PL / EN
5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O ZRÓWNOWAŻONEJ MODZIE

5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O ZRÓWNOWAŻONEJ MODZIE

Te punkty mogą Was zaskoczyć! Wiedzieliście o wszystkim?

1. Zrównoważona moda dotychczas kojarzona z monotonnym designem, to teraz stylowe projekty, które, zaskakują ciekawymi krojami i wpisują się w najpopularniejsze trendy sezonu. Dowodem na to jest aktualna, wiosenna kolekcja marki KappAhl. Projektanci szwedzkiej firmy lansują w tym roku oversizowe fasony, nowoczesne, luksusowe akcenty sportowe, styl inspirowany azjatyckimi wzorami oraz skandynawski minimalizm. My wybrałyśmy swoich ulubieńców, którzy będą w nadchodzącym sezonie święcić triumfy w modzie ulicznej:

- poprzecierane jeansy typu boyfriend z surowo wykończonymi nogawkami, wyprodukowane z Better Cotton (Kup TUTAJ!)

- top z miękkiej bawełny z upraw zrównoważonych z rozszerzanymi, falbaniastymi rękawami (Kup TUTAJ!)

- bluzka z bawełny pochodzącej z upraw zrównoważonych, w delikatny wzór ze sznurowaniem przy dekolcie, w jednym z najmodniejszych kolorów sezonu (Kup TUTAJ!)

- chustka typu bandanka we wzór paisley z miękkiej bawełny pochodzącej ze zrównoważonych upraw (Kup TUTAJ!)

- sportowe body z miękkiego sterczu bawełnianego pochodzącego z upraw zrównoważonych (Kup TUTAJ!).2. Ekologiczne tkaniny proponowane przez zrównoważoną modę, których koszty produkcji są znacznie wyższe od wytwarzania przemysłowych materiałów, nie muszą kosztować więcej na sklepowych półkach. Potwierdza to marka KappAhl, która proponuje produkty w następujących cenach:

- 129,99 zł za białą koszulę z bawełny z upraw zrównoważonych (Kup TUTAJ!)

- 149,99 zł za jeansy z Better Cotton (Kup TUTAJ!)

- 39,99 zł za t-shirt z bawełny z upraw zrównoważonych (Kup TUTAJ!)

 

3. Zrównoważona moda to już nie trend, ale sposób na życie. Doskonale wiedzą o tym znane osobowości, dla których ta proekologiczna i prospołeczna filozofia to codzienność. Gwiazdy ze świata mody, sztuki, kinematografii czy muzyki wspierają i angażują się w zrównoważony rozwój oraz pokazują, że to ważne, ale i „cool”.

- Mary McCartney – fotografka, filantropka, która działa na rzecz zrównoważonej mody; wegetarianka; autorka kampanii marki KappAhl „Dreams through a lens” na sezon lato 2015 (przeczytajcie nasz wywiad z artystką!).

- Gisele Bundchen – topmodelka, propagatorka filozofii slow life, aktywna działaczka na rzecz ochrony środowiska, laureatka International Green Awards.

- Emma Watson – ambasadorka dobrej woli ONZ zaangażowana głównie w pomoc kobietom i działaczka na rzecz sprawiedliwego handlu, założycielka strony Feel Good Style promującej zrównoważoną modę i naturalne piękno, współtwórczyni zrównoważonych kolekcji ubrań z firmą People Tree.

- Bono - założyciel zrównoważonej marki Edun, która prawie w całości produkuje w Afryce w celu wsparcia rozwoju jej rynku i społeczeństwa.

- Pharrell Williams – inwestor Bionic Yarn – firmy zajmującej się przetwarzaniem plastikowych odpadów zanieczyszczających ocean na materiały, z których powstała m.in. pierwsza taka na świecie kolekcja ubrań RAW for the Oceans.

Kampania KappAhl "Dreams through a lens" na sezon lato 2015 w obiektywie Mary McCartney


4. Zrównoważona moda to już nie nisza, pojawia się szereg mainstreamowych wydarzeń modowych, kulturalnych i społecznych, które zyskują coraz większy rozgłos, zarówno zagranicą, ale i w Polsce:

- Cracow Fashion Week – tegoroczny tydzień odpowiedzialnej mody w Krakowie, który odbędzie się przy wsparciu PETA, Fashion Revolution, Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i Clean Clothes

- konkursy dla młodych projektantów zachęcających początkujących twórców do zrównoważonego designu. Poznajcie szczegóły takiego projektu KappAhl TUTAJ!

- Fashion Revolution Day – obchodzony 24 kwietnia dzień upamiętniający katastrofę fabryk w Bangladeszu to szereg inicjatyw dążących do uświadamiania konsumentów i zachęcania do wspólnych działań przeciwko fast fashion

- wystawy poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju, np. wystawa TEXTIFOOD prezentowana w listopadzie 2016 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, która promowała ponowne wykorzystania zasobów naturalnych w sektorze tekstylnym.

Konkurs KappAhl


5. Zrównoważona moda to nie fanaberia wizjonerów, ale szereg działań, które dążą do poprawy jakości życia ludzi i zwierząt oraz ochrony środowiska. Dużą aktywność w tym temacie przejawia marka KappAhl. Szwedzka grupa dzięki innowacyjnym procesom produkcyjnym oszczędza ok. 48 proc. wody, 30 proc. energii oraz używa zdecydowanie mniej chemikaliów (efekty można zobaczyć pod postacią linii dżinsów Sustainable Denim), a także jest członkiem organizacji Better Cotton Initiative. Słynne już zbiórki odzieży w sklepach KappAhl pod hasłem „Wear, Love and Give Back” to nie tylko bon na zakupy dla klientów oraz dawanie tkaninom drugiego (a nawet trzeciego i kolejnego) życia, ale również pomoc charytatywna krajom, w których produkowane były przyniesione do recyklingu ubrania. Zrównoważone społeczeństwo to kolejna misja KappAhl, której celem jest wspieranie lokalnych rynków i dbałość o przestrzeganie praw człowieka względem pracujących, ze szczególnym naciskiem na ochronę praw kobiet i dzieci.

rys. Katarzyna Walentynowicz

 

Zrównoważona moda to nie jednosezonowy trend, ale całościowy pomysł na życie, mądry, świadomy wybór, racjonalna potrzeba codzienności, która powinna za chwilę stać się naszą rzeczywistością. Rzeczywistość ta, oparta na szacunku oraz trosce o ludzi i środowisko, będzie miała znacznie większą wartość i nieporównywalnie lepszą jakość. Wspierajmy zrównoważony rozwój – razem możemy więcej!

video

BOTTEGA VENETA JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: Zrównoważona moda | KAPPAHL |

podobne artykuły