosną o włosach ciemnoblond lub szatynką, to lekkie ich rozjaśnienie może dodać ci blasku. Najmniej korzystne dla wiosny będą czarne włosy. Nawet pomijając, że kompletnie nie pasują i psują urodę, to nawet minimalny odrost wygląda niekorzystnie. Naturalny kolor włosów na ogół pasuje do własnej urody. Jeśli jednak zdecydujesz się na zmianę koloru, to tylko w minimalnym stopniu. Wówczas nie będziesz miała kłopotu z odrostem, można go nawet zaniedbać i tak będzie ładnie, a przy rzadszym farbowaniu włosy nie przesuszają się, mają ładniejszą strukturę i naturalny połysk.
Opisy wszystkich typów urody znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
POLECAMY: SZKOLENIA Z DRESS CODE`U
Sprawdźcie w galerii, które gwiazdy to wiosny!
rys. Anna Halarewicz