PL / EN
KARL LAGERFELD – 11 CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA PROJEKTANTA

KARL LAGERFELD – 11 CIEKAWOSTEK Z ŻYCIA PROJEKTANTA

Dzisiaj jeden z najbardziej cenionych projektantów mody obchodzi 85. urodziny! 

Od 1983 roku stoi na czele legendarnego domu mody Chanel. Projektuje też kolekcje dla włoskiego Fendi, tworzy własną linię ubrań i akcesoriów KARL oraz fotografuje kampanie reklamowe. Przed jego obiektywem pozowała m.in. Kendall Jenner i Anja Rubik. Karl reżyseruje ponadto krótkometrażowe filmy dla Chanel, które pozwalają współczesnym odbiorcom odkryć historię założycielki domu mody, Coco oraz kontynuować jej dziedzictwo.

KARL LAGERFELD – ŻYCIE I KARIERA

Urodził się w 1933 w Hamburgu. Prawdziwy rok swego urodzenia ujawnił dopiero w 2013 roku w wywiadzie dla francuskiego czasopisma Paris Match.

Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą „t”), jednak później zmieniono je na Lagerfeld, ponieważ brzmiało bardziej komercyjnie.

W 1955 wygrał czołowy konkurs mody. Zwycięstwo zapewniło mu pracę w domu mody Balmain.

Od 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował już dla Krizia, Charles Jourdan i Valentino.

W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. W 1967 powrócił do świata mody i wybrał Fendi jako konsultanta projektów.

Przełomowym momentem w jego karierze był rok 1972, kiedy to Karl stworzył wraz z domem mody Chloé biało-czarną kolekcję Deco. Ten projekt otworzył mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Karl Lagerfeld - pokaz mody Chanel

Od 1983 kieruje domem mody Chanel. W 2007 roku jego marka zmieniła nazwę z „Lagerfeld Gallery” na „Karl Lagerfeld”.

Muzami Karla Lagerfelda są gwiazdy modelingu i kina, takie jak Claudia Schiffer, Venessa Paradis, Keira Knightley, Cara Delevingne, Kendall Jenner czy ostatnio Lily Rose-Depp. Uznanie Karla otwiera modelkom drzwi do świata mody.

W 2004r. kolaborował ze szwedzką sieciówką H&M. Kolekcja sprzedała się w kilka godzin, jednak Karl stwierdził, że więcej nie powtórzy projektu. Jego celem było zaprojektowanie ubrań w przystępnych cenach, tak aby mogły je nosić kobiety na całym świecie, a H&M wyprodukował ich limitowaną ilość.

Karl Lagerfeld firmuje również swoim nazwiskiem kosmetyki, m.in. męską wodę toaletową „Lagerfeld-Photo”, „Karl Lagerfeld” oraz limitowaną edycję „Paradise Bay”. W jego ofercie znajdują się także linie dla kobiet.

Od 2014 roku prowadzona jest również internetowa wersja pisma „Karl Daily”, na łamach której projektant i jego modele udzielają wywiadów oraz przedstawiają ciekawostki z życia Lagerfelda.

POZNAJCIE TEŻ:  KULTOWE CYTATY KARLA LAGERFELDA 

W naszej galerii prezentujemy zdjęcia Karla Lagerfelda, jednego z najsłynniejszych kreatorów mody. Zobaczcie sami! 

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: Fendi | historia mody | Karl Lagerfeld | Chanel |

podobne artykuły