Artysta mroczny i romantyczny, którego projekty były bardzo osobiste – odzwierciedlały jego trudne dzieciństwo, dorosłość oraz świat wewnętrzny i emocjonalny. Moda nakreślona przez McQueena stanowiła lustro jego psychiki, a kolekcje nasycono mrocznymi, szokującymi elementami. Poznajcie więcej ciekawostek z biografii jednego z największych kreatorów mody, którego pokazy urządzone na wzór spektakli teatralnych inspirowały samego Toma Forda!
ALEXANDER MCQUEEN – CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA PROJEKTANTA
1. Lee Alexander McQueen urodził się 17 marca 1969 roku w Lewisham, a zmarł w 2010 w Mayfair. Brytyjski projektant mody znany był ze swoich niekonwencjonalnych projektów i taktyki szokowej. Przykład? W 1999 w kolekcji „The Overlook” McQueen połączył obrazowanie z epoki przedindustrialnej z postindustrialną alienacją współczesnego człowieka. Pokaz zamknęła modelka Shalom Harlow obracająca się na ruchomym podeście jak figurka z pozytywki i spryskana farbą przez dwa ustawione po bokach i nagle ożywione roboty.
2. Już w młodym wieku wykazywał zainteresowanie modą. Szył sukienki i dopasowane spódnice dla swoich trzech sióstr i miał zamiar zostać projektantem. Pierwszy rysunek żurnalowy wykonał w wieku trzech lat – przedstawiał Kopciuszka z nierealną talią osy, w bajkowej sukni.
3. W 1985 roku, mając 16 lat, opuścił Rokeby School, aby ukończyć kurs krawiecki w Newham College i odbyć staż u krawców Anderson [&] Sheppard na Savile Row, zanim dołączył do Gieves [&] Hawkes. Następnie szył teatralne kostiumy w Angels and Bermans. Podczas odbywania stażu McQueen uczęszczał do Rosetta Art Center kierowanego przez Yvonne Humble.
4. Studia podyplomowe ukończył w Central St. Martins College of Art. Na początku swojej kariery tworzył projekty prowokacyjne, w późniejszym czasie jego stroje stały się łagodniejsze, często inspirowane historią lub filmami.
Alexander McQueen, kolekcja mody The Overlook, 1999 (modelka Shalom Harlow)
5. Jego nauczyciele uświadomili mu, że w modzie równie ważny jest kontekst. I od tamtej chwili stał się on dla niego kluczowy. Każda kolejna kolekcja opowiadała jakąś historię. McQueen odnosił się do historii swoich szkockich przodków, interpretował traumy z dzieciństwa, seksualne dewiacje, mitologię i filmy.
6. Do świata fashion przeszedł jako niezwykle zdeterminowany chłopak, któremu na przeszkodzie nie stanął trudny start: brak finansów, odpowiedniego wykształcenia, czy kontaktów. Ambicja, głód wiedzy, chłonięcie inspiracji „niczym gąbka”, nieustanna praca i wizjonerstwo wyniosły projektanta na szczyt.
7. Jego dyplomowa kolekcja, w której znalazła się między innymi sukienka z ludzkich włosów, trafiła do szafy Isabelli Blow, ekstrawaganckiej brytyjskiej stylistki i miłośniczki mody. To właśnie ona wprowadziła Alexandra na salony, została jego przyjaciółką i muzą.
8. McQueen przez pięć lat pracował jako główny projektant w Givenchy, zanim założył wytwórnię Alexander McQueen i McQ.
9. Dramatyczne modele McQueena, noszone przez gwiazdy takie jak Rihanna, Björk i Lady Gaga, spotkały się z uznaniem krytyków i czterokrotnie zdobyły nagrodę Brytyjskiego Projektanta Mody Roku. W 1996 uznano go za najlepszego projektanta sezonu. W tym samym roku został głównym kreatorem kolekcji dla Givenchy. W 2001 roku zrezygnował z posady i związał się z firmą Gucci.
Alexander McQueen: pokazy mody (na zdjęciu w środku Kate Moss)
10. W 2007 roku umarła jego przyjaciółka i muza Isabella Blow. Alexander załamał się, a cierpienie natchnęło go do zaprojektowania kolekcji w jej hołdzie „La Dame Bleue”. Na pokazie modelki przypominały sobowtóra Isabelli, a ich stylizacje zwieńczono ozdobnymi kapeluszami Philipa Treacy’ego, jednego z najsławniejszych kapeluszników i ulubionego muzy. Gościom rozdano także próbki perfum, których używała. „Chciałem, aby widzowie mogli zabrać trochę tego pokazu i samej Isabelli do domu” – powiedział McQueen.
11. Po samobójstwie Alexandra McQueena dyrektorem kreatywnym marki została jego wieloletnia asystentka i prawa ręka Sarah Burton. Pracuje w firmie do dzisiaj na stanowisku głównego projektanta. Rok po śmierci McQueena zorganizowano wystawę „Savage Beauty” („Dzikie piękno”) w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Obejrzała ją rekordowa liczba 660 tysięcy widzów. Pokazano na niej wszystkie kolekcje McQueena: od debiutanckiej z roku 1992, przez „Nihilism” z 1994, kontrowersyjną „Highland Rape” z 1995, która przyniosła mu międzynarodową sławę – modelki wyglądały, jakby właśnie doświadczyły gwałtu.
W naszej galerii prezentujemy zdjęcia Alexandra McQueena – zarówno jego samego, jak i kolekcji, które stworzył. Poniżej znajdziecie wideo, w którym przedstawiono najbardziej spektakularne momenty z pokazów mody brytyjskiego kreatora. Zachęcamy Was także do obejrzenia filmu dokumantalnego „McQueen”, poświęconego twórczości wizjonera.