PL / EN
LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL

LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL

Ujawniamy kulisy olfaktorycznej odysei CHANEL.

W spektakularnym świecie zapachów CHANEL kurtyna idzie w górę! Francuska marka zaprasza do przeżycia wyjątkowych doświadczeń w świątecznej, klimatycznej scenerii. Ujawniamy kulisy olfaktorycznej odysei CHANEL.

Porzuć wszystko, co wydaje Ci się, że wiesz. Podczas wyjątkowego resetu sensorycznego, prowadzony przez mistrza życia i wolności, otwórz przed sobą imponujące, czarno-białe drzwi i rozpocznij nieoczekiwane przygody...

Perfumy CHANEL mają egzystencjalny cel. LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL to emocjonalna podróż, okazja do odkrycia każdego aspektu zapachu i roli, jaką odgrywa” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL (materiały prasowe CHANEL)

Podążaj za swoją szczęśliwą gwiazdą

Podróż rozpoczyna się na środku kolosalnego placu, centrum możliwości. Pod niebem pełnym błyszczących symboli przestrzeń budzi się do życia, świecąc krótko, ale jasno. Poświęć trochę czasu, aby posłuchać, co mówią ściany i rozpoznać kształty emblematycznych flakonów, z których każda jest wejściem do innego wymiaru.

Istotą perfumerii CHANEL jest zamiłowanie do tego, czego nie da się zdefiniować, wyrażanie stylu, a nie składnika. Każdy zapach CHANEL to ciąg myśli, złożona kompozycja, w której każdy surowiec jest wyostrzony, czego efektem jest olfaktoryczny kalejdoskop. Żywy zapach, jak skoncentrowana forma energii życiowej, która ewoluuje zgodnie z unikalną chemią skóry każdej osoby.

Przestrzeń centralna wystawy LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL (fot. materiały prasowe CHANEL)

Zostań częścią historii

Witaj w roku 1921. Cofniesz się w czasie, by wcielić się w rolę Ernesta Beaux: utalentowanego perfumiarza, którego popularna projektantka poprosiła o stworzenie zapachu „sztucznego jak sukienka”. Podczas tego fascynującego, wielozmysłowego doświadczenia poznasz Gabrielle Chanel, która cierpliwie czeka na odkrycie Twojej pracy. Wybiera piątą próbkę, którą jej podarujesz i postanawia nazwać ją na cześć swojego ulubionego numeru. Ona, która prezentuje swoje kolekcje piątego dnia piątego miesiąca roku, ma nadzieję, że przyniesie jej to szczęście...

Nie tylko weźmiesz udział w rekonstrukcji: dzięki wirtualnej rzeczywistości będziesz mógł naprawdę doświadczyć tej wzruszającej, historycznej chwili, stworzenia numeru 5…

Kiedy Ernest Beaux podarował jej piątą próbkę, było to uderzające odkrycie; Gabrielle Chanel nie wybrała tego nowego zapachu, rozpoznała go” –  Hélène Fulgence, Dyrektor ds. Dziedzictwa w CHANEL.

Czy sądziłeś, że wiesz wszystko o najsłynniejszym zapachu świata? Przygotuj się na wyprawę w czasie i przestrzeni, w podróż ku artystycznym i węchowym eksploracjom. Zatrać się w jego świecie, wchłoń jego moc, przeżyj jego rewolucję...

Centralna strefa wystawy LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL  (fot. materiały prasowe CHANEL)

Rewolucyjny zapach

Gabrielle Chanel była pierwszą projektantką mody, która użyczyła swojego imienia perfumom. N°5 to spektakularna kreacja, której ślad emanuje osobowością. Postrzegając zapach jako akcesorium, które definiuje wygląd, Gabrielle Chanel chciała zapachu, który pachniałby stylem, a nie kwiatem.

N°5 działa jak magiczna formuła, która pokazuje kobiecie jej własną moc. Jest to zapach doskonały, ponieważ daleki od narzucania ideału kobiecości, obejmuje go we wszystkich jego niuansach” – Hélène Fulgence, Dyrektor ds. Dziedzictwa w CHANEL.

Gabrielle Chanel pragnęła również podejść do rzemiosła w wyjątkowy, wizjonerski sposób, od razu wykorzystując wiedzę fachową na każdym etapie projektowania i produkcji oraz powierzyć Ernestowi Beaux odpowiedzialność za stworzenie Laboratorium Perfum CHANEL. Od tamtej pory udało się to trzem perfumiarzom, a każdy z nich odziedziczył odpowiedzialność za utrzymywanie stałych dostaw wysokiej jakości surowców, które trafiają do N°5.

W świecie perfum, CHANEL posiada wyjątkową historię. Wiemy dokładnie, jak pozyskać każdy składnik dla każdej formuły. Stworzyliśmy i posiadamy wszystkie nasze receptury, co pozwoliło nam pracować nad każdym z wchodzących w ich skład składników. Na przykład udało mi się spotkać w Egipcie producenta jaśminu, który pamiętał wizytę mojego ojca 40 lat wcześniej, a także tego producenta cytrusów, który współpracował już z Henri Robertem [Kreatorem Perfum CHANEL w latach 1955-1978 – przyp. redakcji], poprzednikiem mojego ojca. W ten sposób przez lata pracowaliśmy nad naszymi łańcuchami dostaw i tak rozwinęliśmy właściwości naszych własnych surowców, które przyczyniają się do wyrażania unikalnej tożsamości” –  Olivier Polge, Kreator Perfum CHANEL.

Świat CHANEL N°5 (fot. materiały prasowe CHANEL)

Rewolucyjna nazwa

Kąt prosty, który przekształca się w elastyczną krzywą. Opierając się na samym symbolu, 5 jest liczbą, która naprawdę się wyróżnia. Wydrukowana na etykiecie ta znacząca liczba reprezentuje niezwykle radykalny pomysł. Przypatrz się, nigdzie nie ma słowa „zapach”. Styl graficzny N°5 wyróżnia się rewolucyjnymi literami, odzwierciedlającymi zasady Manifestu Dada. Gabrielle Chanel uczyniła z tej liczby ostateczny talizman przynoszący szczęście.

Gabrielle Chanel jako pierwsza nazwała zapach liczbą, w przeciwieństwie do liryzmu, który charakteryzował tamtą epokę. Przedstawiła N°5 jako hołd dla własnego instynktu i zrezygnowała z wszelkiego rodzaju niepotrzebnych opowieści o zapachu ” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Świat CHANEL N°5 (fot. materiały prasowe CHANEL) 

Rewolucyjny flakon

N°5 to magiczna formuła, absolutna esencja luksusu o odcieniu przypominającym stopione złoto. Tak jak jego zapach jest abstrakcyjny, jego butelka jest prezentowana bez żadnych upiększeń. Wyobraź sobie, że jesteś jedną z uprzywilejowanych klientek, dla których Gabrielle Chanel zarezerwowała swoje pierwsze butelki. Nie odkryłabyś ozdobnego flakonu, jak oczekiwano w 1921 roku, ale raczej osobliwy, unoszący się kwadrat ognia. Ponieważ luksus kryje się we flakonie, butelka N°5 ma stonowany design i jest wykonana z niezwykle cienkiego, półprzezroczystego szkła. To zerwanie z tradycją w równym stopniu, co świadomy wybór: naczynie, które pozwala zabłysnąć swojej zawartości, które stanie się wzorem dla wszystkich przyszłych flakonów perfum CHANEL.

Ten flakon na początku jest niczym i właśnie to czyni go wyjątkowym. Bycie niczym więcej niż katalizatorem, który wzmacnia wyjątkową osobowość użytkownika, jest dość rzadkie. Cała idea umiaru, porządku, tego rodzaju stylu... jest niesamowicie efektowna. Ten przedmiot coś znaczy i bez konieczności czytania możemy stwierdzić, co to jest, po prostu na niego patrząc: definicja projektu ” –  Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Flakon CHANEL N°5 (fot. materiały prasowe CHANEL)

Rewolucyjna ikona

Zamknij oczy. Pomyśl o słowie „zapach”. Zauważ, co natychmiast przywołuje się na myśl. Ze swoim abstrakcyjnym zapachem, symboliczną liczbą dla nazwy i radykalnie prostym flakonem, N°5 od samego początku miał uniwersalny urok. To archetypowy zapach. Jego powściągliwa elegancja uczyniła z niego arcydzieło designu, zdobywając nawet miejsce w MoMA. Jest to ikona, która mogła stać sama, mówiąc sama za siebie, aż do 1937 roku, kiedy to Mademoiselle po raz pierwszy nadała zapachowi twarz, chwaląc go nie tylko jako perfumy, ale jako sposób na życie, model nowoczesności, styl . Marilyn Monroe, Catherine Deneuve, Carole Bouquet. Ale także Laurie Simmons, Salvador Dali, Oskar Schlemmer, Burton Morris, Andy Warhol i inni. Spaceruj wśród tych, którzy przyszli po Mademoiselle jako twarz zapachu i podziwiaj 30 wyjątkowych dzieł sztuki inspirowanych najsłynniejszym zapachem świata.  

N°5 to francuski duch doskonałości. To luksus, który nie boi się mas. Wręcz przeciwnie, wzniósł się, by sprostać swojej epoce, pozostając ugruntowanym i bez obawy, że kiedykolwiek straci swoją wartość.” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Świat CHANEL N°5 (fot. materiały prasowe CHANEL) 

 

CHANEL CHANCE: Wykorzystaj swoją szansę

Podobnie jak Gabrielle Chanel, która była zdeterminowana, by stworzyć sobie szansę, wykorzystaj swoją szansę w elektryzującej atmosferze za kulisami. Chodź po deskach tego kabaretu, który przypomina, że śpiewając na scenie w Moulins około 1901 roku, Gabrielle Chanel stała się Coco. Zakręć kołem fortuny. Nagrody są prawdziwe, a Twoje szczęście nigdy się nie skończy. Możesz liczyć na cztery twarze SZANSY, które odzwierciedlą Twoje własne i sprawią, że poczujesz się niesamowicie ożywiony.

Szansa jest fundamentalną częścią projektowania zapachów, bez względu na to, jakie z góry przyjęte pomysły można mieć na temat niektórych surowców i kompozycji. Nie jest to praca czysto intelektualna; zmysłowy, organiczny komponent i własne doświadczenie są kluczowe ” – Olivier Polge, Kreator Perfum CHANEL.

W CHANEL szansa jest sposobem na bycie szczęśliwym, na pozwolenie sobie na swobodę podążania własną ścieżką, na radosne przyjęcie zaproszenia, które skierował do Ciebie świat. W ikonografii zapachowej szansa związana jest z ruchem, energią, punktami zwrotnymi, nowymi początkami... Szanse są po to, by je wykorzystać; oznacza to podejmowanie ryzyka, aby spróbować wyciągnąć z życia więcej ” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Świat CHANEL Chance (fot. materiały prasowe CHANEL)


CHANEL BLUE: Przekrocz niebieską linię

Czy jest 6 rano, czy 6 wieczorem? Czy słońce wschodzi, czy dzień dobiega końca? Chwilę zajmuje Ci przyzwyczajenie się do błękitnego zmierzchu. Mruż oczy, słuchaj, oddychaj... Zanurzasz się w multisensoryczny świat, płynąc przez miasto tak, jakbyś unosił się w oceanie. Zajrzyj w okna budynków i drapaczy chmur, gdy ożywają. Co próbują Ci powiedzieć? Dlaczego ta muzyka brzmi znajomo? Światła na niebie... Dokąd prowadzą? Zgubisz się, czy odnajdziesz siebie? Użyj swoich zmysłów, aby doświadczać świata w BLEU. Zaufaj im — pomogą Ci zebrać wskazówki, które zapewnią Ci wstęp do bardzo wyselekcjonowanej knajpki, w której możesz chłonąć do woli dźwięki jazzu i bluesa.

Niebieski to najbardziej niezbadany kolor, najmniej namacalny, najgłębszy. Reprezentuje horyzont, nadzieję i jasność. Jest to forma męskości, która sprawia, że wszystko jest możliwe, zdolność dostrzegania wyraźnie czegoś, czego inni nie zauważają – tego, co czyni Cię wolnym ” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Świat CHANEL Blue (fot. materiały prasowe CHANEL)

 

Podkreśl swoją indywidualność

Otrzymujesz zaproszenie na prywatną prezentację 18 poruszających dzieł sztuki, postaci o silnych osobowościach. Przygotuj się na zaskoczenie i poświęć chwilę na wykonanie wersji zapachowej testu Rorschacha, aby znaleźć swoje alter ego wśród 18 zapachów LES EXCLUSIFS DE CHANEL.

Przywołując ideę, postać, każdy zapach ma unikalny i niezrównany znak rozpoznawczy. Każdy zapach LES EXCLUSIFS DE CHANEL jest niespodzianką, która budzi podziw i emocje. Niepowtarzalne, pełne tajemniczości i elegancji, luksusu i śmiałości.

Zapach to połączenie z otaczającym nas światem, sposób pokazania się światu; wyraża naszą osobowość, podobnie jak ubrania, które nosimy lub nasze maniery. Zapach ujawnia jeszcze jeden aspekt, coś, czego nie da się przekazać w żaden inny sposób” – Olivier Polge, Kreator Perfum CHANEL.

Świat LES EXCLUSIFS DE CHANEL (fot. materiały prasowe CHANEL)

 

Wygraj grę uwodzenia

Pasje Gabrielle Chanel znalazły odzwierciedlenie w jej kreacjach, ponieważ jest osobą, która głęboko kochała. Kochała także romantyczne bohaterki wielkich powieści, które przeżywały intensywną miłość, jednocześnie nie pozwalając jej – a już na pewno nigdy mężczyźnie – na zniewolenie.

W tym miękkim nowym świecie depczesz po piętach tajemniczej kusicielce — ale komu? Twój jedyny kompas to zestaw wskazówek. Zaskakująco świeży bursztynowy zapach, nieoczekiwany jak na tamte czasy, ale niezbędny. Niejasne wspomnienie smukłej sylwetki. Ciepły, zmysłowy głos... Ten olśniewający tunel obezwładnia zmysły. Czy światła się chwieją, czy też Twoje własne pojęcie czasu i przestrzeni uległo wypaczeniu? Znalezienie jej to mecz szachowy, w którym ona jest królową, a Ty jesteś zwykłym pionkiem, jak reszta. Chyba że... A gdyby tak wystarczyła jedna kropla perfum, by Cię przemienić, udowodnić, że to Ty jesteś prawdziwym mistrzem gry?

Zapach to coś więcej niż nazwa, butelka czy zapach; jest także wszystkim, co przywodzi na myśl, gdy go wdychamy, i wszystkim, co przywołuje, gdy go nosimy. To spektakularne i niezwykłe dzieło. Wiele osób uważa, że zapach jest dodatkiem lub wykończeniem wyglądu, ale to znacznie więcej. Zapach ma realny wpływ na nasze uczucia, pewność siebie, nastrój i pragnienia, a tego właśnie chcemy, aby wszyscy doświadczyli” – Thomas du Pré de Saint Maur, Dyrektor Globalnych Zasobów Kreatywnych dla Perfum i Urody, Biżuterii i Zegarków w CHANEL.

Świat CHANEL Coco Mademoiselle (fot. materiały prasowe CHANEL)

 

Wystawa LE GRAND NUMÉRO DE CHANEL jest otwarta od 15 grudnia 2022 r. do 9 stycznia 2023 r.

Dokonaj rezerwacji biletu wstępu tutaj.

Adres:

LE GRAND PALAIS ÉPHÉMÈRE

2 place Joffre

75007 Paryż


 

 

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: wystawa | Chanel |

podobne artykuły