Design: Przewidzieć trendy
Koreańskim sprzedawcom nie przeszkadza, kiedy ktoś zaczyna fotografować wszystko, co znajduje się w ich sklepie, mówi Jane Monnington, dyrektor ds. koloru w agencji WGSN.
Ale jej zdaniem nie ma w tym nic złego. Zanim miesiąc temu wybrała się do Azji, kupiła nowego iPhone’a 7 z największą możliwą kartą pamięci. Nie po to, aby robić nim mnóstwo wakacyjnych snapów, ale rejestrować to, co ludzie po drugiej stronie globu kupują, noszą, oglądają i zwyczajnie – lubią.
Jane pracuje w WGSN, londyńskiej firmie, która gromadzi i sprzedaje informacje na temat obecnych i nadchodzących trendów w modzie, architekturze i wyposażeniu wnętrz i lifestyle’u. Działania WGSN’u można by uprościć do kilku słów: dowiedz się, jak będzie. Jako dyrektor ds. koloru, zadaniem specjalnym Monnington jest zdobycie szczegółowych informacji na temat barw, których będziemy pożądać w bliskiej i dalszej przyszłości.
WGSN fotografuje ciekawe miejsca pod względem koloru, formy, nastroju. Na zdjęciu jedna z publicznych umywalni w Mediolanie (fot. WGSN/Instagram)
POLECAMY: TRENDY W PÓDRÓŻY: HOSTELE BUTIKOWE – PIĘKNE I NA KAŻDĄ KIESZEŃ
Trendy: kolory przyszłości
Podczas tygodniowej podróży po Azji odwiedziła tydzień mody w Seulu, targi sztuki w Hongkongu i kilka innych wystaw, przez cały czas uważnie zbierając informacje: robiąc zdjęcia, nagrywając wideo i mnożąc zapiski w swoim notatniku. Tego typu regularne wyjazdy w różne części świata i doświadczenie w branży pomagają jej wyodrębnić tzw. Big Colours (ważne kolory). Dwa razy w roku uczestniczy także w WGSN Trend Summit Days, gdzie członkowie zespołów z całego świata, w tym Brazylii, USA i Chin, zbierają się i dzielą informacjami.
Pod koniec czujesz, jakby zaraz miała eksplodować ci głowa, mówi Monnington. Ale to podczas tych spotkań formują się podstawy 6-miesięcznych przewidywań firmy, które staną się kluczowym elementem nadchodzących trendów. Obecnie pracuję nad prognozą kolorystyczną na sezon wiosna lato 2019. Zostanie ogłoszona w czerwcu tego roku, dzięki czemu firmy będą miały wystarczająco dużo czasu na produkcję, dodaje.
Agencja WGSN poniekąd spopularyzowała kolor różowy (fot. WGSN/Instagram)
Patent na odcień
Jednym z kolorów, za którym forecasterka podążała przez dłuższy czas, był róż. Zauważony przez nią dawno temu na opasce do włosów u małej dziewczynki, dziś jest popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Potrzeba sporo czasu, aby kolor dotarł do masowego odbiorcy i przyniósł sprzedającym dużo pieniędzy, mówi. Każda gałęź przemysłu go wykorzystoje: producenci samochodów, odkurzaczy, telefonów komórkowych, szczoteczek do zębów, ekspresów do kawy – oni wszyscy wybierają barwy swoich wschodzących produktów, zauważa Jane.
Wybór tego właściwego przyczynia się bezpośrednio do wzrostu sprzedaży. IPhone’y Apple, miksery KitchenAid, słuchawki Beats, produkty Kate Spade – wszystkie te firmy postawiły na kolor, aby wyróżnić swoje rzeczy na tle rywali. Niektóre z nich nawet opatentowały konkretny odcień, który wykorzystują w brandingu firmy, chroniąc się tym samym przed podróbkami ze strony konkurencji. Aby coś sprzedać, najpierw musisz przyciągnąć czyjąś uwagę. Kolor pomaga podkreślić tożsamość danego produktu, mówi Laurie Pressman, vice-prezydent amerykańskiego Instytutu Koloru Pantone.
Popularne kolory często pokazują, co aktualnie dzieje się w kwestiach społeczno-kulturowych. Dla przykładu, wzrost ekonomii dzielenia się, w której ludzie wynajmują miejsce do spania u kogoś w domu, wypożyczają samochodu, czy inne sprzęty, oznacza, że jaśniejsze kolory, takie jak błękitny, mogą stać się co raz modniejsze. Dzielenie się oznacza lekkość, podkreśla Pressman.
ZOBACZ TEŻ: RYNEK MODY – NAJLEPSI PRACODAWCY NA ŚWIECIE 2017
Wybór edytora WGSN podczas podróży na Bali, Indonezja (fot. WGSN/Instagram)
Trendy: modne kolory w designie
Kolory takie jak brąz, które kilka dekad temu kojarzyliśmy z barwą ziemi lub brudu, dziś wiążemy z kawą i czekoladą, co doskonale odzwierciedla wzrost tego przemysłu na przestrzeni lat.
Co również warte uwagi, ważna jest sama nazwa danego koloru. Zamiast greenery, który został okrzyknięty kolorem roku 2017, ten instensywny kolor zieleni miał pojawić się pod hasłem peasoup (w wolnym tłumaczeniu: zupa z zielonego groszku). Zdecydowano jednak, że taka nazwa nie wywołałaby właściwych uczuć. Okazuje się, że każdy kolor jest nośnikiem innej wiadomości i znaczenia, podsumowuje Pressman.
Część informacji zawartych w tekście pochodzi z serwisu BBC.
Zobaczcie w galerii, na co podczas podróży zwracają uwagę edytorzy agencji WGSN!