ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – PROGNOZA
Według wielu źródeł (m.in. Eco Watch) moda to drugi, po branży paliwowej, najbardziej zanieczyszczający środowisko przemysł na świecie. Już w 2015 roku 81 proc. konsumentów zadeklarowało, że jest w stanie zmienić swoje osobiste przyzwyczajenia, aby wesprzeć rozwiązanie społecznych i środowiskowych problemów – wynika z analizy Cone Communications/Ebiquity Global CSR Study.
Jeżeli prowadzisz własną markę i jeszcze masz wątpliwości, czy zwrócić się ku „jasnej stronie mocy”, powyższe szacunki powinny rozwiać Twoje wątpliwości. Od czego zacząć, aby stać się bardziej zrównoważoną firmą?
ZOBACZ TEŻ: 23 ZRÓWNOWAŻONE MARKI, KTÓRE TRZEBA ZNAĆ
ZRÓWNOWAŻONA MODA – MATERIAŁY
Wszystko zaczyna się od materiałów. Pojęcie recykling powinno wejść do Twojego codziennego grafiku. Można zacząć stopniowo – od poliestru z odzyskanych surowców, potem przejść do organicznej bawełny. Warto zapisać: Lenzing. To firma, które pozyskuje zrównoważone materiały na bazie masy drzewnej, jak modal czy rayon (sztuczny jedwab). Następnie warto zastanowić się nad przejściem od sitodruku do druku cyfrowego, który ogranicza zużycie wody i zmniejsza ilość odpadów, a jednocześnie umożliwia bardziej precyzyjne nanoszenie nadruków.
Recykling według marki KappAhl
ZRÓWNOWAŻONA MODA – PRODUKCJA
Mówić „sprawdzam” najłatwiej w pobliskich fabrykach. Proces produkcji wyprowadzony poza granice kraju, w którym działasz, może znacząco utrudnić nadzorowanie prac manufaktur. Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju firmy można wdrożyć koncepcję CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) uwzględniającą politykę społeczną i ochroną środowiska. Wybierając fabrykę, zrób research pod kątem następujących zagadnień: praca dzieci i praca przymusowa, bezpieczeństwo i higiena pracy, dyskryminacje, godziny pracy, wynagrodzenia, systemy zarządzania, wolność zrzeszania się, kultura i etyka firmy. Ponadto, sprawdź, czy zakład wdraża proekologiczne rozwiązania; czy nie pochłania zbyt dużo energii i surowców naturalnych, czy nie stosuje nadmiernej ilości chemii, czy nie produkuje zbyt dużo odpadów – słowem: czy nie szkodzi środowisku.
POLECAMY: 5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O ZRÓWNOWAŻONEJ MODZIE
ZRÓWNOWAŻONA MODA – EKO-SPOŁECZNOŚĆ
Znajdź, skontaktuj się i zrzesz wokół siebie i swojego biznesu sympatyków tematu. Eko-świadoma społeczność wesprze Twoje działania i pomoże dotrzeć do większej ilości odbiorców. Powstaje coraz więcej fundacji, organizacji i stowarzyszeń mających na uwadze ochronę środowiska i prawa człowieka, napisz do: WWF, Greenpeace, PETA, Fair Wear Foundation, Centrum Prawa Ekologicznego, Centrum Europejskiego Zrównoważonego Rozwoju, Klubu Gaja, Otwartych Klatek, Naszej Ziemi, Clean Clothes, Kupuj Odpowiedzialnie, War On Want czy Nie dla fermy norek. Potrzebujesz wsparcia merytorycznego i strategicznego? Zgłoś się do Eco-Age – agencji konsultingowej z Londynu, która pomaga markom prowadzić biznes w oparciu o zrównoważone rozwiązania.
Skontaktuj się także z innymi markami, które tworzą „etyczną” modę. W Polsce do takich firm należą: Wearso Organic, Dream Nation, Slogan, Urchynn, Ninety Eight Clothing czy Trawny Wybór. Zawsze można też poprosić o wsparcie gwiazdy i modowych influencerów, jak dziennikarzy, stylistów czy blogerów.
Pozytywna komunikacja według domu mody Stella McCartney
ZRÓWNOWAŻONA MODA – KOMUNIKACJA Z KONSUMENTEM
Bycie częścią zrównoważonej społeczności to zaszczyt – chwal się tym na każdym kroku. Obecnie w dobie social mediów to bułka z masłem i chyba nie trzeba dodawać, że komunikowanie swojej proekologicznej i etycznej działalności to dla Ciebie dobry PR i na wstępie przewaga nad innymi markami odzieżowymi. Ale uwaga: stawiajcie na pozytywny, prosty przekaz! Ponieważ problem degradacji środowiska jest bardzo poważny, eksperci mają tendencję do straszenia katastrofą ekologiczną, a media do pokazywania drastycznych obrazków. Jedni powiedzą: to właściwa metoda, może dzięki terapii szokowej jest szansa na realną zmianę. Jednak w przypadku marek warto postawić na pozytywną komunikację: subtelnie edukować, pokazywać właściwe postawy, łączyć przyjemne z pożytecznym i stać się nośnikiem dobrej energii.
Zdjęcie główne: Stella McCartney, Cashmere Collection