PL / EN
ANNA WINTOUR – 11 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIEDZIELIŚCIE O REDAKTOR NACZELNEJ VOGUE US

ANNA WINTOUR – 11 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIEDZIELIŚCIE O REDAKTOR NACZELNEJ VOGUE US

Nie należy do osób, które pojawiają się tylko raz w jednym ubraniu. Często zakłada ten sam model sukienki Chanel, czy Prady na różne okazje.

Anna Wintour pozostała wierna jednemu modelowi butów Manolo Blahnika. Ich charakterystyczną cechą jest mały obcas i cielisty kolor, dobrany do jej odcienia skóry. W tym roku jednak poszła o krok dalej, bo nawiązała współpracę z Nike i stworzyła limitowaną kolekcję damskich modeli sneakersów Air Jordan I i Air Jordan III SE – AWOK. Nazywana „wyrocznią mody”, „nuklearną Wintour” i porównywana do bohaterki książki „Diabeł ubiera się u Prady”. Od najmłodszych lat zdeterminowana w drodze po sukces. Jak udało jej się to osiągnąć i jaka jest? Poznajcie szczegóły!

ANNA WINTOUR: CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA REDAKTOR NACZELNEJ VOGUE US 

1. Jej ojciec, Charles Vere Wintour był cenionym wydawcą The Evening Standard. Dzięki jego wpływom,  Anna mając zaledwie 15 lat została zatrudniona w modnym butiku Biba w Londynie.

2. Uczyła się w North London Collegiate School, gdzie często przeciwstawiała się noszeniu mundurków i spódnic za kolano. W wieku 14 lat spopularyzowała fryzurę na pazia, która stała się jej znakiem rozpoznawczym. Dzisiaj w jego miejsce pojawił się bob.

3. Starała się poświęcać jak najwięcej uwagi zagadnieniom mody dlatego regularnie czytała magazyn Ready Steady Go!. W wieku 16 lat porzuciła szkołę i zdeterminowana wybrała program szkoleniowy w luksusowym domu towarowym Harrods, w samym centrum Londynu.

4. Do świata dziennikarstwa mody wkroczyła w 1970 roku, kiedy Harper’s Bazaar połączył się z Queen, tworząc Harper's & Queen, gdzie Wintour została zatrudniona jako jeden z asystentów wydawcy. To właśnie tam pierwszy raz wyraziła głośno pragnienie pracy jako redaktor w Vogue.

5. W 1975 roku odeszła z magazynu po mocnej wymianie zdań z Min Hogg, wydawcą H&Q. Następnie wyjechała do Nowego Jorku ze swoim partnerem, dziennikarzem freelancerem Jonem Bradshawem. Tam pracowała w magazynach New York i House & Garden.

Styl Anny Wintour

6. Anna odkryła modelkę Annabel Hodin, dawną koleżankę z North London. Często pracowała z Helmutem Newtonem i innymi trendsetterskimi fotografami. Próbowała też zdobyć pracę w Interview Andy’ego Warhola, ale ten stanowczo jej odmówił.

7. W 1975 roku Anna objęła stanowisko młodszego dyrektora ds. mody w Harper’s Bazaar w Nowym Jorku. Jej innowacyjne sesje stały się przyczyną konfliktów między nią i Tonym Mazzolą. Po 9 miesiącach Anna została zwolniona, jednak jak często podkreślała, to doświadczenie odejścia z pracy było niezwykle cenne w jej karierze.

8. Koleżanka Anny zaaranżowała jej spotkanie z redaktor naczelną amerykańskiego Vogue, Grace Mirabellą. Spotkanie nie trwało długo, ponieważ Wintour spytana przez Grace o to, jaką posadę chciałaby objąć, odpowiedziała szczerze, że właśnie jej.

9. W 1983 roku Anna spotkała się z Alexem Libermanem, dyrektorem Condé Nast, wydawcą Vogue w sprawie pracy. Właściciel zaoferował jej dwukrotnie wyższą pensję niż brzmiała początkowa oferta. Wintour otrzymała nigdy nieużywany tytuł dyrektora kreatywnego. Jej obowiązki nie były do końca sprecyzowane. Często bez zgody Grace zmieniała koncepcję artykułów. W 1985 została wybrana na następczynię brytyjskiego Vogue zamiast Beatrix Miller, który postrzegała jednak za zbyt konserwatywny w porównaniu z amerykańskim.

10. W 1988 została redaktor naczelną amerykańskiego Vogue i uczyniła z niego biblię mody. Odświeżyła jego wizerunek inspirując się sukcesem amerykańskiego Elle, który w błyskawicznym tempie stał się jednym z ulubionych magazynów kobiet. Chociaż to zawsze Wintour sprawowała ścisłą kontrolę nad okładką Vogue US, do wrześniowego numeru 2018 zaprosiła Beyonce, która była nie tylko gwiazdą, ale i autorką strony zapowiadającej całość.

11. Ci, którzy marzą o pracy w zespole Wintour, muszą wiedzieć, że znana redaktor uwielbia silne osobowości. „Nie lubię ludzi, którzy mówią „tak” na wszystko, o co ich poproszę. Chcę pracować z ludźmi, którzy potrafią się kłócić, z czymś nie zgodzić i mają swoją opinię, która wpłynie na charakter magazynu. Mój ojciec wierzył w kult osobowości. Sprowadził do siebie samych wspaniałych pisarzy i kolumnistów. Chcę to zrobić również tutaj”.

POLECAMY: BEYONCE NA OKŁADCE WRZEŚNIOWEGO VOGUE US 2018

W naszej galerii prezentujemy stylizacje Anny Wintour, a poniżej umieszczamy wideo, w którym dzieli się ona z widzami ciekawostkami na swój temat. Zobaczcie! 

video

GABRIELLE CHANEL, THE PURSUIT OF PASSION

tagi: Anna Wintour | Vogue US | historia mody |

podobne artykuły