Czas na podsumowania, także sytuacji na rynku mody. Z tej okazji przyglądamy się liście najbardziej wpływowych i najcenniejszych marek świata magazynu Forbes. Ranking na rok 2014 zdominowały firmy związane z szeroko rozumianą branżą nowych technologii, a wśród nich prym wiódł dobrze znany i lubiany przez polskiego konsumenta Apple. Sztukę kreowania własnej marki i siły jej oddziaływania opanował do perfekcji, a przejawia się to chociażby w doskonałej zdolności nie tylko przewidywania potrzeb swoich klientów, a wręcz tworzeniu ich. Wartość marki oszacowano na 124,2 mld dolarów, a roczne przychody firmy wyniosły 170 mld dolarów. Tuż za kultowym „jabłkiem” uplasował się jeden z jego największych konkurentów Microsoft (wart 63 mld dolarów) oraz przedsiębiorstwo znane z najczęściej używanej na świecie wyszukiwarki – Google, wycenione na 56,6 mld dolarów.
Jak na tym tle wypada branża odzieżowa? Najlepiej z przemysłu modowego radzi sobie najczęściej podrabiana marka, która niedawno świętowała swoją 160-te urodziny. Mowa o Louis Vuitton i najbardziej znanym monogramie świata. Sukces finansowy tego luksusowego, francuskiego domu mody tkwi nie tylko w świetnych kolekcjach, ale też serii akcesoriów z ikonicznym już nadrukiem. Nie bez powodu więc obecny dyrektor kreatywny Nicolas Ghesquiere zainicjował projekt „The Icon and the Iconoclasts”, w którym najwybitniejsze postaci ze świata mody i sztuki zinterpretowały na nowo inicjały marki. Wartość francuskiego domu mody wyceniono na 29,9 mld dolarów.
Drugą marką związaną z przemysłem odzieżowym, która wylądowała na 21. miejscu rankingu, jest sportowy brand Nike. Szwedzka sieciówka H[&]M znalazła się na początku trzeciej dziesiątki, co gigant odzieżowy zawdzięcza przede wszystkim niezwykle udanym kolaboracjom ze światowej sławy projektantami. Zaraz za nim znalazł się jeden z największych koncernów kosmetycznych, L’Oreal. Jako ostatni, z firm związanych ze światem mody, do rankingu załapał się włoski dom mody Gucci, zamykając listę 40 najcenniejszych marek.