Mówi się, że wszystko zostaje w rodzinie. Obserwując działalność największych imperiów mody, trudno jest zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Amerykański Harper’s Bazaar stworzył ranking najbardziej wpływowych rodzin w modowej branży. Kto znalazł się na powyższej liście?
RODZINA ARMANI
Giorgio Armani założył swoją markę w 1975 roku. Od tamtej pory jego firma urosła do rangi potężnego włoskiego imperium. Światową sławę zyskał w latach 80., a do ugruntowania jego pozycji przyczyniły się z pewnością popularne męskie garnitury, noszone przez bohaterów amerykańskiego serialu „Miami Vice” czy przez aktora Richarda Gere w „Amerykańskim żigolaku” Paula Schradera. Nie trzeba było długo czekać, aż ubrania włoskiego projektanta staną się popularne wśród największych gwiazd Hollywood. To właśnie wtedy, jego projekty nieodłącznie kojarzone były z wizerunkiem ludzi sukcesu. Nic więc dziwnego, że takie miano zyskał również sam Giorgio Armani, który w 2001 roku został okrzyknięty projektantem o największej ilości dokonań we Włoszech. W prowadzeniu biznesu wspiera go również rodzina – siostra Rosanna oraz dwie siostrzenice – Silvana i Roberta.
RODZINA ARNAULT
„Widzę siebie w roli ambasadora francuskiego dziedzictwa i francuskiej kultury” – powiedział kiedyś magazynowi Forbes, Bernard Arnault, prezes LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Trudno się z nim nie zgodzić, bo koncern jest jednym z największych producentów produktów markowych, posiadającym ponad sześćdziesiąt różnych marek, wśród których można wymienić m.in. Louis Vuitton, Dom Perignon, Fendi, Bulgari czy Sephora. Bernard Arnault, swój biznes prowadzi z córką Delphine oraz synem Antoine (dyrektorem komunikacji Louis Vuitton).
RODZINA DELLA VALLE
Zaczęło się w latach 20. , kiedy Filippo Della Valle rozpoczął swoją działalność w dziedzinie produkcji obuwia w Le Marche we Włoszech. Biznes po dziadku przejął Diego Della Valle, który podniósł jego firmę do rangi globalnej marki o nazwie Tod’s. Włoską markę specjalizującą się w luksusowym obuwiu i dodatkach wspiera jego brat Andrea oraz syn Emanuele.
Silvia Venturini Fendi/ źródło: Pinterest
RODZINA FENDI
W 1918 roku Adele Casagrande otworzyła swój sklep z futrami i wyrobami skórzanymi, mieszczący się w samym centrum Rzymu. Kiedy wyszła za Edoardo Fendi, swoją firmę zaczęła rozwijać wraz z mężem, a wspólne prowadzenie biznesu szybko zaowocowało kolejnymi sklepami we Włoszech. Obecnie, markę prowadzi Silvia Venturini Fendi, należąca do trzeciego pokolenia tej włoskiej dynastii. Oprócz stałej współpracy z Karlem Lagerfeldem, przy tworzeniu damskich kolekcji dla swojej marki, Silvia jest dyrektor kreatywną w dziedzinie projektowania akcesoriów oraz męskiej garderoby. Do współpracy z Fendi zaprasza często swoją córkę Delfinę Delettrez, która jest projektantką biżuterii.
RODZINA FERRAGAMO
Zanim Salvatore Ferragamo otworzył swoją markę obuwniczą w rodzinnej Italii, w latach 20. pracował z wieloma hollywoodzkimi gwiazdami. Wkrótce zaczął projektować eleganckie obuwie dla najpotężniejszych i najbogatszych kobiet – od Evity Peron po Marilyn Monroe. Po jego śmierci, firmę przejęła jego żona Wanda oraz dzieci Fiamma, Giovanna, Fulvia, Ferruccio, Massimo i Leonardo. Obecnie marka Salvatore Ferragamo specjalizuje się w produkcji obuwia, torebek, okularów, zegarków, jedwabnych akcesoriów, perfum oraz ubrań.
RODZINA LAUREN
Bez wątpienia, marka Ralph Lauren to prawdziwa potęga amerykańskiej branży mody. Jej początki sięgają roku 1968, kiedy działalność firmy ograniczała się tylko do kolekcji męskich produkowanych pod szyldem Ralph Lauren Polo. Kilka lat później, marka stworzyła również linię przeznaczoną tylko dla kobiet, a z biegiem czasu jej oferta zaczęła stopniowo poszerzać się o modę dziecięcą, kosmetyki, biżuterię, zegarki czy kolekcje domowych dodatków. Obecnie Ralph Lauren należy do ścisłej czołówki najbardziej znanych marek w Stanach Zjednoczonych. Rodzinny biznes wspiera również żona projektanta – Ricky wraz trójką dzieci.
Rodzina Missoni/ źródło: Pinterest
RODZINA MISSONI
Ottavio i Rosita Missoni założyli swoją markę w 1953 roku, a swój pierwszy pokaz kolekcji pod własnym nazwiskiem zorganizowali pięć lat później w Mediolanie. Działania marki wspierała Anna Piaggi, pracująca wówczas w Arianna Magazine. Międzynarodowy sukces osiągnęli jednak dzięki redaktorce amerykańskiego Vogue’a, Diane Vreeland. Obecnie, znaną włoską markę prowadzi ich córka Angela, syn Luca oraz jego córka Margherita (rodzinny biznes wspierał również Vittorio Missoni, dawny dyrektor marki, który w styczniu 2013 roku zginął w tajemniczych okolicznościach).
SIOSTRY OLSEN
Słynne siostry bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen zdobyły popularność dzięki amerykańskiemu serialowi „Pełna chata”. Ich kolejną znaną aktorską przygodą był ich pierwszy film kinowy „Czy to ty, czy to ja?”. Obecnie popularne siostry są uważane za współczesne ikony stylu. Oprócz licznych kolaboracji z wieloma znanymi markami odzieżowymi, projektują modę pod szyldem swojej autorskich marek The Row, Olsenboye oraz Elisabeth[&]James. Rok temu wykupiły także udziały zajmującej się sprzedażą internetową firmy BeachMint.com.
RODZINA PINAULT
Rodzina Pinault, podobnie jak rodzina Arnault, stworzyła we Francji prawdziwe modowe imperium. Mowa tu oczywiście o grupie Kering, założonej przez francuskiego biznesmena François Pinault oraz prowadzonej obecnie przez jego syna François-Henri Pinault. Międzynarodowa firma jest właścicielem m.in. takich marek jak Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga, Gucci, Alexander McQueen czy Puma.
RODZINA PRADA
Włoska marka Prada, specjalizująca się na początku tylko w wyrobach skórzanych, została założona w 1913 roku w Mediolanie przez braci Maria i Martino Pradę. W 1958 roku, po śmierci Mario, firmę przejęła jego synowa Luisa. Jednak dopiero w 1978 roku, do wielkiego sukcesu marki przyczyniła się jej córka Miuccia, poszerzając działalność o linię ubrań haute couture oraz prêt-à-porter. Swoje modowe imperium zaczęła budować wraz z mężem, biznesmenem Patrizio Bertellim, wyznaczając coraz to nowe kierunki w rozwoju słynnej włoskiej marki. „Sztuka jest po to, by wyrażać idee i przedstawiać swoje wizje. Moją pracą jest sprzedawanie” – podsumowała Miuccia, przedstawiając swoją własną filozofię mody. Obecnie projektantka jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet, a jej marka należy do grupy najlepiej sprzedających się na świecie.
Donatella i Gianni Versace z Eltonem Johnem/ źródło: Pinterest
RODZINA VERSACE
Gianni Versace od najmłodszych lat marzył o karierze projektanta. Biorąc pod uwagę, że w dekadzie lat 70. włoska moda miała wystarczająco ugruntowaną pozycję na światowym rynku mody, nic nie stało na przeszkodzie, by mógł zrealizować swoje wielkie plany. Już w 1975 roku, Versace zaprezentował swoje pierwsze autorskie kolekcje pod swoim nazwiskiem, a w latach 80. jego marka, prowadzona wraz z rodzeństwem, Donatellą i Santem, stała się prawdziwą potęgą w branży mody. Bogaty we wzory, mocno nasycony kolorami i niezwykle ekstrawagancki styl Versace, błyskawicznie zyskał rzesze swoich wiernych fanów. Po tragicznej śmierci Gianniego, na czele włoskiego imperium mody stanęła jego siostra Donatella, przejmując tym samym tytuł dyrektor kreatywnej marki.
RODZINA WANG
Alexander Wang ma zaledwie 30 lat, a imponujących sukcesów może mu pozazdrościć niejeden wyjadacz modowej branży. Oprócz tego, ze kieruje swoją autorską marką, jest również dyrektorem kreatywnym francuskiego domu mody Balenciaga. W tym roku młody projektant dołączył do grona twórców, którzy weszli we współpracę ze szwedzkim gigantem H[&]M, a jego specjalna kolekcja ubrań i dodatków pojawi się w sklepach na całym świecie już w listopadzie. W prowadzeniu biznesu projektantowi pomaga jego rodzina – brat Dennis, szwagierka Amie oraz jego matka.
RODZINA WERTHEIMER
Niewiele osób wie, że sukces francuskiego domu mody Chanel, to nie tylko zasługa dyrektora kreatywnego marki Karla Lagerfelda. Choć bracia Alain i Gerard Wertheimer pozostają w cieniu potężnego imperium, to właśnie oni kontrolują wszystkie interesy znanej marki. Ich dziadek Pierre posiadał 70 % udziałów „Parfums Chanel” (w tym cieszących się ogromną popularnością perfum Chanel No 5). Obecnie, bracia są również właścicielami takich marek jak Eres (bielizna), Tanner Krolle (siodła i akcesoria skórzane) oraz Holland [&] Holland (broń). Co więcej, Alain i Gerard są posiadaczami francuskich winiarni takich jak Château Rauzan-Ségla w Margaux oraz Château Canon w Saint-Emilion,