PL / EN
KONIEC MODY NA OBCISŁE DŻINSY?

KONIEC MODY NA OBCISŁE DŻINSY?

O tym, że obcisłe dżinsy mają za sobą czasy świetności, słyszeliśmy już kilka lat temu. Patrząc na ich spadek sprzedaży z ostatnich miesięcy, możliwe, że tego typu prognozy znalazły potwierdzenie.

Prawdziwe szaleństwo wokół dopasowanych dżinsowych spodni rozpoczęło się w dekadzie lat 50. Zbuntowany Marlon Brando nosił je w „Dzikim” wraz z kultową skórzaną ramoneską Perfecto, a Elvis Presley tańczył w nich na scenie, szokując całą publikę zbyt obcisłym strojem. Choć promowane przez nich fasony dżinsów nie do końca przypominały te, które obecnie widzimy na ulicach, nowy trend tamtej dekady był wyraźnym sygnałem prawdziwej rewolucji.

 

Nie trzeba było długo czekać, kiedy obcisłe wąskie spodnie staną się nieodłączną częścią wizerunku muzyków rockowych. Dżinsowe rurki upodobały sobie takie gwiazdy jak Jim Morrison, Mick Jagger czy Sid Vicious. W latach 90., w dobie ogromnej popularności uniseksowej mody, obcisłe spodnie stały się bardzo pożądanym elementem codziennej garderoby.

 

Trendy, podobnie jak historia, lubią się powtarzać. Obserwując panujące tendencje w modzie, powinniśmy się przyzwyczaić, że zawsze prędzej czy później coś schodzi z piedestału, by ustąpić miejsca czemuś, co na pewien czas odeszło w zapomnienie. O tym, że nastąpił kres popularności dżinsów typu skinny wspominano już kilka lat temu. Patrząc na najnowsze edytoriale z magazynów mody czy kampanie znanych marek z obcisłymi spodniami w roli głównej, trudno jest uwierzyć w tego rodzaju prognozy. A jednak ostatnie statystyki sprzedaży dowodzą, że we wspomnianych zapowiedziach jest jakieś ziarno prawdy.

 

Firma NPD, zajmująca się badaniami rynku, ogłosiła, że zdecydowanie zmniejszyła się ilość sprzedawanych produktów z denimu, w tym przede wszystkim obcisłych dżinsów. Według statystyk, w ostatnim roku, w Stanach Zjednoczonych zanotowano sześcioprocentowy spadek sprzedaży. Przyczyny? Kobiety coraz częściej decydują się na kupno sportowej odzieży, w tym spodni do jogi i legginsów. W czasie, kiedy najbardziej znani projektanci promują na swoich wybiegach modę sportową, panie z radością upodobały sobie powyższy trend – tym bardziej, że wiąże się on ze znacznie większą wygodą.

 

„Kobiety zaczynają mówić: ‘Nie noszę obcisłych dżinsów, skończyłam z nimi’” – przyznał Marshal Cohen, szef analizy rynku w NPD Group Inc. Z kolei Wendy Liebmann z nowojorskiej firmy WSL Strategic Retail, zajmującej się badaniami rynku, stwierdziła, że trend na luźne fasony „pasuje do rozmiarów amerykańskiej klientki” i „jest o wiele bardziej wyrozumiały dla większości kobiet”.

 

Czy trend na obcisłe dżinsy rzeczywiście odejdzie w zapomnienie? Trudno stwierdzić. Spodnie typu skinny raczej nie kojarzą się z niewygodną garderobą, a zdecydowana przewaga mody sportowej nie ma nic wspólnego ze sportowym trybem życia. Biorąc pod uwagę, że obcisłe spodnie świetnie czują się w towarzystwie nienagannej sylwetki, można uznać, że zmieniające się trendy dyktuje bardziej lenistwo, niż poczucie komfortu i swobody.

 

 

 

 

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: skinny jeans | obcisłe dżinsy | denim | TRENDY |

podobne artykuły