Jak zostać projektantem w polskiej marce odzieżowej? To pytanie, które często zadają sobie studenci szkół artystycznych, którzy niebawem wejdą na rynek pracy. O tym, czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej, jak pozytywnie zaskoczyć rekrutera i na czym w praktyce polega praca na tym stanowisku, rozmawiamy z Agnieszką i Rafałem z działu HR polskiej grupy LPP, zrzeszającej takie marki jak Reserved, Mohito, Cropp, House, czy Sinsay.
ZOBACZ TEŻ: NAJLEPSZE SZKOŁY MODY NA ŚWIECIE (2017)
Czym charakteryzuje się praca na stanowisku projektanta odzieży w LPP?
Projektant w LPP jest członkiem interdyscyplinarnego zespołu odpowiadającego za kolekcję wybranej marki. Współpracuje z kupcem mody, technologiem odzieży, grafikiem nadruków odzieżowych, trend researcherem i innymi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia kolekcji. Odpowiada za konkretne grupy asortymentu (np. kurtki, akcesoria, itp.) lub pracuje z liniami. Przed przystąpieniem do tworzenia kolekcji analizuje trendy, własne inspiracje, wyniki sprzedaży (swoje bestsellery), a następnie przygotowuje projekty, które później są przesyłane wraz z całą dokumentacją technologiczno-projektową do współpracujących z LPP szwalni. Następnie zaangażowany jest w proces komentowania wzoru, czyli dopracowania go we współpracy z dostawcą w taki sposób, by projekt jak najlepiej wpisywał się w oczekiwania naszego klienta i oddawał zamysł projektanta. To, co charakterystyczne w pracy projektantów LPP to fakt, że pracujemy dla szerokiego grona odbiorców. Projektant musi być kreatywny (potrafić zaprojektować nawet 100 bluz w jednym sezonie!) i zorientowany w rynku, tak aby jego projekty były estetyczne, ale dopasowane zarówno do portfela jak i gustu klientów sklepu. Praca na tym stanowisku jest bardzo dynamiczna. Projektanci często znajdują się pod presją czasu i dużej ilości zadań. To dział wymagający elastyczności i umiejętności dostosowywania się do ciągłych zmian.
Jakie umiejętności musi posiadać kandydat, a jakie dodatkowo wyróżnią go spośród pozostałych aplikantów?
Do naszego nieustannie powiększającego się zespołu zapraszamy przede wszystkim pasjonatów, osoby, które nie tylko lubią modę, ale też żywo się nią interesują, śledzą trendy – nie tylko te wybiegowe, ale i te pojawiające się w markach sieciowych, obserwują ulicę. Ważne są umiejętności praktyczne: znajomość programów graficznych, podstaw szycia i kroju oraz komunikatywne posługiwanie się językiem angielskim. Liczy się także umiejętność pracy w zespole – kolekcja to efekt pracy całego teamu. Istotna jest także umiejętność argumentowania decyzji projektowych oraz oceny potencjału sprzedażowego produktu. Bardzo doceniamy wcześniejsze doświadczenia naszych kandydatów z pracy w sklepie odzieżowym – to cenna lekcja, możliwość obserwacji klienta, jego wyborów, nauka ekspozycji towarów i tego, w jaki sposób taki sklep funkcjonuje. Mile widziane jest wykształcenie artystyczne – najlepiej w zakresie projektowania mody. Od asystentów nie wymagamy doświadczenia zawodowego, punktują natomiast staże i praktyki, udział w konkursach, pokazach. Są to działania, które wyróżniają kandydatów. Miło zobaczyć w CV, że oprócz ukończenia szkoły (lub trwających studiów) kandydat zaangażował się w szereg działań artystycznych.
Czego może oczekiwać kandydat od pracy na tym stanowisku?
Środowisko pracy jest twórcze, pełne wyzwań i możliwości – pracujemy z różnymi jakościami, detalami, czy wykończeniami. Każdy sezon jest nieco inny. Nie brakuje u nas projektantów z długim stażem, wiele osób pracuje tu 3, 8 a nawet kilkanaście lat, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Praca w LPP to praca stabilna – zależy nam na budowaniu długotrwałej współpracy. Atmosfera jest przyjazna, mimo że obowiązków nie brakuje. Projektanci mają możliwość udziału w targach oraz wyjazdów za granicę, podczas których zbierają inspiracje, bądź spotykają się z dostawcami. To daje duże możliwości rozwoju – oprócz tego zapewniamy im wszystkie niezbędne narzędzia – programy, trendbooki, etc.
Jak przebiega proces kwalifikacyjny? Jak według Was wygląda dobre portfolio i jak należy wykonać „zadanie domowe” w pierwszym etapie rekrutacji? Na co zwracacie większą uwagę – kreatywność, czy zgodność projektu z DNA marki?
Proces rekrutacyjny do działu projektowego składa się z dwóch etapów. Z uwagi na to, że na stanowisku projektowym najważniejsze są umiejętności praktyczne, pierwszym etapem jest wykonanie zadania rekrutacyjnego. Zadanie zwykle polega na zaprojektowaniu mini kolekcji, czyli kilku modeli określonego asortymentu w oparciu o najnowsze trendy lub tablicę inspiracji. Przy ocenie zadania brane są pod uwagę różne aspekty. Ważna jest zarówno kreatywność, jak i estetyka projektów. Ocenia się również komercyjność oraz dopasowanie do klienta i estetyki danej marki. Cenimy świeże spojrzenie. Drugim etapem rekrutacji jest bezpośrednia rozmowa w siedzibie firmy. Podczas spotkania rozmawiamy o portfolio kandydata, o jego doświadczeniach i inspiracjach. Portfolio pokazuje nam osobowość artystyczną projektanta. To jego wizytówka, stąd nie ma konieczności zamieszczania w nim wszystkich projektów, należy wybrać swoje najlepsze prace – te, którymi chcemy się pochwalić, podzielić, które nas wyróżniają. W portfolio doceniamy różnorodność oraz szeroki zakres wykorzystanych technik, mile widziane są zarówno rysunki techniczne, szkice, prace malarskie, jak i fotografie gotowych realizacji.
Sporą część rozmowy poświęcamy oczywiście modzie, obecnym i przyszłym trendom, wybiegom, ulubionym projektantom, konkurencji. Pytamy o ocenę kolekcji danej marki – słabe, mocne strony. Kandydat na spotkaniu dowiaduje się od nas kogo szukamy, jaki jest zakres obowiązków i odpowiedzialności. Rozmawiamy również o technicznych kwestiach – organizacji i miejscu pracy, benefitach, etc.
Jakie cechy osobowości predysponują kandydatów do pracy w LPP?
Szukamy osób otwartych, nastawionych na współpracę. Duża część pracy projektanta to zadania realizowane zespołowo – wspólne ustalanie kierunku kolekcji czy wybieranie wzorów, kształtów. Otwartość i aktywne słuchanie to cechy bardzo przez nas pożądane. Cenimy również osoby, które potrafią myśleć elastycznie i nie boją się zmian. W środowisku dynamicznym jest to bardzo ważna cecha, ponieważ nie zamyka projektanta w ramach, przyzwyczajeniach, zasadach.
Równie ważne, co poprzednie cechy, jest dla nas poczucie estetyki i kreatywność. Jesteśmy w stanie to ocenić po portfolio czy zadaniu projektowym, które kandydat realizuje. Zwracamy uwagę na to, czy „czuje” estetykę marki, czy identyfikuje się z nią. Jest to bardzo ważne i decyduje nie tylko o powodzeniu kolekcji, ale też daje projektantowi satysfakcję z pracy i motywację do działania. Odnośnie motywacji – no właśnie, zazwyczaj pytanie o nią pojawia się jako pierwsze na rozmowie kwalifikacyjnej. Szukamy osób, które wiedzą, dlaczego chcą u nas pracować.
Jak wygląda ścieżka kariery projektanta w LPP?
Poszukujemy kandydatów z różnym doświadczeniem, wobec tego mamy rozbudowaną ścieżkę rozwoju dla projektantów. Przygodę z projektowaniem komercyjnym można rozpocząć od stażu lub stanowiska asystenta. Nie są to samodzielne stanowiska, jednak w procesie rekrutacji również trzeba wykazać się umiejętnościami praktycznymi i kreatywnością. Kolejne stanowiska w ścieżce rozwoju to młodszy projektant, projektant a następnie starszy projektant i główny projektant. Ścieżka kariery jest rozbudowana, aby umożliwić pracownikom realne szanse na awans. To motywuje i rozwija naszych pracowników. Poszczególne stanowiska różnią się od siebie samodzielnością i decyzyjnością, wpływem na kolekcję. Wielu naszych doświadczonych projektantów w LPP to osoby, które kilka lat temu zaczynały na stanowisku asystenckim – prosto po szkole. Dziś są Head Designerami i zarządzają kolekcją.
Biorąc pod uwagę, że czyta nas wielu młodych projektantów, jakiej wskazówki udzielicie im, żeby potrafili wyróżnić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Co ważne to fakt, że nie szukamy nowych osób tylko dlatego, że brakuje u nas rąk do pracy. Stopniowo rozwijamy się powiększając nasze kolekcje, stąd potrzebni nam kandydaci, którzy pozytywnie się wyróżniają – mają pasję, kompetencje techniczne. Czasami zdarza się, że dostajemy zadanie narysowane ołówkiem lub portfolio w 10 częściach, co pokazuje brak profesjonalizmu i dojrzałości projektowej – w końcu projekt też trzeba umieć zaprezentować. Doceniamy kandydatów, którzy są przygotowani do rozmowy. Mają ze sobą portfolio, zapoznali się z marką, zobaczyli w sklepie kolekcję. Są osoby, które zaskakują nas zaangażowaniem w procesie rekrutacji i zrobią coś ponad standard. Pamiętam kandydata, który odszył samodzielnie dwa modele z projektów, które dla nas przygotował. To było coś! To była ta wartość dodana i informacja dla nas, że bardzo zależy mu na pracy. Są też osoby, które projektują na etapie zadania projektowego więcej modeli niż wymagamy i zamiast np. trzech otrzymuję całą, spójną kolekcję, składającą się z sześciu sylwetek i akcesoriów.
Na ile dział HR w LPP również zaangażowany jest w polską i zagraniczną branżę mody?
Pracując w tak kolorowej, ciekawej i zmieniającej się branży ciężko w nią nie wsiąknąć, trudno być wobec niej obojętnym. Na co dzień współpracujemy z działem przygotowania produktu – mamy kontakt z projektantami, którzy w Krakowie tworzą nasze kolekcje. Rozmawiamy z nimi o trendach, witrynach, konkretnych modelach. Blisko współpracujemy z działem trendów, który pomaga opracować zadania rekrutacyjne. Odwiedzamy Cracow Fashion Week, śledzimy social media. Zainteresowanie modą i kontakt z ludźmi z branży pomaga nam w poszukiwaniach talentów. Kiedy widzimy w sklepach produkty zaprojektowane przez osoby, które zaprosiliśmy do współpracy, to dla nas ogromna satysfakcja.
*