W ostatnim artykule Jak dziś swój status społeczny symbolizują najbogatsi, zastanawialiśmy się nad tym, co drzemie w kapitale społecznymi i jak obecnie przynależność do klasy wyższej sygnalizuje elita. Już wiemy, że wyznacznikiem stał się etos pracy, a zdrowie i efektywny styl życia stanowi niewymienną walutę. Że dziś, zamiast w luksusowe jachty, chętniej inwestuje się w dyskretną technologię, czy produkty, które w cichy sposób sygnalizują obcowanie ze świadomym, stawiającym na wysoką jakość konsumentem. Co jeszcze stanowi współczesny symbol bogactwa? Krótką analizę przeprowadziła amerykańska agencja trend forecastingowa WGSN.
SUBTELNE SYGNAŁY BOGACTWA
Zmiany w preferencjach najbogatszych zauważa również sektor tradycyjnych dóbr luksusowych. Sameer Lilani, dyrektor luksusowej marki biżuteryjnej Amrapali na Europę i Bliski Wschód, zwraca uwagę na wzrost zainteresowania klientów kolorowymi diamentami. Cena czerwonego diamentu to ok. 1.7 mln funtów za karat – czyli dziesięć razy więcej niż za jego białą, popularną odmianę. Lilani określa te trend mianem oczywistego niedopowiedzenia – tylko Ci najbogatsi, którzy przynależą do najwyższej klasy społecznej rozpoznają ten mały czerwony kamień. A jego koszt to często równowartość mieszkania w centrum Londynu.
Czerwone diamenty stanowią jeden z symboli dyskretnej konsumpcji wśród najbogatszych (fot. Instagram)
Albo jesteś częścią tego klubu i to rozumiesz, albo zwyczajnie nie dostrzegasz wartości takich rzeczy… a jeśli nie należysz do naszej grupy, my też nie będziemy chcieli Ci ich pokazywać, komentuje.
KAPITAŁ SPOŁECZNY KLASY WYŻSZEJ
Niewidoczna, dyskretna technologia to kolejna atrakcyjna sfera dla tej grupy społecznej – technologia na pokaz, pod postacią wielkich ekranów telewizorów jest wręcz odstręczająca dla nowych elit. Firmy Panasonic czy LG stworzyły już prototypy telewizorów, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę – w momencie, kiedy nie są użytkowane, stają się kompletnie transparentne, niewidoczne dla osób trzecich.
Ekskluzywne hotele i kurorty również rezygnują z popisowych luksusów, coraz częściej oferując gościom unikalne doświadczenia, które edukują i wzbogacają ich duchowo. Ewidentnym tego przykładem był konkurs AHEAD Asia 2017, w którym wybierane są najlepsze miejsca pod względem architektury, wyposażenia wnętrz i gościnności na całym kontynencie.
Hotel Azuma Architects’ Hoshinoya w Tokyo (fot. materiały prasowe)
Największym wygranym okazał się Azuma Architects’ Hoshinoya, 17 piętrowy hotel w Tokyo, który zwyciężył w kategoriach Hotel Miejski, jak i Najlepszy Koncept Roku oraz Najlepszy Projekt Azjatycki. Hotel oferuje gościom nowoczesne doświadczenie tradycyjnej japońskiej kultury ryokan.
Luksus zwykł oznaczać złoto, marmur i wielkie żyrandole, wielkie lobby i efekciarskie hotele, ocenia Guy Heywood, dyrektor wykonawczy Alila Hotels and Resorts. Chodzi o to, kim jestem jako gość wychodząc stąd z edukacyjnego i emocjonalnego punktu widzenia, dodaje.
SYMBOLE BOGACTWA: DIAMENTY, HOTELE, CZAS WOLNY
I nie chodzi tylko o ciężką pracę, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule (zobacz tutaj) – w kręgach elity kulturowej czas wolny również musi przynosić jakąś wartość. Szczupłe, lekko opalone ciało wyraża jej światopogląd – więc nawet czas wolny musi być produktywny, pisze Simon Kuper. Jednym ze sposobów jest obrócenie tych chwil w coś pożytecznego – a praca nad samym sobą jest doskonałym tego przykładem.
Produkty popularnej wśród elitarnych klientów marki Goop (fot. Instagram)
Ćwiczenia, dieta i ogólna poprawa samopoczucia zastąpiły inne aktywności wyższej klasy społecznej z dużych miast, za sprawą studiów fitness, luksusowych siłowni i tym podobnych – ten pościg demonstruje samodoskonalenie i samooczyszczenie. Oni również funkcjonują w świecie dyskretnych wydatków – soków wyciskanych metodą cold-press, rowerów za 2 tys. funtów, żywności z supermarketów Whole Foods, czy legginsów do jogi Lululemon. Branża wellness to również doskonały przykład tego, jak luksus dotyka kwestii optymalizacji samego siebie i sygnalizacji tego pozostałym członkom elity. Centra zdrowia, marki lifestyle’owe, jak Goop czy Moon Juice zapewniają odpowiednią ilość symboli, niezbędnych bogatej klienteli.
Soki marki Moon Juice (fot. materiały prasowe)
ELITY NAJBOGATSZYCH: LIFESTYLE
Tradycyjne marki luksusowe mają tych samych klientów, co koncepty zdrowotno-lifestyle’owe. Dlatego platforma sprzedażowa Net-aPorter sprzedaje organiczne kremy na noc marki Goop, a Matches Fashion zorganizował ostatnio event z szamańską założycielką Moon Juice, Amandą Chantal Bacon. Strefy wellness i specjalistyczne oddziały firm pojawiły się już w prestiżowych domach towarowych Selfridges, Neiman Marcus, czy Saks Fifth Avenue.
Marka odzieży sportowej Lulelemon jest jedną z najpopularniejszech wśród amerykańskiech elit (fot. materiały prasowe)
Oto symbole bogactwa, których zadaniem jest podkreślenie naszej produktywności i efektywności, a te dziś już bezpośrednio przekładają się na ocenę wartości wewnętrznej człowieka. Obecnie można w przybliżeniu oszacować widełki podatkowe danej osoby (w przypadku systemu podatków progresywnych, przyp. redakcja), obserwuje Tarnoff. Przynależność do danej klasy jest dosłownie wypisana na naszym ciele.
POLECAMY: GENIALNA PHOEBE PHILO ODCHODZI Z CELINE?