– Wykraczając poza pokaz na wybiegu, brałam pod uwagę całe wydarzenie. Myśleliśmy o tym od trzech lat. Chciałam, żeby odbyło się to łagodnie, w ciągu kilku dni głębokiego, pełnego szacunku dialogu — mówiła o swojej wizji Virginie Viard, dyrektor artystyczna CHNEL.
Bogactwo motywów roślinnych, linii i geometrycznych kształtów, obfitość ciepłych kolorów, cekinów i błyszczących wisiorków, a także subtelność koronki. Delikatny urok kolekcji CHANEL – Dakar 2022/23 Métiers d’art nabiera kształtów dzięki długim, dopasowanym płaszczom, obcisłym, rozszerzanym spodniom, kołnierzykom w stylu lat siedemdziesiątych, butom na platformie, bluzom oversize, haftowanym w kwiaty, wielobarwnym tweedom i sukienkom.
Kolekcję definiuje duch lat siedemdziesiątych, bijące serce wyobraźni Virginie Viard. Dekadę popsoul-funk-disco-punk z jej fascynującą swobodą, której symbolem jest eksplozja energii, uosabia radosna kobieta. W wizji Virginie Viard przywoływanie lat 70. jest jak proszenie wszystkiego, co generuje puls, o wprowadzenie rytmu do naszego dzisiejszego życia.
CHANEL
Métiers d’art 2022/23 (fot. materiały prasowe)
Kody cenne Domowi CHANEL są celebrowane w pełnym wymiarze. To haft z wiązkami kamelii, splecione perły, biżuteryjne guziki, olśniewające cekiny czy plisowana koronka w kolorze czarnym lub białym.
– Prawdziwe dialogi, pielęgnowane w dłuższej perspektywie – to właśnie ten ludzki, ciepły wymiar motywuje moją pracę. Dziś staram się go ponownie zdefiniować. Włożyłam w to całą swoją duszę. Te cudowne spotkania, z których rodzą się artystyczne przygody, takie jak ta – to mnie napędza – wyznała Virginie Viard.
Zaprojektowana między studiem CHANEL Creation w Paryżu a 19M, między Paryżem a d’Aubervilliers, gdzie znajduje się jedenaście pracowni d’art CHANEL, kolekcja Métiers d’art jest hołdem dla modowego rzemiosła. Od 2002 roku owoce tego rzemiosła są prezentowane w różnych miejscach na całym świecie. Tym razem wybór padł na stolicę Senegalu.
– Dawny Pałac Sprawiedliwości w Dakarze, gdzie odbywa się nie tylko pokaz na wybiegu, ale także większa część towarzyszącego mu programu artystycznego, to jedno z najpiękniejszych miejsc, w których prezentowaliśmy kolekcję. To był oczywisty wybór, który stał się również źródłem inspiracji – tłumaczyła Virginie Viard.
Projektantka chciała przedłużyć ulotną chwilę piękna i marzeń wygenerowaną przez pokaz kolekcji CHANEL – Dakar 2022/23 Métiers d’art, aby uczcić scenę artystyczną tej wiodącej stolicy kultury i dziedzin, które tak bardzo ceni. Zaczynając od tańca z École des Sables i Dimitrim Chamblasem, choreografem Slow Show, który wita gości na wybiegu. Tancerze z École des Sables, międzynarodowego centrum szkolenia i tworzenia tradycyjnych i współczesnych tańców afrykańskich, założonego przez Germaine Acogny, którzy są zaangażowani w projekt od samego początku, spotkali się z piosenkarzem Obree`m Damanem i jego chórem w dawnym Pałacu Sprawiedliwości w Dakarze. DBN Gogo zapewniła muzyczny finał pokazu.
Kino jest również sercem projektu dzięki współpracy ze szkołami Montfermeil i Dakar Kourtrajmé, które udokumentowały genezę kolekcji w Paryżu i przygotowania do wydarzenia w Dakarze.
Virginie Viard odkąd objęła stanowisko Dyrektor Artystycznej CHANEL w 2019 roku, niezmiennie prezentuje ten sam modus operandi: spotykać się, marzyć i tworzyć wspólnie z innymi.