PL / EN
ELSA SCHIAPARELLI – 11 RZECZY, KTÓRYCH MOGLIŚCIE NIE WIEDZIEĆ O WIZJONERCE MODY

ELSA SCHIAPARELLI – 11 RZECZY, KTÓRYCH MOGLIŚCIE NIE WIEDZIEĆ O WIZJONERCE MODY

Jaki kolor spopularyzowała i z jakimi artystami tworzyła projekty? - zdradza kolekcjoner mody dawnej, Adam Leja. 

Potrafiła całkiem nieźle rzeźbić i malować, ale chciała także tworzyć modę. Gdy pokazała projekty u Maggy Rouff stwierdzono, że nie ma talentu, a jednak… Odniosła spektakularny sukces. Kreacje Schiaparelli zapisały się na kartach historii, a ona dzięki kolaboracjom z artystami wypełniła przestrzeń między sztuką, a modą. Zobaczcie!

ELSA SCHIAPARELLI – CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PROJEKTANTKI

1. Pierwsze zamówienie na czterdzieści swetrów i spódnic Elsa przyjęła od Amerykanki zaopatrzającej sklep Strauss’a. Całe armeńskie środowisko tkało swetry dla projektantki. Modele były różnorodne: z motywami chust w pasie, z krawatami i zdobione kokardami.

2. Związana była z ruchem surrealistycznym i dadaizmem, kontynuowała współpracę z wieloletnim przyjacielem Salvadorem Dali. Zasłynęła również jako jedna z najbardziej kreatywnych projektantek nakryć głowy kapelusze w jej wydaniu były dziełami sztuki.

3. Najbardziej znaną kolekcją Elsy Schiaparelli jest Shoe, którą zaprezentowała w 1937 roku. Pomysłodawczynią idei była żona Salvadora Dali. Podczas kolekcji przedstawiono także najsłynniejszy w dorobku Schiaparelli  kapelusz, przypominający wielki but.

4. Gdy do salonu projektantki przyszła Mae West, jej doskonała figura zafascynowała Elsę. Poprosiła artystkę Leonore Fini, aby wykonała rzeźbę aktorki i tak powstał pomysł na kształt butelki perfum Schiaparelli. Zapach był komponowany rok, a nazwa musiała zaczynać się na literę S. Elsa nazwała perfumy „Shocking”.

Kolorowe suknie projektu Schiaparelli (1938)

5. W tym samym czasie, co perfumy, wylansowała ostry różowy kolor „schocking pink”, który stał się symbolem Schiaparelli.

6. W roku 1936 wraz z Salvadorem Dali zaprojektowała ubiory z kieszeniami w kształcie szuflad oraz suknię z wielkim nadrukowanym czerwonym homarem. Założyła ją przyszła księżna Windsoru Wallis Simpson. Ku niezadowoleniu Dalego nie ozdobiła jej prawdziwym majonezem.

7. W 1937 w kolaboracji z Jeanem Cocteau powstała kolekcja z motywami twarzy z profilu, które Elsa kazała wyhaftować na płaszczach, sukniach oraz akcesoriach stroju.

8. W 1938 roku po wizycie w cyrku stworzyła kolekcję z motywami akrobatów i zwierząt, potem powstała linia pogańska, zodiakalna,  muzyczna i comedia del arte.

9. W 1939 zaprojektowała kombinezon z wielkimi kieszeniami, które mogły zastąpić torebkę w czasie nalotów. Na czas okupacji opuściła Paryż i osiadła w Ameryce. W 1945 roku powróciła i pokazała swoją pierwszą powojenną kolekcję. W nowych projektach wykorzystywała hafty czarnymi dżetami na jaskrawych tłach.

10. W 1947 roku Hubert de Givenchy został zatrudniony jako projektant domu mody Schiaparelli, którego zastąpił w 1951 roku Philippe Venet.

11. W 2014 powstała, pierwsza po jej śmierci, kolekcja haute couture. Dyrektorem artystycznym został Marco Zanini, a ambasadorką marki Farida Khelfa. W lutym 2015 roku odbył się paryski pokaz kolekcji „Odbicia Elsy”. Schedę po Marco Zanini przejął Bertrand Guyon, który sprawuje swoją funkcję do dziś.

POZNAJCIE TEŻ: CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA COCO CHANEL

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: Elsa Schiaparelli | historia mody | Adam Leja |

podobne artykuły