Sztruks jest jedną z najbardziej wszechstronnych materiałów z okrywą włosową. Projektanci chętnie wykorzystują tkaninę w okresie jesienno-zimowym. Kiedyś wylansowana przez Brigitte Bardot, która nosiła sztruksowe spodnie w kolorze wielbłądzim, a następnie zaadoptowana na kurtkach Kurta Cobaina z Nirvany. Zobaczcie!
SZTRUKS: CHARAKTERYSTYKA TKANINY
Sztruks to tkanina o miękkim chwycie, którego pokrywa jest runowa, a prążkowanie odbywa się zgodnie z kierunkiem wątku. Szyje się z niego przede wszystkim stroje dzienne. Gotowa odzież sztruksowa jest najpierw poddawana spieraniu, a dopiero potem trafia do sprzedaży. Proces ten zwiększa miękkość. Niekiedy tkaninę tę specjalnie się „postarza”, by nadać jej określony wygląd.
SZTRUKS: ZALETY I WADY
Sztruks ma przyjemny miękki chwyt oraz atrakcyjną prążkowaną fakturę. Jest kojarzony najczęściej z tym, że zapewnia ciepło, a więc tkanina ta króluje na pokazach mody w okresie jesienno-zimowym. Komfortowy, praktyczny i uniwersalny, bo sprawdza się na wielu elementach garderoby: od kurtek, przez spodnie, aż po spódnice. Sztruks jest jednak mało odporny na tarcie, co może sprawiać, że w niektórych miejscach tworzą się jaśniejsze „plamy”.
Brigitte Bardot w sztruksowych spodniach
SZTRUKS: PROJEKTOWANIE
Charakterystyczna faktura materiału powstaje w wyniku wprowadzenia do wątku dodatkowej nitki, tworzącej na prawej stronie przeploty, które są następnie przecinane, strzyżone i szczotkowane. W ten sposób nad nitkami osnowy tworzy się podłużnie prążkowana pokrywa runowa. Podobnie jak w przypadku welwetu, podczas krojenia i szycia ubiorów ze sztruksu należy zwrócić uwagę na kierunek ułożenia włosków. Prążki przebiegają zawsze zgodnie z kierunkiem wątku. Im są drobniejsze, tym cieńsza tkanina. Grubość sztruksu określa się liczbą prążków na powierzchni cala lub 10 centymetrów.
Wyróżniamy kilka rodzajów tkaniny. Sztruks fantazyjny cechuje się prążkami, które mają zróżnicowaną grubość lub tylko częściowo poprzecinane przeploty, natomiast typu „manchester” służy do projektowania spodni męskich. Dzięki szerokim prążkom materiał ma miękki, aksamitny chwyt. Sztruks o grubości 32 prążki na 10 centymetrów wyprodukowano z nitek w dwóch odcieniach tego samego koloru, dzięki czemu nadaje się na nieformalną, codzienną odzież.
Ze sztruksu szyje się płaszcze, kurtki, żakiety, marynarki, spodnie, sukienki, spódnice oraz koszule.
Najczęściej spotykany skład surowcowy to: 100 procent bawełny lub jej mieszanki z poliestrem, ewentualnie wiskoza lub jej mieszanki z bawełną.
SZTRUKS: TRENDY 2018
Obecnie najmodniejsze są sztruksowe spodnie typu cropped z marszczeniem w pasie oraz dzwony, kiedyś z powodzeniem noszone przez supermodelki, takie jak Claudia Schiffer. Projektanci wciąż proponuje wąskie warianty znane pod nazwą skinny, a z nowości prym wiodą spodnie flare z rozszerzanymi nogawkami. Najgorętszym trendem sezonu są także lekkie szlafrokowe płaszcze przewiązane na wysokości talii. Takie kroje lansują między innymi Acne Studios, czy Alexachung. Jednak je założymy dopiero w okresie października. Już teraz natomiast królują sztruksowe sukienki na szelkach oraz mini spódnice z kieszeniami po bokach w odcieniu karmelu, wina oraz poziomki. A jeśli marynarki to dekorowane szerokim pasem lub klamrą. W temacie sztruksu aktualnie obowiązują kolory, takie jak ciepły brąz, piaskowy, rubinowy, ale także „brudny róż”.
W naszej galerii prezentujemy najmodniejsze ubrania wykonane ze sztruksu. Zobaczcie!