MODA NA ZRÓWNOWAŻONĄ MODĘ
Fast fashion ma się niestety świetnie, ale na szczęście pojawia się coraz więcej marek z segmentu sustainable fashion, którym przyświeca społeczna moralność i proekologiczna postawa. Poznajmy “eko wojowników” branży mody!
KIEDY ETYKA I ESTETYKA IDĄ W PARZE
Jeszcze kilka lat temu zrównoważona moda kojarzyła nam się z
bezkształtnymi formami, nudną paletą barw i totalnym odwróceniem się od
współczesnych trendów. Wymażcie z pamięci ten okres, bo odszedł na dobre.
Wystarczy spojrzeć na takie marki, jak Stella McCartney, Mara Hoffman, Filippa
K, Reformation czy Edun. Okazuje się, że można robić “modną modę“, która jest przyjazna środowisku i ludziom.
“Etyka i estetyka są dla siebie
stworzone” – twierdzi Livia
Firth, założycielka i dyrektor kreatywna agencji konsultingowej Eco-Age, która pomaga markom prowadzić
biznes w oparciu o zrównoważone rozwiązania.
ZOBACZ TEŻ: ZRÓWNOWAŻONA MODA – POJĘCIE
“Myślę, że chodzi o kwestię podejścia. Na początku zawsze zadają sobie pytanie, czy mogę to zrobić w jeszcze bardziej ekologiczny sposób, ale nie kosztem dizajnu” – mówi Stella McCartney. Od odzyskanego kaszmiru, po energię odnawialną stosowaną w swoich sklepach, brytyjska projektantka jest jedną z najsłynniejszych eko aktywistek w obszarze mody na świecie i obecnie może się pochwalić damską linią w 53 proc. wyprodukowaną w oparciu o proekologiczne działania. Jednocześnie zapowiada, że będzie nieustannie dążyć do zwiększenia tych statystyk.
Stella McCartney
W 2000 roku Mara Hoffman uruchomiła markę, która proponowała żywe kolory i dynamiczne wzory, a jednocześnie miała podnosić prośrodowiskową świadomość wśród swoich odbiorców. Na sezon wiosna lato 2017 projektantka poszła o krok dalej i obecnie propaguje tworzenie przy jak najmniejszej ilości szkód wyrządzanych naturze oraz zachęca do kupowania mniej ubrań i noszenia ich dłużej.
POWIĄZANE: ZRÓWNOWAŻONA MODA A MEDIA
Warto również wspomnieć o Edun, marce założonej przez Bono, która wspiera Afrykę poprzez budowanie długotrwałych, zrównoważonych możliwości rozwoju, wspieranie lokalnych producentów, podejmowanie inicjatyw społecznych oraz współpracę z artystami i rzemieślnikami z tego regionu. Luksusowe projekty tego domu mody zachwycą każdego sceptyka dizajnu zrównoważonej mody.
Ciekawym brandem jest bez wątpienia Jacto. Marka proponująca ręcznie robioną biżuterię pozyskuje swoje surowce z oceanów, które są obecnie w stanie krytycznym. I tak można mieć np. naszyjnik lub bransoletkę ozdobione skórą lub kośćmi oceanicznej fauny. Wśród biżuteryjnych marek warto też wymienić Jlani Jewels lub Lia Terni.
ZRÓNOWAŻONA MODA – PROGNOZY
Firma Eco-Age może być papierkiem lakmusowym globalnych tendencji w modzie. Na liście jej klientów (oprócz wspomnianej Stelli McCartney) znajdują się takie giganty, jak Kering, Gucci, Chopard, Net-a-porter, Matchesfashion, Erdem czy Marks [&] Spencer.
I choć najpopularniejsze koncerny odzieżowe z segmentu fast fashion to największe fortuny tego świata, a zrównoważona moda kosztuje i producentów i konsumentów, to rosnąca świadomość ludzi może zwiastować optymistyczne prognozy. Na tę chwilę zrównoważone marki są jeszcze kroplą w morzu potrzeb, ale, jak wiemy, to właśnie kropla drąży skałę.
Zobaczcie listę naszych ulubionych zrównoważonych marek (jest na niej i firma polska)!