Potrafiła całkiem nieźle rzeźbić i malować, ale chciała także tworzyć modę. Gdy pokazała projekty u Maggy Rouff stwierdzono, że nie ma talentu, a jednak… Odniosła spektakularny sukces. Kreacje Schiaparelli zapisały się na kartach historii, a ona dzięki kolaboracjom z artystami wypełniła przestrzeń między sztuką, a modą. Zobaczcie!
ELSA SCHIAPARELLI – CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PROJEKTANTKI
1. Pierwsze zamówienie na czterdzieści swetrów i spódnic Elsa przyjęła od Amerykanki zaopatrzającej sklep Strauss’a. Całe armeńskie środowisko tkało swetry dla projektantki. Modele były różnorodne: z motywami chust w pasie, z krawatami i zdobione kokardami.
2. Związana była z ruchem surrealistycznym i dadaizmem, kontynuowała współpracę z wieloletnim przyjacielem Salvadorem Dali. Zasłynęła również jako jedna z najbardziej kreatywnych projektantek nakryć głowy – kapelusze w jej wydaniu były dziełami sztuki.
3. Najbardziej znaną kolekcją Elsy Schiaparelli jest Shoe, którą zaprezentowała w 1937 roku. Pomysłodawczynią idei była żona Salvadora Dali. Podczas kolekcji przedstawiono także najsłynniejszy w dorobku Schiaparelli kapelusz, przypominający wielki but.
4. Gdy do salonu projektantki przyszła Mae West, jej doskonała figura zafascynowała Elsę. Poprosiła artystkę Leonore Fini, aby wykonała rzeźbę aktorki i tak powstał pomysł na kształt butelki perfum Schiaparelli. Zapach był komponowany rok, a nazwa musiała zaczynać się na literę S. Elsa nazwała perfumy „Shocking”.
Kolorowe suknie projektu Schiaparelli (1938)
5. W tym samym czasie, co perfumy, wylansowała ostry różowy kolor „schocking pink”, który stał się symbolem Schiaparelli.
6. W roku 1936 wraz z Salvadorem Dali zaprojektowała ubiory z kieszeniami w kształcie szuflad oraz suknię z wielkim nadrukowanym czerwonym homarem. Założyła ją przyszła księżna Windsoru Wallis Simpson. Ku niezadowoleniu Dalego nie ozdobiła jej prawdziwym majonezem.
7. W 1937 w kolaboracji z Jeanem Cocteau powstała kolekcja z motywami twarzy z profilu, które Elsa kazała wyhaftować na płaszczach, sukniach oraz akcesoriach stroju.
8. W 1938 roku po wizycie w cyrku stworzyła kolekcję z motywami akrobatów i zwierząt, potem powstała linia pogańska, zodiakalna, muzyczna i comedia del arte.
9. W 1939 zaprojektowała kombinezon z wielkimi kieszeniami, które mogły zastąpić torebkę w czasie nalotów. Na czas okupacji opuściła Paryż i osiadła w Ameryce. W 1945 roku powróciła i pokazała swoją pierwszą powojenną kolekcję. W nowych projektach wykorzystywała hafty czarnymi dżetami na jaskrawych tłach.
10. W 1947 roku Hubert de Givenchy został zatrudniony jako projektant domu mody Schiaparelli, którego zastąpił w 1951 roku Philippe Venet.
11. W 2014 powstała, pierwsza po jej śmierci, kolekcja haute couture. Dyrektorem artystycznym został Marco Zanini, a ambasadorką marki Farida Khelfa. W lutym 2015 roku odbył się paryski pokaz kolekcji „Odbicia Elsy”. Schedę po Marco Zanini przejął Bertrand Guyon, który sprawuje swoją funkcję do dziś.
POZNAJCIE TEŻ: CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA COCO CHANEL