PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
HOROWITZ FORD VIGNALE: WYJĄTKOWA WYSTAWA W GALERII RABBITHOLE ART ROOM

HOROWITZ FORD VIGNALE: WYJĄTKOWA WYSTAWA W GALERII RABBITHOLE ART ROOM

Poznajcie twórczość znakomitego polskiego fotografa, Ryszarda Horowitza.

WYSTAWA HOROWITZ FORD VIGNALE

Już od 29 września, każdy miłośnik sztuki może odwiedzić wyjątkową wystawę prezentującą 13 prac Ryszarda Horowitza zrealizowanych na zlecenie marki Ford. Zdjęcia przedstawiają 4 modele z ekskluzywnej linii Vignale – Edge, Kuga, Mondeo i S-Max. Ponadto częścią wystawy są prace stworzone przez artystę w latach 80. na zlecenie Ford USA. Wystawa jest uhonorowaniem współpracy Ryszarda Horowitza z Fordem, za którą 35 lat temu otrzymał w Detroit nagrodę Gold Caddy (za zrealizowanie najlepszej kampanii reklamowej branży samochodowej). Seria zdjęć, spośród których każde to dzieło sztuki nowoczesnej, nie była dotąd publikowana w Polsce.

PRACE RYSZARDA HOROWITZA W RABBITHOLE ART ROOM

W tym roku Ford Polska postanowił przypomnieć o historii i uczcić jubileusz współpracy z Ryszardem Horowitzem, tworząc tę wyjątkową wystawę. Odwiedzenie wystawy Horowitz Ford Vignale to okazja do obejrzenia zdjęć artysty niepublikowanych dotąd w Polsce. To gratka dla każdego miłośnika sztuki nowoczesnej i fanów motoryzacji. Zarówno marka Ford, jaki i Ryszard Horowitz to dzisiejsze ikony popkultury. Samochody marki Ford oraz prace artysty uznanego za twórcę nowego stylu w fotografii reklamowej występowały na łamach największych magazynów na świecie, kreując lifestylowe trendy od kilkudziesięciu lat.

HOROWITZ(fot. materiały prasowe)

Zdjęcia Ryszarda Horowitza są efektem nowatorskiego podejścia do koncepcji i ciekawych wizji autora.

To była dla mnie bardzo miła przygoda. Ford dał mi zupełnie wolną rękę. Nikt nie narzucał mi stylu, pomysłu. Było to ryzyko z mojej strony, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia wystawy. – powiedział Ryszard Horowitz

WSPÓŁPRACA RYSZARDA HOROWITZA Z FORDEM

W reklamie samochodowej początku lat 80. rządził prosty schemat. Na zdjęciach uwieczniano pojazdy na neutralnym tle lub po prostu stojące na drodze, czy w miejskiej scenerii. Kompozycja najczęściej była uzupełniona mniejszymi fotografiami prezentującymi walory konkretnego modelu. Koncepcje były proste, bo wykonanie zdjęć samochodów było trudniejsze niż teraz. Lśniące karoserie odbijają światło, a w tamtych czasach nie używało się techniki komputerowej obróbki zdjęć. Dlatego fotografowie unikali trudnych ujęć, stawiając na proste wizje, które ułatwiały im odpowiednie oświetlenie pojazdu.

HOROWITZ(fot. materiały prasowe)

horo

(fot. materiały prasowe)

Ale szefowie koncernu Ford w USA zapragnęli czegoś więcej. Chcieli wyjątkowej kampanii, której zdjęcia wywołałyby emocje u największych motoryzacyjnych ignorantów. Potrzebowali nawiązać współpracę z wizjonerem, artystą, który nie boi się wyzwań i z łatwością przełamuje schematy.


TWÓRCZOŚĆ RYSZARDA HOROWITZA

Gdy zerknęli na zdjęcia reklamowe biżuterii najsłynniejszych marek i srebra, które były wtedy publikowane w ekskluzywnych magazynach, wybór był prosty. Autorem nowatorskich ujęć był młody, ale już znany w USA fotograf mieszkający w Nowym Jorku. Polak, Ryszard Horowitz. Szefowie koncernu Ford wiedzieli, że skoro artysta daje sobie radę z oświetleniem biżuterii, czy wyrobów z metali szlachetnych, sfotografowanie samochodu nie będzie dla niego problemem.

Odwaga menadżerów Forda opłaciła się. Zrealizowana przez artystę kampania reklamowa dla Ford USA okazała się ogromnym sukcesem, a autor został uhonorowany w 1982 r. nagrodą Gold Caddy przyznawaną w Detroit za najlepszą kampanię reklamową branży samochodowej.

HOROWITZ FORD VIGNALE: INFORMACJE O WYSTAWIE

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w galerii Rabbithole art room, przy ulicy Poznańskiej 15 w Warszawie. Można będzie ją oglądać do 15 października br.


RYSZARD HOROWITZ: O AUTORZE

Ryszard Horowitz, ur. w 1939 r. Fotograf, artysta i specjalista w dziedzinie zdjęć reklamowych, prekursor cyfrowego przetwarzania fotografii. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wymyka się tradycyjnym podziałom na prace komercyjne i artystyczne. Każda jego praca jest sztuką. 

W 1959 roku Horowitz wyjechał do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia w prestiżowym Pratt Institute (na wydziale projektowania i grafiki reklamowej). W latach 60. (w złotych czasach reklamy) był dyrektorem artystycznym Grey Advertising w Nowym Jorku - jednej z największych agencji reklamowych na świecie założonej w 1917 r. W 1982 roku Horowitz otrzymał nagrodę Gold Caddy w Detroit za najlepszą kampanię reklamową samochodu zrealizowaną dla koncernu Ford. Była to przełomowa kampania, w której samochody zostały przedstawione w surrealistycznych ujęciach, czyli wbrew ówcześnie panującym trendom. Zdjęcia tworzone były bez użycia techniki komputerowej. Fotograf otrzymał również wszystkie większe wyróżnienia i nagrody fotograficzne, w tym Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i tytuł honorowy doktora honoris causa przyznany przez warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz wrocławską Akademię Sztuk Pięknych. W 1991 roku, podczas otwarcia indywidualnej wystawy Horowitza w Centre de la Photographie w Genewie, oficjalnie uznano go za inicjatora nowego stylu w fotografii reklamowej. W 2017 roku Ryszard Horowitz dołączył do Galerii Sław Fotografii  w Międzynarodowej Galerii Sław i Muzeum Fotografii. Przez ponad 50 lat IPHF była i pozostaje jedyną ogólnoświatową organizacją doceniającą i honorującą osoby mające szczególny wkład w sztukę i naukę o fotografii. W tym roku mija 50 lat od momentu, w którym Ryszard Horowitz otworzył własne studio. Jest aktywny zawodowo, organizuje swoje wystawy, zasiada w jury wielu konkursów fotograficznych.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: RYSZARD HOROWITZ | HOROWITZ FORD VIGNALE | WYSTAWA | KULTURA | RABBITHOLE ART ROOM |

podobne artykuły