Jaka historia stoi za powstaniem tej słynnej, niemieckiej firmy z tradycjami, której symbolem są trzy charakterystyczne paski? Okazuje się, że w jej tle znalazł się nawet rodzinny spór. Czytaj dalej!
Sprawdź także: Jaka jest historia marki Reebok?
Historia adidas: początki rodzinnej firmy w Niemczech
Historia adidasa zaczyna się od skromnej fabryki obuwniczej, kiedy w 1924 roku powstaje firma Gebrüder Dassler Schuhfabrik w miejscowości Herzogenaurach. Jej założycielami była – jak sama nazwa wskazuje dwójka braci, Adolf i Rudolf Dassler.
Od samych początków marki, jej twórcy postanowili tworzyć dobre jakościowo buty sportowe. Wytwarzają je po kosztach, kreatywnie wykorzystując płótno z wojskowych namiotów i przerabiając je na cholewki, a podeszwy pozyskują z gumowych uszczelek ze zbiorników na paliwo.
Prędko ich innowacyjne projekty zostają zauważone i trafiają do rąk zawodowych sportowców. Na dodatek buty braci Dassler pomagają przetrzeć szlaki dwóm ówcześnie marginalizowanym grupom w świecie sportu: kobietom i czarnoskórym. Jako pierwsi na swoje nogi buty braci Dassler założyła niemiecka lekkoatletka Lina Radke podczas IX. Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Amsterdamie w 1928 roku. Co więcej, sportsmenka wygrywa w nich złoto w biegu na dystansie 800 metrów.
Kolejno podczas XI. Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które miały miejsce w Berlinie w 1936 roku w butach braci Dassler wystąpił Jessie Owens – czarnoskóry lekkoatleta. Mężczyzna zdobył nie jeden, a aż cztery złote medale oraz ustanowił nowy rekord świata i olimpijski w kategorii bieg na 100 m.
Końcówka lat 40. wprowadza jednak napiętą atmosferę do firmy rodzinnej. Niezgodność dotycząca wizji marki, ale także osobiste konflikty ideologiczne braci powodują rozłam przedsiębiorstwa i podzielenie go na dwa osobne brandów. Jeden z nich – należący do Adolfa – stał się słynnym adidasem, natomiast drugi przekształci się w markę Ruda. Brand po latach zmienił nazwę i stał się kolejnym gigantem oraz renomowaną nazwą w świecie mody sportowej – Puma. Warto dodać, że nazwa adidas była akronimem imienia i nazwiska Adolfa Dasslera.
Sprawdź: Jak odróżnić oryginalne Nike Air Jordan 3 od podróbki?
Adidas – kultowa marka w świecie zawodowego sportu
W 1949 kultowe trzy paski zostały zarejestrowane jako znak firmowy, przypisany do marki adidas. Opłata za zastrzeżenie logo była niewielka jak na dzisiejsze standardy: równowartość 1600 euro i dwie butelkami whisky.
Co ciekawe, wygląd słynnego i łatwo rozpoznawalnego dziś logo ma raczej praktyczną niż estetyczną genezę. Mianowicie projektując swoje pierwsze partie obuwia, Adolf i Rudolf zdecydowali się umieszczać po bokach trzy skórzane paski, by wzmocnić konstrukcję cholewki. Jeszcze wtedy nie wiedzieli, że ten prosty, pragmatyczny zabieg stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych logotypów w historii.
W latach 50. adidas wprowadza do swoich kolekcji profesjonalne obuwie dla piłkarzy, który później przetestowała reprezentacja RFN w meczu z węgierską drużyną. Kolejne lata są ważne i gorące dla marki: adidas zaczyna się rozwijać się o kolejne projekty dedykowane do uprawiania konkretnych sportów, w tym do halówki, koszyków czy tenisa.
Wśród nich znalazły się także prawdziwe legendy i bestsellery sprzedażowe, które po dziś dzień są pożądane przez fashionistów. To właśnie wtedy zaprojektowano adidas Samba, adidas Superstar i adidas Stan Smith. Dziś te modele to integralna część mody streetwear, ale w latach 60. służyły do gry w tenisa czy w kosza.
Kolejne dekady tylko utwierdzają marką adidas na silnej i stabilnej pozycji na rynku mody sportowej i streetwearowej. Renomę i siłę brandu tylko potwierdza przejęcia innej słynnej marki sportswear, której jednak nienajlepiej się wiodło w tamtym czasie. Mowa o wykupieniu marki Reebok, co nastąpiło w 2006 roku. Niemiecki brand decyduje się jednak pozostawić niezależność wizerunkową Reeboka i nie wchłania pod swój szyld ich wzornictwa czy projektów – Reebok nadal działa więc pod swoją własną nazwę, kreując swój niezależny styl.
Adidas: najważniejsze kolaboracje
Współcześnie marka adidas tworzy nie tylko kolekcje własne, ale i specjalne, limitowane projekty przy współpracy z innymi brandami, muzykami czy projektantami. Oto najważniejsze i najbardziej ekscytujące kolaboracje, które dotychczas miały miejsce.
Adidas x Gucci to współpraca, która zelektryzowała świat mody w 2022 roku. Jej efektem były projekty obuwia – na potrzeby kolaboracji odświeżono kultowe modele Gazelle i ZX 8000 oraz nadano im nowy, modowy sznyt.
Często powracającym do współpracy projektantem jest również Jeremy Scott, dawny dyrektor kreatywny domu mody Moschino. Na przestrzeni lat stworzył on wiele kreatywnych projektów specjalnie dla adidasa, jednak prawdziwą legendą wśród sneakerheadów nadal pozostaje kolekcja JS Wings z 2008 roku.
Nutę awangardy i modę haute couture wnieśli do sportowej marki adidas projektanci Rick Owens oraz Yohji Yamamoto, którzy podjęli się współpracy z marką kolejno w latach 2013-2017 oraz 2002. W przypadku japońskiego designera, pierwsza limitowana kolekcja okazała się być takim sukcesem, że powstała nawet osobna linia adidasa – nazwana Y-3, która regularnie wprowadza nowe projekty.
Nazwa tej sub marki pochodzi od pierwszej litery imienia projektanta oraz liczby „3”, odnoszącej się do słynnych trzech pasków Adidasa. Kolekcje Yohji’ego Yamamoto dla adidas zawsze składają się z ubrań i butów w charakterystycznym, zdekonstruowanym stylu designera. Dominuje biała lub czarna kolorystyka, celowo niewykończone detale, przerysowane proporcje i awangardowe zdobienia.
Jednymi ze słynniejszych kolekcji specjalnych były także dzieła Pharrella Williamsa dla adidas. Marka i muzyk/projektant ściśle współpracują już od 2014 roku. W ramach ich działań regularnie powstają specjalne projekty odzieży sportowej, jak i odświeżone wersje znanych już butów z trzema paskami, jak np. adidas Superstar, NMD czy Samba.
Czytaj także: Jak nosić sneakersy latem?
Zdjęcie główne: Instagram @krystynaoczkowska