Logotyp serwisu lamode.info
Detale podnoszą cenę. Jak rozpoznać autentyczność luksusowej torebki po suwaku?

Detale podnoszą cenę. Jak rozpoznać autentyczność luksusowej torebki po suwaku?

Grawery i znaki rozpoznawcze. Czym wyróżniają się zamki błyskawiczne marek luksusowych?

Spis treści

1. Cechy charakterystyczne zamków błyskawicznych w torebkach luksusowych 

2. Suwaki w torebkach luksusowych - kto je tworzy? 

3. Jakie zamki mają torby Louis Vuitton?

4. Zamki w torebkach Chanel - jak rozpoznać ich autentyczność?

5. Suwaki w torebkach Hermèsa - po czym poznać, że są autentyczne?

Cena wielu produktów luksusowych rośnie wraz z ich detalami - od metek, szwów, aż po metalowe akcesoria. To właśnie po sposobie ich wykonania możemy rozpoznać podróbkę (choć czasem autentyczność zweryfikować możemy już po samym zapachu). Jeśli chcemy kupić luksusową torebkę z drugiej ręki, musimy zwrócić uwagę także na suwaki.

W ostatnim czasie portal FashionUnited przybliżył swoim czytelnikom technologię, z której korzysta szwajcarska marka Riri. To firma z najdroższymi zamkami na rynku, niedawno wykupiona przez konglomerat Oerlikon. Z usług Riri korzystają francuskie i włoskie domy mody, a w tym Bottega Veneta i Hermés. Fakty dotyczące zamków błyskawicznych nie są powszechnie znane. Zaczynamy interesować się tym dopiero wówczas, gdy chcemy kupić torebkę luksusową z drugiego obiegu. Co warto wiedzieć?

Cechy charakterystyczne zamków błyskawicznych w torebkach luksusowych 

Każda marka luksusowa korzysta z własnych patentów, dlatego nie istnieje wiele uniwersalnych zasad dotyczących rozpoznawania autentycznych suwaków. Jest jednak coś, co łączy wszystkie torebki premium: komfort użytkowania. Zamki błyskawiczne są ciężkie, a także otwierają i zamykają się płynnie. Z kolei podróbki często się zacinają, a powłoka może zdzierać się już po kilku użyciach.

Zobacz też: NAJWAŻNIEJSZE TRENDY: MODNE TOREBKI WIOSNA/LATO 2024 

Suwaki w torebkach luksusowych - kto je tworzy? 

Wspomniane zamki od Riri są tworzone we współpracy z domami mody, bo design torebek nie kończy się przecież na ich kształcie. Główni projektanci marek biorą czynny udział w przygotowywaniu zatrzasków i zamków błyskawicznych: modyfikują ich wzory, kolory oraz opracowują całą estetykę tak, by wyglądały luksusowo, niczym  biżuteria. Zamki powstają często z materiałów szlachetnych, co odróżnia je od zamków stosowanych w podróbkach kultowych produktów - są ciężkie, często matowe, a w trakcie użytkowania ich stan się nie zmienia (a w tym np. ich powierzchnia nie ulega łuszczeniu). Przedstawiciele Oerlikon zdradzili także, że w zamki Riri są obecnie w trakcie testowania technologii PVD, która ograniczy podatność materiałów na korozję. 

Inna firma wykonujące zamki dla luksusowych domów mody to LAMPO. Są tańsze niż wspomniane Riri, jednak ich jakość zdaje się być porównywalna. Istotne są także znaki charakterystyczne suwaków LAMPO, używanych m.in. przez Balenciagę, Chanel czy Pradę. Suwak posiada charakterystyczne „R” w prawym górnym rogu zamka. Symbol pozwala na weryfikację autentyczności produktu. Poniżej przedstawimy trzy przykłady marek, które słyną z produkcji kultowych toreb. Jak wyglądają ich suwaki?

Przeczytaj również: TO NAJPOPULARNIEJSZE TOREBKI, JAKIE KIEDYKOLWIEK ZAPROJEKTOWANO! WARTO W NIE INWESTOWAĆ NIEZALEŻNIE OD PANUJĄCEJ MODY 

Jakie zamki mają torby Louis Vuitton?

Niektóre marki tworzą własne okucia, a doskonałym przykładem jest tu Louis Vuitton. Torby francuskiego domu mody należą do najczęściej podrabianych produktów, dlatego kupując produkt z rynku wtórnego łatwo zetknąć się z fałszerstwem. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na symbole - produkty LV od 1991 roku są sygnowane logiem marki, a na końcówce suwaka najczęściej pojawia się nazwa marki układająca się w koło. Na starszych modelach możemy znaleźć napis ECLAIR, ROBIN TALON, oraz Coats & Clarks, z którymi LV współpracowało m.in. w latach 80. Wybór suwaków był zależny od danego modelu torebki - przykładowo, torby takie Speedy czy Sac Souple posiadały oryginalne zamki błyskawiczne od Louis Vuitton.

Zamki w torebkach Chanel - jak rozpoznać ich autentyczność?

Każdy model Chanel wykorzystuje inne zamki. Produkty domu mody najczęściej korzystają z suwaków od wspomnianego LAMPO, a także od YKK czy DMC. Zamki produktów vintage mogą nie być oznakowane - wówczas warto sprawdzić inne elementy charakterystyczne, takie jak naszywki, szwy czy numery seryjne. Nazwy firm produkujących zamki błyskawiczne znajdziecie na ich wewnętrznych stronach. Z kolei zawieszka suwaka najczęściej posiada napis z nazwą marki, czyli klasyczne logo Chanel. 

Przeczytaj też: ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ ZA EKSKLUZYWNĄ TOREBKĘ? KILKA RAD STYLISTKI

Suwaki w torebkach Hermèsa - po czym poznać, że są autentyczne?

Suwaki Hermèsa nigdy nie zwisają, lecz pozostają równolegle do całego zamka błyskawicznego. To jeden z mało znanych faktów, który sam w sobie stanowi dobrą weryfikację autentyczności torebki. Inną cechą charakterystyczną, która pojawia się w większości torebek Hermèsa jest literka „H”, która po zamknięciu torby znajduje się po przeciwległej od suwaka stronie zamka błyskawicznego.

Zdjęcie główne: Instagram @sonya_monyaa

tagi: Hermes | legit check | torebki | Chanel | LOUIS VUITTON |

podobne artykuły