„Im więcej dowiadujemy się o zrównoważeniu, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że musimy się nauczyć jeszcze więcej” – Anne Fulenwider.
Kolejne marki dołączają do grona twórców zrównoważonej mody. To godne pochwały. Aby jednak ich „zielona” działalność została dostrzeżona przez szerokie grono odbiorców, potrzebne są media, które o tym zakomunikują. Ale nie tylko zakomunikują. Muszą same dać przykład odpowiedniej postawy i stać się „zrównoważoną” inspiracją. To ich obowiązek. W końcu moda jest obecnie jednym z największych zanieczyszczeń naszej planety.
Marie Claire Sustainability Issue
Szukając autorytetów w tym temacie, warto sięgnąć nie tylko po branżowe, niszowe tytuły, ale również po sierpniowe… Marie Claire US. Tak! The Sustainability Issue to pierwsze w historii tego magazynu wydanie poświęcone temu zagadnieniu, nad którym prace trwały od zeszłego roku.
Jessica Biel na okładce Marie Claire 2017 (fot. Txema Yeste)
Redaktor naczelna Anne Fulenwider zwraca uwagę, że angażowanie się w zrównoważony rozwój jest konieczne i stanie się codzienną praktyką. „Już co trzeci millennials deklaruje, że jest bardziej skłonny do kupowania od marek społecznie odpowiedzialnych” – wskazuje obecne trendy w rozmowie z serwisem Fashionista. Szefowa Marie Claire przekonuje, że jeżeli do prawidłowych postaw będą nawoływać fajni ludzie, nawet najwięksi sceptycy mogą przestawić swoje moralne kompasy. A fajnych ludzi w The Sustainability Issue nie brakuje!
POWIĄZANE: 5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O ZRÓWNOWAŻONEJ MODZIE
Marie Claire US sierpień 2017
Już okładka staje się manifestem skierowanym w stosunku do czytelników. Hasło „Na ratunek modzie” rzuca się w oczy w pierwszej kolejności. Redakcja potraktowała ten temat komercyjnie, co jest de facto dobrym posunięciem, ponieważ pokazuje, że prośrodowiskowa moda może być cool. „100 eco-chic must-haves, które pomogą uratować planetę, ale i Twoją szafę!” – nie zniechęca nudą i powagą, a wręcz przeciwnie – brzmi intrygująco. „Green Beauty Now” to zapowiedź kolejnej rubryki – o naturalnych kosmetykach do makijażu i organicznych produktach do pielęgnacji skóry, które „naprawdę działają”. Ponadto, z głównej strony dowiadujemy się również, że magazyn przygotował dla czytelników „wykonalny plan” pod hasłem „Obronić Ziemę”. Gotowe rozwiązania i proste kroki – warto się zainspirować!
Trendsetterzy zrównoważonej mody
Do głównego tematu numeru odnosi się również gwiazda z okładki. „Bardzo, bardzo, bardzo chcę, żeby dobra praca wykonana na rzecz kobiet, ich praw oraz dla środowiska nie została zaprzepaszczona” – powiedziała w wywiadzie Jessica Biel.
Sierpniowe Marie Claire to również prezentacja ulubionych zrównoważonych marek redakcji, jak Reformation, lub skupienie uwagi na działalności pro-ekologicznych aktywistów, np. Emmy Stone i Livii Firth. To jednak nie koniec „zrównoważonych” inspiracji. W wydaniu przeczytamy również wywiady z aktorem Adrianem Grenierem, założycielem Fundacji Lonely Whale zajmującej się ochroną oceanów oraz Miroslavą Dumą, która obecnie skupia się na zrównoważonych innowacjach w modzie.
Zrównoważona marka Reformation (fot. thereformation.com)
The Sustainability Issue powstało w oparciu o wiedzą szerokiego grona autorytetów z branży i ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju. Wśród nich można wymienić Sarę Kozlowski, dyrektor edukacji i profesjonalnego rozwoju Council of Fashion Designers of America (CFDA), Carę Smyth, vice prezes Glasgow Caledonian University New York, Karę Hurst, dyrektor ds. międzynarodowego zrównoważenia w Amazon, Amandę Hearst, współzałożycielkę Maison-de-Mode, Aurorę James, założycielkę i dyrektor kreatywną Brother Vellies, Abigail Dillen z organizacji Earthjustice oraz Buraka Cakmaka, dziekana The School of Fashion, Parsons School of Design.
Eksperci szacują, że mamy zaledwie 10 lat, żeby to wszystko naprawić. Zakasajmy rękawy!
Zdjęcie główne: Reformation