PL / EN
ZAŁOŻYCIEL GRUPY INDITEX ODCHODZI NA EMERYTURĘ

ZAŁOŻYCIEL GRUPY INDITEX ODCHODZI NA EMERYTURĘ

Amancio Ortega, właściciel i założyciel giganta odzieżowego Inditex ogłosił ustąpienie ze stanowiska szefa grupy.

Osoba Amancio Ortegi jest otoczona aurą tajemnicy – wiadomo jedynie, że pracować zaczął w wieku 13 lat jako goniec, a nieco później zatrudnił się jako asystent krawca. Mając 27 lat, założył fabrykę odzieży. Dwanaście lat później, w 1975 roku, powstał pierwszy sklep marki Zara.

 

Dziś majątek Ortegi szacuje się na 25 miliardów dolarów, co czyni go najbogatszym człowiekiem w Hiszpanii i 9-tym najbogatszym człowiekiem na świecie. Inditex skupia takie marki jak Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka i Stradivarius.

 

Amancio Ortega swoje odejście na emeryturę ogłosił, wysyłając listy do swoich 98 tysięcy pracowników na całym świecie. W tym dokumencie wskazał też swojego następcę, czyli Pablo Islę, dyrektora generalnego i wiceprezesa Inditex’u.

 

Zdaniem zarówno hiszpańskich, jak i światowych ekonomistów, Ortega wybrał dobry moment na to oświadczenie – firma Inditex odnotowała w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku 14-sto procentowy wzrost sprzedaży, mimo gigantycznego kryzysu, jaki toczy Hiszpanię. Podkreśla się również ogólnikowość wysłanego listu otwartego, w którym pojawia się jedynie wzmianka o przejściu na emeryturę, bez powoływania się na stan zdrowia  - takie informacje mogą bowiem być nienajlepszym znakiem dla udziałowców firmy.

 

Nominację Pabla Isly traktuje się jednak jako rozwiązanie tymczasowe – na następczynię bowiem Amancio Ortega zawsze pragnął wyznaczyć córkę, Martę Ortegę. 26-letnia córka hiszpańskiego miliardera rozpoczynała pracę na stanowisku sprzedawczyni w sklepie Bershka w 2007 roku – jej rozwój miał przebiegać jak kariera wszystkich pracowników firmy.  Odbywała też szkolenia w Barcelonie i Szanghaju – kiedy jednak miałaby przejąć dowództwo nad Inditex’em, wciąż nie wiadomo.

 

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: rynek | marka | Inditex |

podobne artykuły