Pierwsza edycja KTW Fashion Week przechodzi do historii. Zaproszeni goście i uczestnicy dni otwartych mogli zobaczyć 40 pokazów, w trakcie których zaprezentowano kreacje znanych i cenionych polskich projektantów, jak również nowych, ale mających już swoją pozycję w świecie mody. Uczestnicy KTW podkreślali, że impreza ma szansę wypełnić pustkę po łódzkich edycjach fashion weeków, które już się nie odbywają.
I. EDYCJA KTW FASHION WEEK
Na debacie, w której uczestniczyli m.in. Tomasz Ossoliński, twórcy On Lemon, czy przedstawiciele marki Natasha Pavluchenko, Tous i Maserati dyskutowano na temat roli projektowania i wprowadzania na rynek marek luksusowych. Wątkiem, który najlepiej podsumowuje debatę jest pasja i zaangażowanie. Okazuje się, że przy wprowadzaniu takich marek oprócz całej wiedzy teoretycznej i biznesowej, kluczowa jest pasja. Pasja i coś co można nazwać jako życiowe wyzwanie, podkreśla dziennikarka Marianna Dufek, która prowadziła debatę. Na zakończenie debaty licznie zgromadzona widownia zobaczyła film dokumentalny Before the show, opowiadający historię Tomasza Ossolińskiego. Dyskusja pokazała, że na Śląsku jest duży potencjał dla tworzenia ciekawych projektów artystycznych i biznesowych. Musimy pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu w Katowicach powstał wydział wzornictwa, wtedy jeden z dwóch w Polsce, które kształciły wzorników przemysłowych, a dzisiaj dizajnerów, mówi Marianna Dufek.
Panele dyskusyjne podczas I. edycji KTW Fashion Week (fot. materiały prasowe/Filip Okopny)
TYDZIEŃ MODY NA ŚLĄSKU
Piątek był pierwszym dniem pokazów. Na początku swoją kolekcję zaprezentowali studenci Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Wieczorna sesja zgromadziła zaproszonych gości, a galę prowadzili znani dziennikarze: Karolina Szostak (Polsat) oraz Mateusz Hładki (TVN). Frekwencja dopisała i pełna sala mogła zobaczyć projekty Lidii Kality, 303 Avenue, Just Paul, Jarosława Ewerta, KAS KRYST czy Marlu. Na zakończenie wieczoru swoją kolekcją olśniła Natasha PavluchenkO, a wieczór zakończył koncert Pauliny Przybysz. W sobotę w sesji popołudniowej swoje projekty zaprezentowali: Sandra Stachura, Jagoda Bartczak, Artur Stec z marką Leser, Paulina Mrożek, Alkai, Exsud Pilawski, Marta Kuszyńska, Warsaw Concept Store, Anti by Gibaszewski, Ola Bajer, Angelika Józefczyk, Tundra i Lofju. Wieczór przyciągnął jeszcze więcej gości. Rozpoczął go set Wysokich Obcasów, w którym na wybiegu pokazały się marki Mapaya i Acephala. Następnie zaprezentował się duet Thecadess. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. męskie stylizacje lubianego Wojtka Haratyka. Kolejne pokazy to entuzjastycznie przyjęty przez publiczność Pilawski oraz Bizuu. Zaraz po pokazie skomentował swój pokaz Bartosz Pilawski: Cieszę się, że moja kolekcja spotkała się z tak gorącym przyjęciem. To chyba najlepsza nagroda za ciężką pracę. Na Śląsku znalazłem swoje miejsce, które mnie inspiruje do tworzenia nowych rzeczy, powiedział. Na zakończenie wieczornej gali zaprezentowane zostały kreacje MMC, którzy na Śląsku również mają swoich zadeklarowanych odbiorców. Kolekcję znanego duetu zamknęła modelka Joanna Horodyńska.
Pokaz kolekcji Wojtka Haratyka na sezon jesień zima 2017/18 podczas KTW Fashion Week w Katowicach (fot. materiały prasowe/Filip Okopny)
Pokaz najnowszej kolekcji marki Lofju podczas pierwszej edycji KTW Fashion Week (fot. materiały prasowe/Filip Okopny)
#KTWFW, CZYLI KATOWICE FASHION WEEK
W piątek ruszyła również strefa Showroom, gdzie każdy mógł zobaczyć i kupić projekty wybranych polskich marek i projektantów, którzy uczestniczyli w pokazach. W cyklu spotkań i debat kolejnym gościem była pochodząca ze Śląska influencerka mody, a prywatnie dziewczyna reprezentanta Polski w piłce nożnej Arka Milika, Jessica Ziółek. Opowiedziała o życiu w Neapolu, pasji do mody, którą uwielbia od dziecka oraz o swoim pierwszym fashion weeku w Mediolanie.
Niedziela w Fabryce Porcelany upłynęła pod hasłem mody ślubnej. Goście zobaczyli kolekcję Lidii Kality oraz Laurelle, a pierwszą edycję KTW Fashion Week zwieńczył pokaz kreacji ślubnych autorstwa duetu Paprocki[&]Brzozowski.
Pokaz kolekcji ślubnej duetu Paprocki[&]Brzozowski (fot. materiały prasowe/Filip Okopny)
POLSKA MODA NA ŚLĄSKU
Podoba mi się mix znanych nazwisk – jak MMC, z młodymi, którzy już coś pokazali i branża mody ma na nich oko, jak na przykład Wojtek Haratyk, mówi dziennikarz i bloger Michał Zaczyński. Takie wydarzenia są bardzo ważne dla projektantów, gdyż robienie pokazów jest bardzo drogie, a niezwykle istotne promocyjnie, również dla Katowic. Trzymam kciuki, dodał.
Wcześniej jednak odbył się Bridal Day by Wedding.pl prowadzony przez Agnieszkę Hyży, którego głównym tematem były przygotowania do ślubu. Dyskusje i spotkania rozpoczęła debata Wysokich Obcasów – partnera wydarzenia – z przewrotnym tytułem Czy moda ma sens?. Zaproszenie od prowadzącej debatę Karoliny Sulej – Kubik przyjęli Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel), Monika Kędziora (Acephala), Marcin Różyc oraz Martyna Wilde (Mapaya). Kolejne spotkania dotyczyły relacji z mediami, które poprowadził znający media od podszewki Michał Zaczyński oraz zaproszony gość, Maria Christina Rigano. Jeżeli projektanci i media profesjonalnie podchodzą do swoich relacji w pracy, to są to dwie strony tego samego medalu, podsumował Michał Zaczyński. Anna Męczyńska opowiedziała zaś o budowaniu sylwetki stylizacją, w kontekście swoich doświadczeń m.in. z planów takich seriali jak Rodzinka.pl czy Prawo Agaty. Gościem specjalnym KTW Fashion Week była również jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich blogerek, Jessica Mercedes. Razem z Anną Puślecką, rzecznik prasową wydarzenia, rozmawiała o social mediach, ulubionych markach modowych oraz spełnianiu marzeń. Zdradziła też jak wygląda praca influencerki od kuchni.
I. edycja KTW Fashion Week odbyła się w śląskiej Fabryce Porcelany (fot. materiały prasowe/Filip Okopny)
TYDZIEŃ MODY W FABRYCE PORCELANY
Całości wydarzenia towarzyszyły wystawy okładek Wysokich Obcasów oraz Anny Halarewicz pod tytułem Ulotność. Kuratorem wystawy był Rafał Stanowski z Krakowskiej Szkoły Ubioru Artystycznego.
Dla każdego kontekst mody i Śląska brzmi bardzo odlegle, ale jednak zespół Fundacji Giesche udowodnił, że spotkanie to ma sens. Szczególnie, że 20 lat temu w Katowicach też były targi mody na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Będę nadal kibicował temu wydarzeniu, podkreślił po całym wydarzeniu Tomasz Ossoliński.
Jesteśmy niezwykle zmotywowani po pierwszej edycji. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy nas mocno wspierali, bez których ta impreza nie udałaby się. Tymczasem zabieramy się do pracy nad przygotowaniem kolejnej edycji. Choć myślimy również o tym, żeby pokazy na stałe zagościły w Fabryce Porcelany, bo w końcu mamy sezony wiosna-lato i jesień-zima – powiedział Rafał Wyszyński, inicjator KTW Fashion Week.