W wieku 12 lat rozpoczął pracę w La Maja – małym butiku odzieżowym. W 1974 otworzył pierwszą Zarę, tworząc podwaliny pod międzynarodową sieć sklepów tej marki. Jak wyglądał przepis na sukces Amancia Ortegi i co go zmotywowało do spełnienia marzeń w branży mody? Przekonajcie się sami!
AMANCIO ORTEGA: ŻYCIE I KARIERA
1. Urodził się w hiszpańskiej prowincji Leon jako najmłodsze z czwórki dzieci kolejowego robotnika. Kiedy miał 14 lat, przestał chodzić do szkoły i przeprowadził się wraz z rodziną do miasta La Coruna. Tam zaczął pracować w zakładzie krawieckim, gdzie nauczył się szyć ubrania.
2. W wieku 36 lat założył swój pierwszy biznes – zakład krawiecki Confecciones Goa z szlafrokami, który odniósł sukces i stał się krokiem w kierunku rozpoczęcia wymarzonego biznesu.
3. Trzy lata później Amancio Ortega, wraz ze swoją pierwszą żoną Rosalią Merą, otworzył sklep Zara (początkowo miał być nazwany Zorba). Projekt ewoluował. W latach 80. sklepy Zary pojawiły się w całej Hiszpanii, a później także w Stanach Zjednoczonych.
4. Obecnie Zara i Zara Home wchodzą w skład spółki Inditex, która liczy ponad 7 tysięcy sklepów i posiada marki: Pull[&]Bear, Bershkę, Stradivariusa, Oysho, Massimo Dutti oraz Uterqüe.
5. Ten niezwykle dochodowy biznes uczynił Amancio Ortegę jednym z najbogatszych Europejczyków (do kwietnia 2018 roku zajmował pierwsze miejsce) i ludzi na świecie. W 2017 roku jego majątek oszacowano na kwotę 71,3 miliardów dolarów.
Sklep Zara w Londynie
6. Amancio opracował strategię popularnej sieciówki. Wizytówką Zary są jej butiki. Ortega nie inwestuje w reklamę na billboardach, w telewizji, prasie, internecie, czy też innych mediach.
7. Celem Amancia jest otwieranie sklepów w samym centrum i tylko w najlepszych miejscach w danym mieście (widoczne i znane ulice, pasaże handlowe). Bardzo dużą uwagę przywiązuje też do wyglądu butików, wystaw i wytryn sklepowych. Zmiana układu, aranżacji i wyposażenia sklepu odbywa się co 2 tygodnie.
8. Ortegę charakteryzowała niezachwiana pewność w to, że jeśli cena produktu jest niska, wzrasta sprzedaż. Powyższą ideę zastosował na polu biznesu. Od tej pory klientki mogły kupić ubrania z kaszmiru, czy jedwabiu nie ponosząc wysokich kosztów.
9. Kiedy jedna z dziennikarek, Covadonga O’Shea na pytanie Ortegi o to, co zmieniłaby w kolekcjach Zary, odpowiedziała, że jakość butów, właściciel sieciówki postawił sobie za cel uwzględnienie w ofercie komfortowych wariantów obuwia i tak też uczynił. Poszerzył linię o wygodniejsze modele zaprojektowane zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
10. Założyciel Zary długo strzegł swojej prywatności, dlatego dziennikarze nieustannie zadawali sobie pytanie, czy on w ogóle istnieje. „Ortega nie lubi być osobą publiczną, dlatego bardzo dokładnie zastanawia się, co jest ważne dla niego, jako szefa firmy, a co może wpłynąć na jego życie prywatne” – powiedział jeden z pracowników Zary w wywiadze z pisarką, Covadongą O’Shea.
11. Amancio Ortega od 2011 roku jest formalnie na emeryturze. Stery w firmie przekazał swojemu zastępcy Pablowi Isla. Wciąż jednak codziennie przychodzi do pracy i ma decydujący głos dotyczący większości strategicznych decyzji. Choć jest szefem, z wyboru nie posiada własnego biura. Uwielbia pracować z ludźmi i doglądać pracy projektantów z bliska, dlatego czas spędza głównie w hali produkcyjnej.
POLECAMY: ORIENTALNA KAMPANIA ZARY JESIEŃ ZIMA 2018/19
W naszej galerii prezentujemy ubrania, które znajdziecie w sklepach wchodzących w skład hiszpańskiego holdingu Inditex, a poniżej umieszczamy wideo z najnowszą kampanią Zary na jesień zimę 2018/19. Zobaczcie!