Chiński rynek to jeden z największych ośrodków produkujących kopie popularnych produktów. Nic w tym dziwnego, koszty produkcji są tam zdecydowanie niższe niż gdziekolwiek na świecie. Nie trudno było zgadnąć, że to właśnie Chiny wyprodukują kopię najbardziej pożądanej sukni ślubnej na świecie.
Kopia sukni ślubnej Kate Middleton gotowa była zaledwie kilka godzin po ceremonii. Jak twierdzi właściciel fabryki Muyi Wedding Dress Company mieszczącej się w Suzhou, rejonie gdzie znajduje się ok. 700 tego typu fabryk, suknia cieszyć się będzie dużym powodzeniem wśród chińskich panien młodych.
Oryginalną suknię dla panny młodej zaprojektowała Sara Burton, dyrektor artystyczna domu mody Alexander McQueen. Kate decydując się na ten projekt, złożyła swego rodzaju hołd tragicznie zmarłemu, brytyjskiemu artyście-geniuszowi. Kreacja Kate została uszyta ręcznie, pradawną techniką sięgającą początków XIX wieku przez artystów z królewskiej szkoły Royal College of Needlework. Haftowane wzory na sukni przedstawiają róże, żonkile, osty, koniczyny – uważane za symbole Wielkiej Brytanii. Koszt jednego metra tkaniny, z którego została uszyta szacuje się na 180 tys. do 270 funtów. Dla porównania koszt jednego metra, na którym pracowały chińskie szwaczki to 1 funt. Za wierną niemal w 90 procentach kopię, choć z oczywistych względów uszytą z dużo mniej szlachetnych tkanin, sukni księżnej trzeba więc zapłacić ok 180 funtów. To dość niski koszt w porównaniu do oryginału.
Biorąc pod uwagę, że suknia marki Issa, w której Kate Middleton wystąpiła
podczas ceremonii oficjalnych zaręczyn, wyprzedała się w całym nakładzie już następnego
dnia po, a jej kopie sprzedawane były z dużym sukcesem w brytyjskich supermarketach
Tesco – kopie sukni ślubnej powinny cieszyć się równie dużym, a nawet
większym powodzeniem. Wielu chińskich producentów potwierdza, że suknia a’la Kate Middleton znajdzie się w ich ofercie. Ślub królewski działa bowiem jak magia.