Czym charakteryzuje się typ urody lato? Jakie kolory mu służą, a jakie lepiej unikać? Jaki makijaż wybierać, a jaką biżuterię? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter(fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).
TYP URODY LATO
Lato to zdecydowanie chłodny typ kolorystyczny. Jeśli twoje włosy są popielatoblond, a tęczówki oczu przywodzą na myśl wodę: od wzburzonego granatowego morza, poprzez szarość górskich rzek aż do tropikalnego błękitu, prawdopodobnie lato to twój kolorystyczny typ urody. Jednak blondynki i jasne szatynki o niebieskich oczach to też mogą być wiosny, więc decydujący będzie tu odcień skóry. Jeśli twoja karnacja jest oliwkowozłota lub perłowa, a latem nie masz większych problemów z opalaniem, a gdy takie problemy się pojawiają, to są krótkotrwałe, nie powinnaś mieć wątpliwości, że jesteś kolorystycznym latem. Zawartość szafy lata powinna przywodzić na myśl letnią, spłowiałą na słońcu przyrodę. Charakterystycznym przykładem lata jest Cameron Diaz.
Podstawowe kolory lata
Lata, podobnie jak wiosny, pięknie prezentują się w jasnych kolorach. Szarości, popielaty, jasne grafity są dla nich wprost stworzone.
Szczególnie dla tych o niebieskoszarych lub szarych oczach. Bardzo jasny popielaty czy też kość słoniowa jest alternatywą dla czystej bieli, która u lata wygląda niekorzystnie i bieliźnianie. Natomiast ciemniejszy grafit zastąpi czerń. Wszelkie odcienie niebieskiego będą dla lata doskonałym kolorem. Jeśli jesteś latem, w granacie prezentujesz się bardzo elegancko i profesjonalnie. Dżinsowy niebieski podkreśli twoje naturalne piękno. Letnia sukienka w tym odcieniu koniecznie powinna znaleźć się w twojej szafie. Idealne dla lata będą wszystkie mieszanki błękitu i szarości. Wszystkie „wodne” odcienie sprawdzą się zarówno na duże części garderoby, jak i na szale i apaszki.
Dodatkowe kolory lata
Dla lata różowy jest całkiem odpowiedni. Zarówno ten jasny pudrowy, jak i ciemny: zgaszony malinowy. Jeśli masz płytko unaczynioną skórę, dodatki w odcieniach różu blisko twarzy zniwelują niezdrowy efekt widocznych naczynek. Zima w takich kolorach będzie wyglądała niekorzystnie. Latem możesz nosić chłodne pastele. Cytrynowe, limonkowe, seledynowe, pudrowe róże świetnie nadają się na zwiewne, letnie sukienki. Nie zapominaj również o swojej palecie kolorystycznej, kupując strój kąpielowy lub szal, szczególnie jeśli charakter twojej pracy oraz stanowisko nie pozwalają ci na noszenie strojów w takich kolorach jak szmaragdowa zieleń czy róż; trzeba je wówczas uwzględnić i zastosować tylko w dodatkach i ubiorach noszonych po pracy.
Z drugiej strony, nawet jeśli nikt nic nie ma przeciwko barwnym strojom, trzeba pamiętać o wymowie kolorów. W różowej garsonce trudno wzbudzić autorytet. Wymowa jest raczej odwrotna: Nie mam kompetencji.
Zieleń również należy do palety kolorystycznej lata, pod warunkiem że jest sprana, zgaszona. To świetny kolor na zimowy płaszcz. Natomiast szmaragdowa suknia doda blasku kobiecie o urodzie lata na wieczornym przyjęciu, a bluzka lub sweter w tym kolorze podkreślą jej urodę na co dzień.
Bordowy, purpurowy i marsala (zgaszony bordowy z dodatkiem brązu) – to kolory uznane za jedne z najtrudniejszych, jednak nie dla lata. Jeśli reprezentujesz ten typ urody, w tych kolorach będziesz wyglądała wyjątkowo szlachetnie.
Candice Swanepoel (fot. Instagram.com/angelcandices)
Biżuteria dla lata
Srebro, białe złoto oraz perły są dla lata idealne. Biżuteria powinna rzucać przytłumiony, chłodny blask. Dlatego brylanty mogłyby okazać się zbyt krzykliwe.
Pamiętaj też o swoim typie kolorystycznym kupując buty, paski i torebki. Wybieraj te, które mają dodatki w srebrnym kolorze.
Zdecydowanie unikaj
• Czerni. Podobnie jak dla wiosny i jesieni nie jest to twój kolor. Zamiast małej czarnej lepiej sprawdzi się mała granatowa, grafitowa lub stalowa. Jeśli już koniecznie musisz mieć coś czarnego, wybierz czerń wpadającą w grafit. Pamiętaj jednak, że jest to kolor, który odbierze twój naturalny blask i delikatność. Nie martw się jednak, jeśli w twojej szafie dominują czernie. Nie musisz pozbywać się od razu wszystkiego. Pamiętaj o żelaznej zasadzie, która nie tylko dotyczy wiosny: im mniej korzystny dla ciebie kolor, tym dalej od twarzy.
Jeśli nie chcesz się rozstać z czarnym płaszczem, to oddziel go od swojej twarzy na przykład popielatym lub bardziej odważnym purpurowym lub szmaragdowym szalem. Czarną garsonkę noś z błękitną bluzką. „Małą czarną” złagodzisz jedwabną apaszką w kolorze pudrowego różu. Rezygnacja z czerni bywa dla wielu kobiet bardzo trudna i bolesna. Jednak po kilku miesiącach noszenia ubrań ze swojej palety, zapomina się o czerni bezpowrotnie.
• Bieli. Czystą biel zastąp chłodną kością słoniową. Śnieżnobiały w zestawieniu z twoją porcelanową cerą może wyglądać mało szlachetnie.
• Czerwieni. Czysta i żywa czerwień jest zbyt intensywna i ostra dla twojej delikatnej urody. Nie daj się jej zwieść. Ponadto podkreśli ewentualne niezdrowe zaczerwienienia i inne niedoskonałości skóry twarzy. Jeśli potrzebujesz zdecydowanego koloru i chcesz się wyróżnić, sięgnij po malinowy lub szmaragdowy.
Pamiętaj!
W zależności od tego, czy jesteś bardzo jasnym latem, czy nieco ciemniejszym i kontrastowym, odpowiednio dobieraj nasycenie kolorów. Jaśniutkie lata korzystniej prezentują się w delikatnych szarościach, błękitach i pastelach. Natomiast lata z ciemniejszymi włosami i o wyrazistszej oprawie oczu doskonale wyglądają w ciemniejszych, choć nadal „spranych” barwach.
Im mniej w tobie kontrastów, tym mniej powinno ich być w garderobie
Jak dobrać kolory do poszczególnych części garderoby
Baza lata
Dla części garderoby uszytej z dużej ilości materiału, takich jak płaszcze lub garsonki,
eleganckim i klasycznym kolorem będzie szary, stalowy lub granat. Lato doskonale prezentuje się w płaszczach typu military. Mogą być w granacie, zieleni i szarości. Pamiętaj tylko, aby wybrać te ze srebrnymi guzikami.
Na wiosnę wybierz trencz w jasnych odcieniach kości słoniowej. Pamiętaj, że świetnie
wyglądasz w dżinsie, możesz być w niego ubrana od stóp do głowy. Letnią sportową sukienkę z dżinsu będziesz chciała nosić codziennie.
Jesteś stworzona do noszenia sukni wieczorowych purpurowych, granatowych i szmaragdowych. Jeśli nie lubisz tych kolorów lub po prostu nie są akurat w modzie, pięknie b dziesz również wyglądać w stalowym, popielatym i grafitowym. Srebrna nitka doda twojej urodzie jeszcze więcej blasku.
Latem lepiej wkładać sukienki w jaśniejszych barwach. Możesz poszaleć z chłodnymi pastelami, takimi jak cytrynowy, błękitny, różowy lub postawić na elegancki odcień kości słoniowej. Jeśli rozglądasz się za suknią ślubną, omijaj z daleka te w czystej bieli. Chłodne écru, kość słoniowa, jasny popielaty sprawią, że nie będziesz żałować swojej decyzji, przynajmniej jeśli chodzi o wybór kreacji.
Dodatki dla lata
W twojej palecie barw nie ma jaskrawych kolorów. Pamiętaj o tym, dobierając dodatki. Szale o krzykliwych wzorach nie będą dla ciebie korzystne. Za to wszelkie rozmyte kwiaty, jakby malarz dodał za dużo wody do farby, podkreślą twoją delikatność.
Latem sięgaj po wypłowiałe, piaskowe barwy, „rozmazane” pastele lub chłodne jak lód bł kity i cytrynowe, dobierając również właściwy strój kąpielowy. Zimą możesz postawić na mocniejsze kolory, jak zieleń, granat i wypłowiały bordowy.
Zadaniem bluzek i topów jest rozświetlenie twarzy. Na pewno blasku dodadzą te w złamanej bieli, kości słoniowej, błękicie, popielatym i pudrowym różu.
Makijaż dla lata
Makijaż lata jest chłodny i jasny, podkład naturalny w odcieniach kości słoniowej. Róż do policzków jest dla lata bardzo ważnym kosmetykiem – dodaje cerze blasku i zdrowego wyglądu. Najlepsze będą chłodne róże – jaśniejsze latem, a ciemniejsze zimą.
Wykonując makijaż oczu, myśl o różnych odcieniach wody: od szarości poprzez blade, zmyte błękity do turkusów. Ponieważ kontrast między barwą twoich tęczówek i odcieniem białka jest rozmyty, podobny powinien być też makijaż oczu. Jeśli wieczorem chcesz bardziej podkreślić oczy, makijaż typu smoky eyes będzie dla ciebie odpowiedniejszy niż czarna kreska w stylu pin up. Nie kupuj czarnej mascary. Makijaż oczu wykończ szarym tuszem.
W ciągu dnia stawiaj na naturalność. Unikaj intensywnych kolorów pomadek. Odcienie różu podkreślą twoją urodę, a krwista czerwień skupiłaby na sobie całą uwagę i mogłaby wyglądać karykaturalnie.
Opisy wszystkich typów urody znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!
POLECAMY: SZKOLENIA Z DRESS CODE`U
Sprawdźcie
w galerii, które gwiazdy to lata!
rys. Anna
Halarewicz