PL / EN
PROJEKTANCI, KTÓRZY ZOSTALI UHONOROWANI PRZEZ KRÓLOWĄ ELŻBIETĘ II

PROJEKTANCI, KTÓRZY ZOSTALI UHONOROWANI PRZEZ KRÓLOWĄ ELŻBIETĘ II

Na liście wyróżnionych znalazła się Vivienne Westwood, która wywarła wpływ na współczesną modę punk oraz Mary Quant, promująca mini spódnice.

Co roku królowa Elżbieta II nadaje honorowe odznaczenia osobom, które wyróżniły się w dziedzinie mody, a ich zasługi wywarły wpływ na przemysł, kulturę i cały świat. Niedawno ogłoszono, że Ralph Lauren został pierwszym amerykańskim kreatorem, który otrzymał prestiżową nagrodę tj. Order Imperium Brytyjskiego. Poznajcie listę pozostałych wyróżnionych w poprzednich latach!

PROJEKTANCI, KTÓRYCH ZASŁUGI DOCENIŁA KRÓLOWA ELŻBIETA II 

Wśród wyróżnionych projektantów znalazł się Hardy Amies, który tworzył ubrania haute couture. Odpowiadał za garderobę królowej Elżbiety II przez 38 lat  (od 1955 roku do 1993 roku), a ona ceniła w jego twórczości skromność oraz wysoką jakość, jaką oferował. W 1989 roku za swoje dokonanie w branży mody, Amies został uhonorowany tytułem Knight Commander of the Royal Victorian Order (Królewskim Orderem Wiktoriańskim). Czy pamiętacie złoty projekt z brokatem i cętkowanym wzorem, który królowa Wielkiej Brytanii założyła na bankiet w 1989 roku? Połyskliwy strój zaprojektował właśnie Amies.

Uwagę brytyjskiej rodziny zwróciła także Mary Quant. Brytyjska kreatorka mody, twórczyni mini spódnicy oraz postać popkultury lat 60. Quant studiowała rysunek na Goldsmiths College of Art. W 1955 otworzyła wraz z mężem butik „Bazaar" przy Kings Road w Londynie, do którego zaglądała młoda Anna Wintour. Stworzony przez Quant projekt spódniczki mini i wizerunek noszącej jej kobiety, spopularyzowany dzięki modelce Twiggy, zapoczątkował kult szczupłej sylwetki, prowokacji i młodości. To ona także wypromowała płaszcz z PCW, tworzywa wcześniej używanego głównie do produkcji cerat i wykładzin oraz wprowadziła na rynek tusz wodoodporny do rzęs. Quant za wszelka cenę chciała tworzyć modę dostępną dla mas. Sama mawiała, iż w jej sklepach księżne mogą przebierać w ubraniach wraz ze stenotypistkami. Za te dokonania, w 1966 roku została wyróżniona Orderem Imperium Brytyjskiego, a podczas ceremonii odznaczenia mającej miejsce w Pałacu Buckingham pojawiła się w mini spódnicy.

Mary Quant uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego, 1966

Vivienne Westwood, właściwie Vivienne Isabel Swire to angielska projektantka mody, która w dużej mierze wywarła ogromny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. W latach 70. była związana z zespołem Sex Pistols za pośrednictwem impresario Malcolma McLarena i ich butiku „Sex” na King's Road w Londynie. W 2006 roku królowa brytyjska Elżbieta II „za zasługi dla mody" przyznała Vivienne tytuł szlachecki i podczas oficjalnej ceremonii w pałacu Buckingham, uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego.

POLECAMY: KRÓLOWA ELŻBIETA II ZAMIENIŁA TRON NA PIERWSZY RZĄD LONDON FASHION WEEK 

W 2017 roku Victoria Beckham otrzymała order za zaangażowanie w pomoc charytatywną oraz działalność humanitarną, w tym m.in. za rolę Ambasadorki Dobrej Woli przy ONZ czy walkę z AIDS. Doceniono również jej osiągnięcia jako projektantki mody. Książe William (w imieniu królowej Elżbiety II) wręczył Victorii Order Imperium Brytyjskiego.

W galerii zobaczycie więcej projektantów uhonorowanych przez królową Wielkiej Brytanii za zasługi w dziedzinie mody.

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: nagrody | projektanci | historia mody |

podobne artykuły