ALEXANDER MCQUEEN – O PROJEKTANCIE
Legendarny brytyjski projektant, Alexander McQueen (a tak naprawdę Lee Alexander McQueen) urodził się 17 marca 1969 roku w Londynie (Lewisham) jako najmłodszy z sześciorga dzieci szkockiego taksówkarza i nauczycielki nauk społecznych. W wieku 16 lat porzucił szkołę, aby wkrótce rozpocząć praktykę w tradycyjnym zakładzie krawieckim Anderson and Sheppard na Savile Row, a później w sąsiadującym Gieves and Hawkes, w obu ucząc się mistrzowskich technik konstrukcji odzieży. Stamtąd przeniósł się do studia kostiumów teatralnych Angels and Bermans, gdzie do perfekcji opanował 6 metod robienia wykrojów, od melodramatycznych, XVI-wiecznych form po ostre krawiectwo, które stało się jego znakiem rozpoznawczym. Podczas odbywania stażu McQueen uczęszczał do Rosetta Art Center.
ALEXANDER MCQUEEN – WCZESNE LATA
W wieku 20 lat został zatrudniony przez projektanta Koji Tatsuno, który również miał swoje korzenie w brytyjskim krawiectwie. Rok później McQueen udał się do Mediolanu, gdzie został asystentem Romeo Gigli. Po powrocie do Londynu ukończył studia magisterskie na słynnej Central Saint Martin’s, prezentując swoją kolekcję dyplomową w 1992 roku, którą w całości kupiła i osławiła Isabella Blow.
Pokazy mody Alexandra McQueena znane były ze swojej siły, emocjonalności i surowej, nieokrzesanej energii, jednocześnie ukazując pewien rodzaj romantyzmu. Integralną częścią kolekcji McQueena stało się przeciwstawianie sobie kontrastujących elementów: delikatnego z mocnym, tradycyjnego z nowoczesnm, płynnego z surowym. Swój napędzany pasją punkt widzenia realizował z głębokim szacunkiem i pod wpływem sztuki oraz tradycyjnego rzemiosła. Jego kolekcje łączyły niezwykłą wiedzę o brytyjskim krawiectwie na miarę, z wyjątkowym wykonaniem francuskiego haute couture oraz niepowtarzalnym wykończeniem włoskich producentów. Na przestrzeni mniej niż 10 lat, McQueen stał się jednym z nabardziej docenianych projektantów mody na świecie. w 1996 roku objął stanowisko dyrektora kreatywnego francuskiego domu mody Givenchy, który prowadził do marca 2001 roku.
ALEXANDER MCQUEEN – KARIERA
W grudniu 2000 roku 51% udziałów domu mody Alexander McQueen przejęła grupa Gucci, jednak to on pozostał na jego czele. W kolekcjach sygnowanych jego nazwiskiem znalazły się damskie i męskie ready-to-wear, akcesoria, zapachy (Kingdom 2003 oraz MyQueen 2005) oraz okulary. Wraz z ekspansją, marka otworzyła flagowe salony sprzedaży w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie, Las Vegas i Los Angeles. O zasługach McQueena dla świata mody świadczą liczne nagrody: British Designer of the Year (1996, 1997, 2001 i 2003), International Designer of the Year (CFDA, 2003), Most Excellent Commander of the British Empire (CBE) przyznana przez królową Elżbietę II w 2003 roku oraz GQ Menswear Designer of the Year (2007). Dramatyczne projekty McQueena nosiły gwiazdy światowego formatu, w tym Rihanna, Bjork i Lady Gaga.
ŚMIERĆ ALEXANDRA MCQUEENA
11 lutego 2010 roku Alexander McQueen został znaleziony martwy w swoim apartamencie na londyńskim West Endzie. Śledztwo wykazało, że było to samobójstwo, a przed śmiercią projektant zażywał kokainę, środki nasenne oraz uspokajające. Powiesił się na pasku od spodni. Zostawił krótki list pożegnalny, skierowany do jego partnera: Karm moje psy. Przepraszam. Kocham Cię, Lee. Wielu twierdzi, że przyczyną samobójstwa mogła być depresja i problemy z narkotykami, z czym zmagał się w ostatnich miesiącach przed śmiercią.
ALEXANDER MCQUEEN – ŻYCIE PRYWATNE
Alexander McQueen był zdeklarowanym gejem, w 200o roku w Hiszpanii poślubił swojego partnera, twórcę filmów dokumentalnych, George’a Forsytha.
MCQUEEN – FILM DOKUMENTALNY O ALEXANDRZE MCQUEENIE
W 2018 roku powstał film dokumentalny o życiu i twórczości Alexandra McQueena “McQUEEN” w reżyserii Iana Bonhote’a i Petera Ettedgui, który zdobył 2 nominacje do nagrody BAFTA oraz jedną do Złotej Szpuli.
ZOBACZ TEŻ: ALEXANDER MCQUEEN – 11 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O WIZJONERZE MODY