PL / EN
OPULENCE: STYL, KTÓRY OPANOWAŁ ŚWIAT MODY

OPULENCE: STYL, KTÓRY OPANOWAŁ ŚWIAT MODY

Przepych, do którego moda wciąż powraca.

Opulence z języka angielskiego oznacza bogactwo i przepych. Ze zwykłego określenia wyewoluował w styl popularny zarówno w modzie, jak i wnętrzach. Pierwsze ubrania w stylu opulence datowane są na koniec lat 90.

ARCHITEKTONICZNE INPIRACJE DLA OPULENCE

Jako że przepych i bogactwo pojawiają się w historii architektury bardzo często, a to właśnie z niej czerpie i nią inspiruje się opulence, styl ten może przejawiać się w wielu formach. Pierwszym ważnym dla niego okresem jest czas cesarstwa bizantyjskiego. Symbolem bogactwa we wnętrzach były wtedy pozłacane mozaiki o tematyce religijnej. Co ciekawe, w 2013 roku na sezon jesień zima Dolce & Gabbana przedstawiło całą kolekcję inspirowaną właśnie nimi. Najważniejszy dla tego stylu jest okres późnego baroku oraz rokoko. Opulence opiera się na bazie wzorów charakterystycznych dla kościelnych barokowych ornamentów oraz dekoracji w pałacowych wnętrzach. Symbolem rokoko jest dekoracyjny motyw zwany rocaille, który jest również wiodącym wzorem dla opulence. Versace jest jedyną marką, która od początku swojego istnienia do teraz nadal pokazuje w swoich kolekcjach print inspirowany rocaille. Ozdoby we wnętrzach są również bardzo ważne dla opulence, najczęstszymi inspiracjami są kryształowe żyrandole, kolorowe gobeliny oraz ręcznie malowana porcelana.

Pałac Amalienburg - salon w stylu rokoko

ZOBACZ TEŻ: PIÓRA NA WYBIEGACH HAUTE COUTURE JESIEŃ ZIMA 2018/19

CHARAKTERYSTYKA UBRAŃ W STYLU OPULENCE

W opulence najważniejszym kolorem jest złoto, bowiem nawiązuje ono do pozłacanych reliefów i płaskorzeźb w bogatych wnętrzach. W modzie głównie pojawia się w formie misternych haftów i koralików. Jako symbol przepychu, kojarzy się ze strojami ozdabianymi drogimi kamieniami, na przykład perłami lub kryształami. Ubrania określane mianem opulence stylem nawiązują do religijnych szat, królewskich strojów koronacyjnych oraz francuskich sukien z okresu rokoko.

BIŻUTERIA JAKO SYNONIM OPULENCE

W opulence najważniejsza jest biżuteria. Zawsze ze złotego kruszca i w bogato zdobionej formie. Główną inspiracją dla niej są królewskie klejnoty koronne, powinna być wysadzana dużymi kamieniami szlachetnymi i zawsze noszona z nakryciem głowy w postaci tiary lub korony.

POLECAMY: VERSACE – POKAZ KOLEKCJI JESIEŃ ZIMA 2018/19

Wraz z czasem, również podejście do opulence uległo zmianie. Projektanci przetworzyli go i nadali mu skromniejszy oraz nowocześniejszy wyraz. Jednak pomimo przychylności ludzi do modernizmu oraz minimalizmu, opulence nadal potrafi zachwycać. Przekonajcie się sami!

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

CHANEL - POKAZ WIOSNA LATO 2022

tagi: sztuka | architektura | TRENDY |

podobne artykuły