Logotyp serwisu lamode.info
PEKIN OSKARŻA ZARĘ O SPRZEDAŻ PRODUKTÓW NISKIEJ JAKOŚCI

PEKIN OSKARŻA ZARĘ O SPRZEDAŻ PRODUKTÓW NISKIEJ JAKOŚCI

Chińskie stowarzyszenie konsumentów z siedzibą w Pekinie oskarża należącą do koncernu Inditex markę Zara.

Beijing Consumer Association opublikowało sprawozdanie z kwietnia 2011, w którym zarzuca hiszpańskiej marce Zara produkcję i sprzedaż produktów złej jakości. W raporcie tym, państwowe stowarzyszenie konsumentów przedstawia, iż od 2009 roku wykonało trzy testy na odzieży tej marki, poddając próbie dwa modele kurtek i jeden model spodni. Z testów tych wynikło, iż produkty Zara mają niską trwałość koloru i słabą jakość materiału. Oprócz tego, informacje podawane na etykietach ubrań okazały się fałśzywe – wskazany na nich procent zawartości bawełny był wyższy niż wynikało to z badań stowarzyszenia.

 

Jest to pierwszy przypadek, w którym chińskie stowarzyszenie konsumentów atakuje zagraniczną markę, grożąc nawet zamknięciem jej na swoim rynku. Tymczasem marka Zara, należąca do giganta hiszpańskiego przemysłu odzieżowego, koncernu Inditex, w ubiegłym roku otworzyła 75 sklepów w Chinach, a w roku bieżącym planuje otwarcie kolejnych 120.

 

W poniedziałek odpowiedź przedstawił chiński oddział Zara. W komunikacie napisano, że odzież sprzedawana przez koncern spełnia wszelkie najwyższe standardy zgodne z chińskim prawodawstwem.

 

W oficjalnym stanowisku marka przyznaje się do błędu, choć zastrzega, że testom poddano niewielką liczbę produktów, oraz że wszelkie inne normy, zwłaszcza dotyczące bezpieczeństwa, zostały spełnione.

 

Spośród wielu badanych kryteriów dotyczących między innymi bezpieczeństwa oraz braku obecności niedozwolonych lub niebezpiecznych substancji, które zostały spełnione, wykryto niezgodność na etykiecie w informacji o składzie produktu. Dział Kontroli Jakości Zara pracuje nad tym, aby naprawić ten błąd i uniknąć podobnych niezgodności w przyszłości – głosi oficjalne stanowisko.

tagi: rynek | marka | ZARA |

podobne artykuły