Logotyp serwisu lamode.info
INSTAGRAM: 7 PORAD, JAK ODNIEŚĆ SUKCES W SOCIAL MEDIACH

INSTAGRAM: 7 PORAD, JAK ODNIEŚĆ SUKCES W SOCIAL MEDIACH

Zapraszamy do naszego przewodnika!

Spis treści

1. JAK ODNIEŚĆ SUKCES NA INSTAGRAMIE?

2. 1. Dokładnie przygotujcie swoją strategię kontentową

3. 2. Używajcie markowych hashtagów

4. 3. Korzystajcie z narzędzi do analizy hashtagów

5. 4. Stosujcie zasadę Call to Action

6. 5. Nie zapominajcie o zmianie linku w BIO

7. 6. Zaangażujcie swoich followersów

8. 7. Łączcie się z influencerami

JAK ODNIEŚĆ SUKCES NA INSTAGRAMIE?

Zanim zaczniemy, powiedzmy sobie jasno – nie musicie być sławni na Instagramie, żeby zobaczyć, jaka strategia przynosi najlepsze efekty na profilu Waszej marki lub prywatnym koncie. Istota sukcesu na Instagramie nie leży bowiem jedynie w liczbie followersów. Powodzenie zależy od zaangażowania odbiorców i silnego, unikatowego kontentu.

Tworzenie dobrej kampanii instagramowej opiera się na podobnych zasadach, co każda inna strategia marketingowa. Zawsze pochłania więcej wysiłku, niż przypuszczaliście i wymaga solidnego przemyślenia, zanim opublikujecie swój pierwszy post. Przed Wami krótki przewodnik po tym, jak odnieść sukces na Instagramie – powodzenia!

 

1. Dokładnie przygotujcie swoją strategię kontentową

Bardzo często zdarza się, że nowe marki publikują kilka fajnych zdjęć lub filmików i czekają na reakcję publiczności. Ale taka strategia nie sprawdza się niestety na Instagramie. Zamiast tego, musicie zbudować spójną strategię kontentową, podobnie jak w przypadku kampanii marketingowej.

Krok 1: Wyszukajcie najlepsze posty Waszej konkurencji. Zacznijcie od śledzenia podobnych 5-10 instagramowych kont i udokumentujcie zdjęcia, które odniosły największy sukces w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. Spróbujcie znaleźć podobieństwa między nimi (jasne kolory, zdjęcia ludzi, produktów, etc.) i sprawdźcie, czy zapracują również u Was.

Krok 2: Zacznijcie budować zaplecze kontentowe wokół podobnego tematu lub idei. Zaplanujcie dziesiątki postów, które wystarczą Wam na minimum miesiąc lub dwa; dostosujcie je do Waszego kalendarza social mediów i upewnijcie się, że każdy z nich ma podobny charakter i wyraz.

Krok 3: Spróbujcie być na tyle unikatowi, na ile to możliwe. Chociaż łatwiej to powiedzieć niż zrobić, kreatywność naprawdę punktuje na Instagramie.

Krok 4: Zainwestujcie w narzędzia do edycji zdjęć. Bez względu na to, czy jest to Adobe Photoshop, czy VSCO, Wasz kontent musi być zawsze w dobrej kondycji. Piękne, zapierające dech w piersiach fotografie zawsze skupią uwagę obserwatorów.

Zobacz też: INFLUENCERKI, KTÓRE SĄ MAMAMI. UWIELBIAMY ICH MATERNITY STYLE

2. Używajcie markowych hashtagów

Jako marka w mediach społecznościowych, potrzebujecie pewnych form rynkowych. To jak chodzenie po cienkiej linie pomiędzy byciem zbyt autopromocyjnym i kreatywnym. Zgodnie z ubiegłorocznymi statystykami, aż 57% użytkowników przestaje obserwować marki ze względu na to, że są zbyt mocno nastawione na promocję. Aby tego uniknąć, rozważcie markowe hashtagi. Co ważne, obecnie 7 na  10 hashtagów na Instagramie jest firmowych – oznacza to, że Wasze słowa-klucze muszą być oryginalne, angażujące i łatwe do zapamiętania. Dla przykładu, Thrive Market używa hashtagu #letsthrive, którym promuje generowany przez użytkowników kontent. W tym przypadku jest on źródłem interakcji pomiędzy marką a konsumentem. Zamiast promocji, rzucicie w ten sposób światło na własnych obserwatorów.


3. Korzystajcie z narzędzi do analizy hashtagów

To niezwykle ważne, aby wiedzieć, jak radzą sobie Wasze hashtagi i jak je zmodyfikować, zanim będzie za późno. W sieci krąży sporo narzędzi do ich analizy (np. Sprout Social), dzięki którym szybko dowiecie się, które słowa kluczowe najlepiej pracują na Instagramie. Co więcej, znajdziecie tam informacje, czy dane hashtagi pasują do Waszej instagramowej publiczności. Przeanalizujcie swoje wyniki i do dzieła!

CALL

4. Stosujcie zasadę Call to Action

Oto pytanie, które każda firma powinna sobie zadać podczas tworzenia strategii Instagramowej – co przekonuje ludzi, aby nas obserwować? Jak wspominaliśmy, dodawanie niezwykłych zdjęć pomaga zaangażować odbiorców. Mimo to, zastanówcie się, co chcecie przekazać swojej publiczności?

Podpisy pod zdjęciami na Instagramie są kluczowe dla Waszego kontentu, ponieważ dają użytkownikom powód, dla którego będą Was śledzić, lub nie. Za prosty przykład może posłużyć producent butów Bucketfeet, który używa swojego konta do naświetlenia nowych kolaboracji, kolekcji i modeli dostępnych aktualnie w ofercie sklepu. Bez żadnego kontekstu, pomyślelibyście że te buty są od dawna w sprzedaży i zawsze będą dostępne. Jeśli firma podkreśli, że to limitowana edycja, zachęca obserwatorów do dokonania szybkiego zakupu. Podpisy dają doskonałą możliwość do wykorzystania nowopowstałych, markowych hashtagów, które posłużą Wam w strategii call to action.


5. Nie zapominajcie o zmianie linku w BIO

Instagram jest wyjątkową aplikacją, ponieważ pozwala na umieszczenie tylko jednego linku w tzw. bio. Podczas gdy wciąż nie mamy możliwość zawierania linków w podpisach zdjęć, Wasza strategia call to action musi zachęcać ludzi do kliknięcia w jeden wspomniany link. Dlatego też odradzamy Wam stałe linkowanie do strony głównej Waszej marki – to pole wymaga zmiany co tydzień, a nawet codziennie, w zależności od tego, na ile promocyjny jest Wasz kontent.


6. Zaangażujcie swoich followersów

Jeśli zaczynacie swoją przygodę z pierwszą, dużą kampanią na Instagramie, ważne jest żebyście od początku budowali zaangażowanie wśród obserwatorów. Jeśli śledzicie takie marki, jak Nike, raczej nie możecie liczyć na to, że one również zaczną Was follow’ować. Jednak małe brandy często zaczynają obserwować swoich fanów, lub tych, których uznają za tzw. power users.

Jednocześnie, zaangażujcie się w działania swoich followersów, którzy generują kontent powiązany z Waszą branżą. Dla przykładu, Urban Outfitters regularnie dodaje posty ze zdjęciami wykonanymi przez artystów, fotografów, czy kolaborujących z nimi projektantów.

Przeczytaj też: JAK STYLIZOWAĆ SIĘ NA INSTAGRAMA? PORADNIK TWORZENIA FOTOGENICZNYCH ZESTAWÓW

UO

7. Łączcie się z influencerami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele marek wykorzystuje u siebie kontent wygenerowany przez własnych followersów, promując wzajemnie swoje instagramowe profile. I nie muszą mieć wcale miliona obserwatorów, żeby pomóc Wam wypłynąć na szerokie wody. W przypadku nowych, niewielkich marek ważne jest, aby znaleźć w mediach społecznościowych własną niszę influencerów, którzy rzeczywiście będą wstanie zwiększyć zaangażowanie i uczestniczyć w dyskusji na temat Waszych działań lub produktów. Powodzenia!

POLECAMY:  INSTAGRAM FRIENDLY - BARY I RESTAURACJE W WARSZAWIE

tagi: edukacja | biznes | INSTAGRAM |

podobne artykuły