PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… ALBER ELBAZ

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… ALBER ELBAZ

Spoglądamy na karty biografii ikony, o której ostatnio głośno ze względu na swoje odważne decyzje. Poznajcie bliżej byłego już projektanta Lanvin!

Alber Elbaz, izraelski projektant związany z takimi markami jak Guy Laroche, Yves Saint Laurent, Gucci, Krizia czy wreszcie wieloletni dyrektor kreatywny domu mody Lanvin. Mistrz autoironii, ulubieniec kobiet i zawsze uśmiechnięty człowiek skrywający gorzką prawdę o świecie mody. Poznajcie go bliżej!

 

Bio. Alber Elbaz urodził się w 1961 roku w Casablance, w Maroko. W wieku 10 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Tel Awiwu i sam określa się jako Izraelczyk. Jego matka była malarką, a ojciec kolorystą włosów.

 

Od armii do mody. Młody Alber zaczął rysować bardzo wcześnie. „Kiedy miałem siedem czy osiem lat, szkicowałem każdego dnia stylizacje mojej nauczycielki. Pod koniec roku wręczyłem jej wszystkie prace. Szkicowanie sukienek było dla mnie fantazją i marzeniami. W moim małym pokoiku w domu czułem się jakbym był w zupełnie innym miejscu. Na przykład, w Paryżu” – wspominał projektant. Jeszcze przed wyborem projektowania mody, Elbaz wstąpił do Sił Obronnych Izraela. W końcu jednak zdecydował się na kurs Technologii Tekstyliów i Mody w Shenkar College of Engineering and Design.

 

Początek kariery. W 1987 roku młody projektant przeprowadził się do Nowego Jorku. Przez pierwsze dwa lata pracował dla manufaktury George F. Couture, a potem  zaczął pracę dla marki Geoffrey`a Beene, gdzie przejął od projektanta filozofię awersji do trendów oraz nauczył się misternych drapowań. Następnym punktem w portfolio Elbaza była praca dla Guy Laroche na stanowisku dyrektora kreatywnego od 1996 roku.

 

\

Kampania Lanvin na sezon jesień zima 2015/16 (fot. Facebook.com/LanvinOfficial)

 

Yves Saint Laurent i Gucci. W 1998 dostał propozycję pracy w Yves Saint Laurent w dziale projektowania mody damskiej ready-to-wear. O nowym angażu powiedział: „Dla mnie to nie jest kolejny krok w karierze, tylko urzeczywistnienie największego marzenia” – napisał w oficjalnym oświadczeniu Elbaz. W 2001 roku Gucci Group kupiła YSL Rive Gauche i ówczesny dyrektor kreatywny Gucci – Tom Ford zwolnił Albera, aby przejąć wszystkie działy projektowe marki. Elbaz odszedł do włoskiej firmy Krizia, ale po trzech miesiącach zrezygnował ze względu na sprzeczkę z właścicielką firmy, Mariuccią Mandelli.

 

Lanvin. W końcu w 2001 roku Alber Elbaz został wybrany na dyrektora kreatywnego Lanvin i mógł rozwinąć swoje skrzydła. Jego ponadczasowe (z tendencją do lat 20.), kobiece i najwyższej jakości projekty zyskały uznanie krytyków i klientek, a francuską firmę z podupadającej marki przemienił w jeden z najbardziej luksusowych domów mody na świecie. Po czternastu latach pełnych sukcesów rządów wszyscy zgodnie przytakiwali, że Alber Elbaz to Lanvin, a Lanvin to Alber Elbaz, jednak rzeczywistość pokazała, że zmiana to bezwzględna domena mody.

 

Odejście z Lanvin. To była szokująca wiadomość dla całej branży! Kiedyś Alber Elbaz powiedział przewrotnie, że nigdy nie opuści Lanvin, ale w końcu nadeszła pora do zmiany stanowiska. Tydzień przed ogłoszeniem swojego odejścia ustępujący główny projektant marki otrzymał statuetkę Superstar na gali Fashion Group International`s Night of Stars, a podczas swojego przemówienia mówił o wielkiej presji, jaka spoczywa na barkach dyrektorów kreatywnych na rynku mody. Z kolei pokazując ostatnią kolekcję na sezon wiosna lato 2016 (tutaj!) zaznaczył, że to pokaz w formie manifestu stawiającego pytania, które pozostają bez odzewu. Możliwe, że odpowiedzi można doszukiwać się właśnie w tej przełomowej decyzji.

 

H&M. To była jedna z najgłośniejszych kolaboracji szwedzkiego koncernu z domami mody. Ekskluzywna kolekcja Lanvin x H&M zaprojektowana przez Elbaza, która miała swoją premierę w 2010 roku, została okrzyknięta najbardziej pożądaną i oczekiwaną współpracą w historii mody.

 

Nagrody. Elbaz jest laureatem wielu branżowych wyróżnień. W 2005 roku był laureatem prestiżowej statuetki dla najlepszego międzynarodowego projektanta przyznawanej przez kapitułę Council of Fashion Designers of America, posiada odznaczenie Kawalera Legii Honorowej, miano jednej z najbardziej wpływowych osób na świecie według magazynu TIME w 2007 roku czy tytuł honorowego doktora uczelni Royal College of Art. Głośną nagrodą stała się tegoroczna statuetka „Superstar”, podczas której odbioru zapowiedział niejako swoje odejście z Lanvin.

 

Ilustracja Emmy Stone w Lanvin (fot. Facebook.com/LanvinOfficial)

 

Inspiracje. Alber nieustannie podkreśla, że inspirują go kobiety: „Rozmawiam głównie z kobietami. Logo Lanvin obrazuje matkę z córką (…), uważam, że jest ono bardzo emocjonalne”. Największy wpływ wywarła na niego jego matka, o której mówił, że to właśnie ona nauczyła go ważnych w życiu prywatnym i zawodowym wartości – pokory i skromności. Projektant kocha kobiety ze wzajemnością, a przyjaciółka Suzy Menkes napisała o nim: „Elbaz to ulubieniec każdej kobiety”. Wśród znanych osobistości wybierających na czerwony dywan projekty Lanvin znajdują się m.in. Emma Stone, Meryl Streep, Julianne Moore, Tilda Swinton, Nicole Kidman, Natalie Portman, Linda Evangelista, Sienna Miller, Laetitia Casta, Lupita Nyongo czy Jennifer Connelly.

 

Z rożna na wieszak... Mówi się o nim autorytet, ikona czy geniusz, ale Alber ma do tych nobilitacji bardzo swobodny stosunek. „Nie lubię intelektualizowania. Zawsze mówię, że moda jest jak pieczony kurczak: nie musisz o nim myśleć żeby wiedzieć, że jest pyszny” – mówił w wywiadzie dla Marie Claire w 2011 roku. Mistrz autoironii dużo miejsca poświęca swojej pasji do jedzenia, skłonności do hipochondrii czy akcentowaniu swoich wad.   

video

CHANEL MAKEUP CRUISE 2018

tagi: Alber Elbaz | Alber Elbaz Lanvin | bio Alber Elbaz | biography Alber Elbaz | life Alber Elbaz | facts about Alber Elbaz | things you don’t know about Alber Elbaz | Alber Elbaz kariera | Alber Elbaz career | biografia Alber Elbaz | designer Alber Elbaz | projektant A |

podobne artykuły