PL / EN
RAF SIMONS OPUSZCZA CALVIN KLEIN

RAF SIMONS OPUSZCZA CALVIN KLEIN

Współpraca trwała blisko 2,5 roku. Co było powodem rozwiązania umowy?

 

W sierpniu 2016 roku Raf Simons przejął stery w domu mody Calvin Klein jako dyrektor kreatywny. Po dobrej passie twórczej, ale jednoczesnnym spadku sprzedaży, niespodziewanie projektant rozstaje się ze swoim pracodawcą w trybie natychmiastowym, na osiem miesięcy przed oficjalnym wygaśnięciem umowy.

RAF SIMONS ŻEGNA SIĘ Z CALVIN KLEIN – POWÓD ODEJŚCIA

W oficjalnym oświadczeniu koncernu PVH, właściciela marki Calvin Klein czytamy: „Obie strony zdecydowały się na rozstanie po tym, jak Calvin Klein Inc. postanowił obrać nowy kierunek marki, który różni się od twórczej wizji Simonsa”. W konsekwencji nie zobaczymy nowej kolekcji amerykańskiej marki podczas najbliższego New York Fashion Week, w lutym 2019 roku.

WIĘCEJ: RAF SIMONS ZOSTAJE NOWYM DYREKTOREM KREATYWNYM CALVIN KLEIN

RAF SIMONS x CALVIN KLEIN

Swoją debiutancką kolekcję dla Calvin Klein Raf Simons zaprezentował w lutym 2017 roku podczas Tygodnia Mody w Nowym Jorku na sezon jesień zima 2017/18. Nowa wizja belgijskiego projektanta została przyjęta z entuzjazjem, a kolejne linie utwierdzały w przekonaniu, że podjęcie współpracy przez obie strony to była dobra decyzja. Krytycy, redaktorzy i styliście zgodnie przyznawali, że Raf Simons przywrócił dom mody Calvin Klein na piedestał, chociaż pojawiły się też głosy sceptyczne mówiące o tym, że introwertyczny projektant może nie udźwignąć tak rozległej marki.  Potwierdzeniem sukcesu Simonsa były wyróżnienie w Forbes i dwie nagrody CFDA. Magazyn wymienił Belga na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2017 roku, a Council of Fashion Designers of America wręczył satuetki dla najlepszego projektanta mody damskiej i męskiej.


Pokaz Calvin Klein wiosna lato 2019

Przeprowadzka Rafa Simonsa z Europy do Stanów Zjednoczonych okazała się pretekstem do pokazania Ameryki widzianej oczami outsidera i mody reprezentującą wszystkich jej obywateli, bez względu na pochodzenie, rasę, orientację seksualną czy poglądy polityczne. Od początku kreator czerpał z tego, co dla Ameryki jest charakterystyczne – połączenia siły z niewinnością, tradycji z innowacyjnością, klasycznego krawiectwa z technologią. W jego twórczości przeszłość przenikała się z przyszłością, miasto z Dzikim Zachodem, art déco ze sztuką użytkową.

ZOBACZ TEŻ: DEBIUT ZAPACHOWY RAFA SIMONSA DLA CALVIN KLEIN

Ostatecznie okazało się, że ten mariaż nie przetrwał próby czasu… finansowo. Wyniki sprzedaży w trzecim kwartale tego roku okazały się zbyt niskie, a Emanuel Chirico, CEO koncernu PVH, przyznał, że zarząd jest rozczarowny brakiem zwrotu z inwestycji. To skłoniło władze Calvin Klein do nowego otwarcia, odcinając się tym samym od tego, co było dotychczas. O czym będzie kolejny rozdział marki i kto go napisze? Przekonamy się zapewne niebawem.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: Raf Simons | CALVIN KLEIN |

podobne artykuły