Logotyp serwisu lamode.info
VETEMENTS WIOSNA LATO 2019

VETEMENTS WIOSNA LATO 2019

Kolekcja inspirowana wojną i dedykowana Gruzji. 

Spis treści

1. VETEMENTS WIOSNA LATO 2019 – GRUZJA, LATA 90. I WOJNA

2. VETEMENTS – KOLEKCJA WIOSNA LATO 2019

VETEMENTS WIOSNA LATO 2019 – GRUZJA, LATA 90. I WOJNA

Demna Gvasalia odważył się zmierzyć z demonami przeszłości i przeniósł nas do Gruzji lato 90., w której toczyła się wojna domowa. „To było jak przygotowanie kostiumów do dokumentu z mojego życia. Dedykuję tę kolekcję Gruzji, w której z wraz z moim bratem Guramem dorastaliśmy w latach 90., w czasie wojny. W tym pokazie próbowałem zmierzyć się ze strachem i bólem. Wcześniej nie chciałem o tym pamiętać i posunąć się aż tak daleko” – wyznał szczerze Demna Gvasalia, dyrektor kreatywny Vetements, który przez ostatnie dwa lata uczęszczał na terapię i w końcu poczuł się gotowy.

POLECAMY: TOP MARKI 2017 I 2 MARKI PROWADZONE PRZEZ DEMNĘ GVASALIĘ

Pomyślałem: po prostu to zróbmy. Nigdy nie czułem się tak szczęśliwy w swojej kreacji, więc myślę, że poczułem się już na tyle bezpieczny, żeby wyłożyć to na stół”. Dosłownie, bowiem wybieg, po którym chodzili modele, przypominał biały stół ze skirtingiem, niczym przygotowany do uroczystej okazji (pewnie wesela, skoro finałowa sylwetka przypominała pannę młodą). Dla wyraźnego kontrastu został on ustawiony pod mostem Périphérique w Paryżu, co miało być nawiązaniem do realiów życia uchodźców. Projektant zaznaczył, że to miała być historia o nim samym, ale również mówiła o tym wszystkim, co oglądamy dzisiaj w telewizji i czego jesteśmy świadkami na co dzień.


VETEMENTS – KOLEKCJA WIOSNA LATO 2019

Jak swoje osobiste inspiracje Demna Gvasalia przełożył na kolekcję na sezon wiosna lato 2019? Otwierająca pokaz męska sylwetka składała się z topu z tatuażowym printem, czarnych dżinsów oraz spiczastych, lakierowanych butów. Wzór moro lub zamaskowane twarze nawiązywały bezpośrednio do okresu wojennego, natomiast przywołane lata 90. zaowocowały jeszcze sportem, grunge`m czy normcore`m, a w detalach trainersami (u Vetements tym razem z ćwiekami), bluzami z kapturem, ortalionowymi kurtkami, łańcuchami, dżinsem, skórą, kratą, czapkami z daszkiem czy wysokimi skarpetami. Kropkę nad „i” stawiały kontrowersyjne napisy, a dla przełamania kwiaty i folkowe wzory.

ZOBACZ TEŻ: DEMNA GVASALIA - CZŁOWIEK ROKU 2016

Może się wydawać: to tylko moda, ale trzeba być bardzo świadomym i odważnym, a może przekornym i wręcz brawurowym, by nosić ubrania z „dziurami po kuli”, nacjonalistyczne odniesienia i wulgarne hasła. Po tak wymowne odniesienia zdecydował się sięgnąć Demna Gvasalia i nie mamy wątpliwości, że będzie to kolejna kolekcja gruzińskiego twórcy, która nie tylko przejdzie do historii mody, ale i wyprzeda się na pniu. Fenomen Vetements nadal działa.

Przed pokazem Demna Gvasalia wskazał jedną z kobiecych sylwetek i powiedział: „Ona jest wojną”. Zobaczcie całą kolekcję i zgadnijcie, o którym looku mógł mówić projektant!

tagi: Vetements | wiosna lato 2019 | pokaz mody |

podobne artykuły