PL / EN
PPR I GUCCI GROUP – DOBOROWY TANDEM

PPR I GUCCI GROUP – DOBOROWY TANDEM

Przybliżamy historię holdingu PPR i jego relacji z koncernem Gucci Group – razem z którym tworzy jeden z największych producentów dóbr luksusowych na świecie.   

PPR powstała jako Pinault, założona w 1963 roku przez biznesmena François Pinault. Jej nazwę, którą na przestrzeni lat „rozrosła się” do Pinault-Printemps-Redoute skrócono w 2005 roku do PPR. Obecnie firmę prowadzi syn jej założyciela, François-Henri Pinault.

 

Początkowo firma zajmowała się branżą energetyczną. W 1991 roku rozpoczęła działalność w sektorze handlu detalicznego, przejmując Conforamę. Odtąd celem grupy były sieci sklepów – przejęła ona słynne francuskie Au Printemps SA, będące właścicielem 54% akcji La Redoute. W 1994 roku firma, nazywająca się już Pinault-Printemps stała się głównym akcjonariuszem La Redoute oraz gigantycznego media store’u FNAC.

 

Aktywność grupy i jej obecność w różnych branżach – między innymi farmaceutycznej i wnętrzarskiej – przyniosła jej ogromne dochody. Jednak przełomowym momentem było przejęcie w 1999 roku 44% udziałów Gucci Group NV. Wtedy to firma zaczęła się interesować sektorem dóbr luksusowych, który obecnie stanowi główne źródło jej dochodów. Sprzyjała temu aktywność Gucci Group, która za sprawą współpracy projektanta Toma Forda i Domenico De Sole, dyrektora zarządzającego grupy, przejęła takie marki jak Yves Saint Laurent, YSL Beauty oraz Sergio Rossi. W 2001 roku udziały PPR w Gucci Group wzrosły do 53,2%, a wpływy obu firm rozszerzyły się – podpisano umowy z markami Bottega Veneta  oraz Balenciaga. Nawiązano także relację z Stella McCartney i Alexandrem McQueen, którzy zgodzili się na przynależność do koncernu. W 2004 roku PPR  było już właścicielem 99,4% udziałów Gucci Group.

 

Dochody PPR w ubiegłym roku przekroczyły 14,5 miliarda euro – na sumę to pracuje obecnie 60 tysięcy pracowników na całym świecie.

 

 

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: PPR | Gucci Group | Gucci | Francois Pinault | Francois-Henri Pinault | Domenico De Sole | Tom Ford |

podobne artykuły